Як і в чому спати дитині, коли стало холодно

Так склалось, що навіть сучасні та начитані мами кутають дітей для сну і панічно бояться холоду. Його звинувачують у всіх ОРЗ, тож мами вважають, що краще зайвий раз перегріти дитину, ніж залишити її спати у прохолоді.
У світі ж до дитячого сну ставляться інакше: ніхто не робить парну з дитячої кімнати. Давайте спробуємо розвіяти батьківські страхи.

Загальні норми для сну

Ідеально, якщо температура в кімнаті, де спить дитина буде в межах 18-20 градусів за Цельсієм. Влітку таку температуру витримати дуже важко, тож будемо вдячні холодним порам року, що дають нам можливість насолодитися здоровим сном у прохолодному приміщенні.
Немає потреби ставити ліжко дитини біля батареї, так можна перегріти дитину. Більше того, не варто допускати, щоб дитина спітніла уві сні. Якщо потилиця волога, значить ви занадто тепло вдягли та накрили дитину.

У жодному випадку не ставте обігрівач безпосередньо біля дитячого ліжечка! Це небезпечно не тільки перегрівом, але й через загрозу пожежі! Не засинайте з увімкненим обігрівачем, навіть найсучаснішим!

Гігієна сну

Заздалегідь відкрийте вікно у кімнаті, де будете спати, на 15-20 хвилин. Подбайте про вологість повітря, нормою вважається 40—65%. Для вимірювання вологості користуйтеся гігрометром, зараз такий прилад можна придбати за невеликі гроші.

Якщо вологість нижча за 40%, то можете придбати зволожувач, або підвищуйте вологість старими методами — ставте посудини з водою в кімнаті; на батареї опалення можна повісити вологі рушники, перед сном протерти підлогу мокрою ганчіркою.

Сон новонароджених та грудних дітей

Більшість батьків настільки переживають за новонароджених дітей, що одягають на них три шари одягу, як на цьому наполягають бабусі. Проте цього робити не варто. В дитини налагоджується терморегуляція тіла в перші 3-4 тижні після народження, і якщо втрутитися в процеси занадто агресивно (перегрівати, переохолоджувати), це може зумовити багато проблем у майбутньому. Норми для сну у межах 18-20 градусів і вологість 40-65% актуальна і для новонароджених, і для грудних дітей, для підлітків та навіть батьків.

На новонароджену дитину достатньо одягнути бавовняні штанці та сорочку чи бавовняний чоловічок. Будьте обережні з пухкими ковдрами, краще до 1 року взагалі їх не використовувати через небезпеку удушення, слідкуйте щоб дитина не заплуталася у тканині.

Шапочки та шкарпетки для сну

І ще одне важливе зауваження: дитині не потрібно вдягати вдома шапочку, якщо температура в квартиру вища за 15 градусів. Все буде гаразд, вона не замерзне. Виключення — дитина одразу після душу. Для самозаспокоєння можете потримати дитину в шапочці, поки не висохне голівка.
Зі шкарпетками ситуація аналогічна. Якщо від народження дитини ви робили все так, як прочитали в цій статті, то одягати шкарпетки не доведеться: у цьому не буде жодної потреби.

Якщо ви суб’єктивно оцінюєте, чи замерзла дитина, щупаючи її ніжки та ручки, то знайте: вони повинні бути трохи прохолоднішими за тіло. Саме через кінцівки відбувається терморегуляція.

Ручки та ніжки в дитини можуть бути холоднуватими, але якщо животик, шия та спинка теплі — не переймайтеся, дитині не холодно. Навпаки, якщо руки і ступні у маленького гарячі, це ознака, що дитина перегрілася! У такому стані ви навіть можете наміряти у дитини підвищену температуру і подумати, що вона захворіла.
Якщо ж ви кутали дитину з перших днів і лякались будь-якого потоку повітря, то дитина сама дасть вам знати, що їй холодно.

Це передбачено природою: дитина активно реагує на будь-який дискомфорт. Маленька людина буде неспокійною та плакатиме, поки не зігріється.
Малюк капризує? В такому випадку можете одягати шкарпетки. Не капризує, але ви переживаєте, що замерзне вночі? Тоді краще одягнути тоненькі шкарпетки, але не картайтеся та самі спокійно засинайте.

Індивідуальні особливості дітей

Індивідуальність ніхто не відміняв. Одним дітям холодно, іншим — жарко. Це можуть бути як наслідки неправильного температурного режиму з раннього віку, так і особливості організму, вегетативної системи.
Кожні батьки уже за перші місяці вивчають свою дитину. Підлаштовуйтесь під її потреби. Холодно — одягайте тепліше і накривайте. Жарко — менше одягу та відкривайте вікно на провітрювання. Влаштуйте комфортні умови сну для своєї родини.

Що робити, якщо дитина не хоче вкриватися ковдрою

Це досить поширена проблема, якщо її можна так назвати. Мало хто з дітей спокійно сприймає ковдру, частіше малеча намагається її скинути, чим провокує батьків постійно контролювати сон і кілька разів за ніч поправляти ковдру, яка сповзла.
Але якщо в кімнаті, де спить дитина, оптимальна температура повітря, то вона не замерзне навіть розкритою, навіть якщо вам здається, що це не так.
Все ж якщо мамі такий стан речей не дає спокою, то одягніть дитину в два шари одягу, наприклад, у боді та піжаму-чоловічка. Тоді можна спати зовсім без ковдри, оскільки такий одяг повністю огортає тіло і мама не буде переживати за голі плечі і ніжки свого малюка.

Також є декілька хитрощів для батьків, як вкрити дитину, яка любить розкриватися:

  1. Нехай засинає розкрита. Як тільки засне — накрийте. Ймовірність розкривання мінімальна, якщо дитина спить спокійно.
  2. Можете підібрати не ковдру, а плед з улюбленим мультяшним героєм. Тоді дитина може з радістю хотіти ним накриватись. Фантазуйте!
  3. Оберіть легеньку пеленку замість ковдри. Така заміна може сподобатись дитині і вона на неї погодиться.
  4. Прищепіть ковдру. В продажу є спеціальні прищепки, які фіксують ковдру в конкретному положенні. Якщо ліжко стоїть під стіною, то один край ковдри затисніть між ліжком і стіною. Тоді зменшується ймовірність розкриття вночі.
  5. Спробуйте спеціальну важку ковдру — вони не так давно з’явилися, але вже почали збирати позитивні відгуки.

Цікавий факт: у 2015 році у Великобританії провели дослідження за участю 32 дорослих, які страждали на безсоння. Протягом двох тижнів вони вкривалися ковдрою, яка важила більше 7 кілограмів. За результатами експерименту 63% учасників відчули зменшення тривожності і відмітили покращення самопочуття.
Важкі ковдри ще мало вивчені, але багато хто з батьків, які спробували їх для дітей, стверджують, що діти почали легше засинати і спати на 1-1,5 години довше зранку. Цей ефект пов’язують з тим, що важка ковдра дає відчуття захисту, обіймів і безпеки.

А взагалі, спостерігайте за сином чи дочкою. Якщо ви бачити, що малюку комфортно так, а не інакше, значить такий варіант для нього підходить і змінювати нічого не варто. Цінуйте індивідуальність свого чада!

Дбаємо разом!

13 Листопада / 2018 Материнство

Коментарі покищо відсутні

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Рекомендовані статті