Какая роль папы в воспитании ребенка?

Раніше ми вже готували матеріал про те, які обов’язки по догляду за дитиною можна поділити з чоловіком. Сподіваємося, що він став вам у нагоді (перечитайте його за можливості). Сьогодні ж ми розглянемо питання, для чого мамі долучати чоловіка до догляду за дитиною, навіть більше — активно долучати, заохочувати його бути активним учасником сімейних подій.

Ми — чи не перше покоління, яке почало активно розподіляти обов’язки по догляду за дитиною нарівні з чоловіком. Це й не дивно: зараз жінки часто заробляють стільки ж, скільки й чоловіки, ведуть активне соціальне життя, мають хобі, власні інтереси та будують кар’єру. Тобто ситуація кардинально інша, ніж була у наших бабусь, скажімо, всього 100 років тому.

Але тут же оголилася нова проблема: ми не знаємо і навіть не впевнені, як і для чого долучати чоловіка до виховання дитини.

Багато мам керуються такою логікою: я все одно сиджу вдома з дитиною у декреті, чоловік працює, тож краще я не буду навантажувати його зайвий раз. Ну а тато, у свою чергу, «радий старатися» — хто ж не любить перепочити.

Інші ж мами вважають, що років до трьох-чотирьох тато взагалі не має підходити до дитини: що він там розуміє? В багатьох родинах возитися з малечею досі лишається суто жіночою справою, а чоловікові «не солідно», не цікаво проводити час з дитиною.

Тож наша мета сьогодні — пояснити роль тата у вихованні дитини і заохотити мам «ділитися» своїми обов’язки з коханими чоловіками. Отож, чому присутність тата у вихованні дитини є важливою?

Дитина має бачити кілька моделей поведінки

Одне з найголовніших завдань сучасної родини — крім гарантування безпеки і задоволення фізіологічних потреб маленької людини — виховання. В широкому розумінні виховання — це не просто набір заохочень і заборон, а демонстрація дитині всіх можливих сторін життя. Щоб у дитини формувалося правильне уявлення про сучасний світ, вона має бачити якомога більше рольових моделей, і дуже добре, якщо вони будуть різними: це один із дуже корисних навиків адаптації.

Мамі не треба хвилюватися, що тато бавиться і проводить з дитиною не так само, як вона: це не тільки нормально, це дуже бажано! Мама гуляє з дитиною за ручку по вулицям, а тато примушує ганяти у м’яча? Чудово. Мама читає розвиваючи книжки, а тато демонструє ігри на планшеті? Що ж, це теж непогано у сучасному світі.

До того ж чоловік демонструє «чоловічий» підхід до справ, не без виключень, але зазвичай чоловіки більш стримані, виважені, керуються логікою, а не емоціями. І хлопчики, й дівчатка мають бачити відмінну від маминої модель поведінки.

Проведення спільного часу формує любов

Багато хто недооцінює важливість даного пункту. Але природа влаштована таким чином, що чоловік прив’язується і любить ту дитину, з якою проводить найбільше часу. У жінки прив’язаність до дитини зумовлена гормонально, тож мамі не потрібно докладати особливих зусиль, щоб вона полюбила малюка. У тата такої гормональної розкоші немає! Вам, мабуть, відомі випадки, коли сім’я розлучилася, тато пішов у нову родину і відчуває набагато більшу прив’язаність до дитини, з якою живе, ніж до тої, яка залишилася від попереднього шлюбу. Сумна ситуація, але, на жаль, не рідкісна.

За прив’язаність та любов відповідає гормон окситоцин. У жінок у великих дозах він виділяється під час сексу, пологів, а також під час кожного годування дитини груддю. І у жінок, і у чоловіків запуск окситоцину відбувається під час колективного виконання якихось дій. Тож для того, щоб цей гормон продукувався, чоловік має проводити час з дитиною! І це потрібно робити змалечку, а не чекати, поки дитині виповниться 3, 5 або 10 років.

Так не буде, що кілька років тато був осторонь, а потім, як малюк підріс, за помахом чарівної палички став дитині близьким другом. Щоб формувався міцний емоційний зв’язок, тато з перших тижнів життя має проводити час зі своїми нащадками.

Мама має відпочивати і розвиватися

Згадайте себе, коли ви познайомилися. Вірогідно, що ви активно проводили час, багато працювали, цікавилися чимось новим. Щодня у вас був десяток цікавих історій, якими було можна поділитися. Напевно, ви з майбутнім чоловіком могли провести по кілька годин за розмовами.

Поява дитини вносить свої корективи. Весь ваш світ, особливо перші кілька років, крутиться навколо маленької людини. За буденними клопотами легко забути, що ви колись чимось цікавилися, щось любили і робили саме для себе, не для когось.

Тож використайте час, який тато проводить із дитиною — для себе. Нехай спочатку це буде 2-3 години на тиждень, але обов’язково введіть у родині dad’s time (татків час): коли тато проводить час з дитиною сам-на-сам. А мама нехай використає цей час для себе: йде на спортивне тренування, на прогулянку, в перукарню чи на зустріч з подругами.

Це буде корисним для своєї родини: тато зблизиться з малюком, а мама поповнить власні емоційні ресурси.

Формується правильний образ родини

Періодично шкільні психологи проводять серед учнів такі тести: просять дітей написати у колонку всі домашні і побутові справи, які вони знають — від миття посуду, вечірніх прогулянок з дітьми до вибору місця літньої відпустки. Далі дітей просять відмітити, хто у родині відповідальний за ту чи іншу справу: мама, тато чи обидва батьків порівну.

Лише двадцять років тому середньостатистичні відповіді жахали: до 90% домашніх обов’язків виконували жінки. Зараз, на щастя, ситуація змінюється: наші татка включаються у родинні процеси.

Проведення достатнього часу з дітьми — це теж дуже важливий пункт формування здорової родини. Не повинно бути внутрішнього табору, де по один бік — мама з дітьми, а по інший — тато. Правильна розстановка сил така: мама+тато, а по інший бік — діти. Це означає, що у обох батьків однакове відношення до виховання, раціону харчування, розвитку дітей, а кожен з них — повноцінний учасник діалогу, а не сліпий виконувач.

Підвищується соціальна відповідальність

Людина, яка має дітей, більш уважно відноситься до якості життя, безпеки, фінансів, краще планує, більш стресостійка. Вона пережила і побачила набагато більше проблем і вирішила більше задач, ніж до дитини, знає, яка ситуація з медициною, освітою, безпекою на вулиці, екологією і так далі.

Відповідно, чим активніше тато залучений до виховання дитини, чим у більшу кількість сфер життя посвячений, тим більшу користь він принесе суспільству. Залучайте тата до покупок дитячих речей, планових походів до лікаря, по черзі ходіть на батьківські збори: тато має жити життям дитини, а не дізнаватися дещиці інформації з ваших вуст.

Ми впевнені, що якби всі тата брали активну участь у житті дітей, світ став набагато кращим. Тож любі мами, заохочуйте чоловіків до виховання дітей: від цього виграєте не тільки ви, а й суспільство.

Дбаємо разом!

2 ноября / 2018 Материнство

Комментарии пока отсутствуют

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *