Днями донька крикнула мені: «Ти погана, я тебе не люблю!» — і у мене всередині все застигло. Не скільки від слів, а від сили почуттів, з якою вона їх вимовила. Дійсно, в дошкільному віці діти часто говорять подібні речі легко і щиро, і ось чому:
У статті про те, як не нашкодити дитині своєю злістю, я акцентувала увагу на тому, що злитися і відчувати незадоволення — нормальна частина життя. Якщо ми самі періодично відчуваємо сплески роздратування і злості, то чому у відповідь на прояв агресії з боку дитини ми, дорослі, часом лякаємося й прагнемо скоріше згорнути цей процес? Відволікаємо, суворо говоримо: «Перестань!» або «Хіба можна так з мамою розмовляти?».
За такою реакцією дорослих на дитячий гнів найчастіше ховається:
Реагуємо правильно: встановлюємо межі і контейнуємо почуття
Дві точки опори в реакції дорослого на обурення, крик або інші прояви агресії дитини, — це вміння встановити кордони і контейнувати почуття малюка.
Межі — умовна риса, що означає припустиму і неприпустиму поведінку по відношенню до себе та інших. Коли дитина «злетіла з котушок», встановити межі неможливо, це потрібно робити або до напруги емоцій, або після, коли малюк заспокоїться і буде готовий сприймати ваші слова.
Як встановити межу? З дітьми працює проста формула: слова плюс дії. Ви озвучуєте те, що робити не можна, і на рівні дій присікаєте небажану поведінку. Наприклад, «Маму бити не можна» — і в момент, коли дитина замахнулася, перехопити руку, відвести від себе. Важливо одразу дати підказку, як можна і потрібно вчинити. На кшталт: «Так грубо розмовляти з мамою не можна, попроси, будь ласка, ввічливо». Якщо дитина прислухалася і виконала, обов’язково продемонструйте своє схвалення — посмішкою, похвалою або жестом.
Звичайно, одного зауваження не буде достатньо. Тому важливо зберігати сталість і наполегливість. Будьте готові поправляти стільки раз, скільки буде потрібно, поки дитина засвоїть те, що ви від неї хочете.
Контейнувати означає вашу допомогу дитині в тому, щоб витримувати емоції, зрозуміти, що саме з нею відбувається, «переварити» і повернути їй після внутрішньої «обробки». Таким чином малюк вчиться розуміти, що сильні емоції – це не страшно, що його агресія не руйнує батьківську любов. Завдяки контейнуванню ви вчите дитину способам впоратися з сильним сплеском, коли все дратує і коли вже «понесло». У якісь моменти важливо поговорити, в якісь — мовчки обійнятися, а іноді і подушку відлупцювати. Те, як в дитинстві мама контейнує почуття малюка, і стане його способом впоратися з ними в дорослому віці.
Перетворюємося в контейнер на раз-два-три:
Стикаючись з гнівом, образою, протестом дитини, пам’ятайте, що сильні емоції — її спосіб справлятися з розчаруванням або втратою, але ніяк не ваша провина.
Важливо підтримати дитину і показати, що ви самі при цьому емоційно стійкі. Тобто її крики і сльози не лякають вас, не руйнують любов і стосунки. Завдяки цій стійкості діти вчаться тому, що гнів — це нормально. Це одна з багатьох людських реакцій на те, що засмучує, на те, що не подобається, але вона проходить і не перешкоджає вашим відносинам.
Ще трохи й в повітрі буде витати атмосфера прийдешнього свята. Ми знову будемо наряджати ялинку,… Докладніше
Попереду холодна і колюча зима, а значить, потрібно завчасно підготувати свій догляд до важких випробувань.… Докладніше
Жіноча сумочка – один з найбільш популярних аксесуарів, який підбирають дуже ретельно і з особливою… Докладніше
Що холодніше стає за вікном, то більше в нас прокидається бажання надати своєму будинку затишку… Докладніше
Упевнена, твоя стрічка в соцмережах теж забита вірусними відео, головним героєм яких є дубайський шоколад… Докладніше
Ласкаво просимо на сьомий тиждень! Час летить швидко, а твій організм щодня змінюється і працює,… Докладніше
Переглянути коментарі
Природньо та корыстно. Актуально скрізь .
Дякую, дуже корисна інформація