Граємо разом: вправи на увагу

Турботливі матусі часто хвилюються через те, що дитина недостатньо уважна й не може зосередитися на чомусь довше 30 секунд. Це цілком нормально, адже увага дітей розвивається поступово, а якщо докласти трохи зусиль для її тренування, малюк навчатиметься бути уважним ще швидше! Про те, коли дитина навчається зосереджуватися, в якому віці розпочинати тренувати увагу та як це робити, читайте в нашій новій статті.

Коли можна починати?

Чим дорослішою стає дитина, тим довше вона здатна концентруватися на чомусь одному. Спочатку малюк тримає увагу менш як хвилину, а згодом цей час збільшується. Тож якщо ви вирішили пограти в розвиваючі ігри, а дитина не хоче нічим займатися довше кількох хвилин — це нормально.

Наприклад, у віці 2–3 років малюк здатен зосереджуватися на чомусь одному протягом 5–7 хвилин, у 3 роки — до 15 хвилин, 6 років — до 35 хвилин. Звичайно, наведена статистика є приблизною, адже кожна дитина — унікальна особистість, і тривалість концентрації може бути різною.

Прості ігри для найменших

● Поєднуйте прогулянку з грою на увагу

Коли дитина зможе утримувати увагу протягом хоча б 5 хвилин, можна розпочинати заняття: під час прогулянки знаходьте камінці, листя, квіти, роздивляйтеся сліди птахів на снігу та відгадуйте їхніх власників.

● Тренуйте увагу, граючись

Викладіть перед малюком кілька іграшок і попросіть запам’ятати їх. Потім він відвертається, а ви ховаєте одну з іграшок. Далі дитина має відгадати, що саме ви сховали. Гру можна ускладнити, змінюючи порядок предметів або збільшуючи їхню кількість.

● Складайте пазли

Такі ігри підійдуть для дітей будь-якого віку: від 2 років. Для найменших підійдуть пазли з 2–3 деталей, а далі завдання можна ускладнювати, обираючи складніші картинки. Більшість дітей обожнюють пазли, а матусі люблять їх за те, що вони розвивають уяву, логіку, навчають бачити форму, розмір, колір, відповідність між частиною та цілим, розвивають моторику рук.

● Будуйте разом

Найпростіше — це ігри з кубиками. Збудуйте башту чи замок і попросіть дитину повторити. Допомагайте малечі, коли щось не виходить, — і гра неодмінно сподобається та принесе користь!

● Виправляйте помилки на малюнках

Можна віднайти готові завдання в інтернеті й роздрукувати їх, а можна зробити самим. Намалюйте, наприклад, котика і «забудьте» про вуса чи носик. Прималюйте рибці хвостик білки або додайте в акваріум кілька метеликів. Завдання дитини — віднайти невідповідність та виправити її.

● Купуйте дитячі журнали

Розпочинайте знайомство з ними якомога раніше. Сьогодні є багато видань, де публікуються цікаві завдання з лабіринтами, яскравими картинками, на яких треба знайти відмінності, та іншими вправами на пам’ять, увагу, логіку.

Для дітей молодшого шкільного віку

● Розставляйте цифри за порядком

Напишіть на листочку числа від 1 до 20 в довільному порядку та попросіть дитину розставити їх за порядком, обвівши кожне число в коло. Завдання можна ускладнити, попросивши розставити слова по алфавіту або обрати слова, в яких зустрічається літера «Б».

● Розплутуйте арифметичні задачі

Ще одне цікаве математичне завдання на увагу: написати на папері два числа, наприклад, 23 та 45. До першої цифри другого числа необхідно додати другу цифру першого, потім суму помножити на другу цифру другого числа, а від результату відняти першу цифру першого числа. Відповідь має бути такою: (4+3)*5–2=33.

● Грайте в рухомі ігри на уважність

Під час ігор не забувайте також змінювати діяльність малюка: від сидіння за столом до активних рухів. Наприклад, можна зіграти в таку гру. Ви показуєте дитині певні рухи (піднімаєте руки вгору, розводите в боки, стаєте на ліву ногу, підстрибуєте, присідаєте тощо). Завдання дитини — не повторювати за вами, а робити у відповідь інші рухи: ви підняли руки вгору — дитина присіла, ви стали на ліву ногу — дитина розвела руки в боки і т.д.

● Грайте з м’ячем

Ви кидаєте дитині м’яч і називаєте предмет (іменник), наприклад, «квітка». Дитина ловить м’яч, називає дію (дієслово), що підходить до предмета за змістом, наприклад, «пахне», називає свій предмет і кидає м’яч назад. І так по колу.

Кілька порад для батьків

Підбираючи завдання на увагу, обирайте те, що буде цікаво вашій дитині. Вправи мають дещо випереджати розвиток малюка, щоб викликати зацікавленість.

Даючи інструкцію дитині, потурбуйтеся про те, щоб вона була максимально зрозумілою та послідовною.

Беріть активну участь в іграх та заняттях, виконуйте вправи разом з малюком, демонструйте свої емоції та хваліть за успіхи.
Не порівнюйте свою дитину з однолітками та не сваріть за неуважність. Просто допомагайте розвивати увагу — і ви самі здивуєтесь успіхам своєї малечі!

Як бачите, розвивати увагу малюка можна в будь-якому віці за допомогою багатьох ігор. Ми навели лише кілька прикладів, а ви можете придумувати свої вправи, як завгодно змінювати завдання, щоб проводити час з малюком цікаво та з користю.

Дбаємо разом!

Коментарі покищо відсутні

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Рекомендовані статті