Слово «ескапізм» ми часто чуємо в негативному контексті — мовляв, втеча від реальності шкідлива і деструктивна, а ескапісти бояться життя. Але чи так це насправді? Розберімось, що це за звір — звідки береться і в чому його плюси та мінуси. А ще — як зрозуміти, що таке нездоровий ескапізм і як із ним упоратися.
Цікаво на тему: Що таке колесо життєвого балансу і як його побудувати?
Почнімо з визначення самого терміна. Утворений він від англійського слова escape – втеча або збігання. Тобто, ескапізмом називають відхід від реальності, коли людина тимчасово відмовляється від розв’язання повсякденних завдань і проблем, занурюючись у світ фантазій або захоплень. Простіше кажучи — це спосіб абстрагуватися, коли реальність починає здаватися занадто нудною, складною, а часом навіть нестерпною.
Варіантів «бігти» від проблем насправді існує маса. Одні з них абсолютно нешкідливі (а в результаті навіть продуктивні), інші ж — змушують турбуватися. Наприклад, хтось залипає на серіали, хтось пропадає в книжкових сюжетах, а хтось щовечора йде у віртуальність комп’ютерних ігор. Для інших же втечею від реальності стають соціальні мережі: нескінченний скролінг сторіс і відео дає змогу забутися і на час відсунути турботи. Дехто з головою занурюється у спорт, роботу (так, і таке буває 😅) або навчання, колекціонування, хобі, творчість… Перелічувати можна нескінченно, але якщо підсумувати, то це все, що дає змогу на певний час відключити свідомість від реального життя.
Цікаво на тему: Як турбота про себе впливає на наш успіх
У найгірших сценаріях ескапізм є однією з причин появи залежностей і несе вже досить серйозні загрози. До того ж не тільки соціальним зв’язкам і активності, а й здоров’ю та життю. Але давай не будемо загострювати увагу на крайніх стадіях, а сконцентруємося на більш нешкідливих (але не завжди 🫠) речах. І при цьому триматимемо в голові, що ескапізм — доволі багатогранне поняття і має сотні проявів.
Причини, через які нам так хочеться знайти притулок десь «не тут», зазвичай лежать на поверхні — це стрес, тривожність, проблеми та непрості життєві ситуації. Вони можуть стосуватися як роботи або навчання, так і побутових питань і взаємин із близькими. До ескапізму часто схильні підлітки, адже їхня реальність часто сповнена нестабільності (до того ж не тільки емоційної), тиску довкілля (батьків, викладачів, однолітків) і пошуків себе в цьому світі.
У дорослих бажання абстрагуватися може виникати на тлі вигоряння, коли щоденні турботи та рутинні обов’язки накопичуються, створюючи відчуття мухи в окропі. У такі моменти мозок починає шукати будь-які шляхи для зниження стресу та підтримки психічного здоров’я. І ескапізм тут потрібен для того, щоб допомогти впоратися з внутрішнім тиском.
Цікаво на тему: Обмежувальні переконання: знайти та «знешкодити»
Якщо копнути глибше, то в основі ескапізму лежить природна робота нашого мозку. Коли він стикається з чимось надто складним, таким, що загрожує психічній рівновазі, у справу вступають захисні механізми. Психологія називає це поведінкою уникнення. Людина не завжди усвідомлено йде у фантазії, це може відбуватися автоматично — мозок «вирішує», що тимчасове відключення від реальності важливіше, ніж намагатися впоратися з проблемою просто зараз, без необхідного психоемоційного ресурсу. У цьому криється один із найважливіших плюсів піддаватися ескапізму. Головне — в міру і з розумом. 😉
Вище ми говорили про те, що відхід від реальності можна поділити умовно на 2 категорії — продуктивний і деструктивний. Іншими словами — здоровий і нездоровий. Розберімось в цих поняттях детальніше.
Цікаво на тему: Що таке проэкція в психології
Тобто, ескапізм можна (і, загалом, потрібно) використовувати на благо, щоб поліпшити психічне здоров’я, відновити емоційний стан і знизити рівень стресу. Але якщо він стає формою уникнення, це вже сигнал тривоги. Тут уже йдеться про втрату контролю над реальністю: замість того, щоб працювати над особистісним зростанням і вирішенням реальних завдань, людина «зливається», сподіваючись, що проблеми випаруються самі собою. На жаль, так це не працює…
Як зрозуміти, коли фантазії та захоплення починають заважати реальному життю і час звернути увагу на свій спосіб «втечі»?
Ескапізм може бути корисним, коли це справді відпочинок, після якого ми почуваємося оновленими й готовими брати нахрапом нові вершини. Якщо ти подивилася кілька епізодів улюбленого серіалу і після цього почуваєшся спокійнішою і готовою до нових цілей — чудово, це здоровий ескапізм.
Але грань між «корисним відпочинком» і патологічним уникненням досить тонка. Щоб зрозуміти, де ти перебуваєш, постав собі кілька запитань:
Цікаво на тему: Що таке саморефлексія і навіщо вона потрібна?
Якщо відповіді на запитання, наведені вище, насторожують, час замислитися, чи не перейшов ескапізм у розряд патологічного уникнення. Ознаки того, що відхід від реальності вже став заважати, можна побачити в таких сигналах:
Якщо ти впізнала себе хоча б в одному пункті, то, Х’юстон, у нас проблеми. Значить, підхід до «втечі від реальності» пора переглядати.
Як боротися з деструктивним способом й перестати так сильно «випадати» з реальності? Даємо кілька рекомендацій.
Цікаво на тему: Когнітивні викривлення: як мозок тебе обманює?
Перший крок до подолання проблемної ситуації — це визнання факту, що вона стала заважати повсякденному життю. Ось кілька запитань, які допоможуть це усвідомити:
Якщо хоча б на одне з цих запитань відповідь була ствердною, варто задуматися про те, як навчитися справлятися з труднощами, а не ховатися від них.
Лови кілька порад, які допоможуть м’яко і без стресу повернутися до реальності.
Цікаво на тему: Синдром відмінниці: чому не варто бути гарною дівчинкою?
Реальний світ іноді складний і сповнений стресу, але саме тут відбувається наше особистісне зростання. Вирішуючи важливі завдання щодня, не гріх перевести дух за книжкою, серіалом або з пензликом у руках. Сам по собі ескапізм не поганий і не хороший. Але все залежить від того, який він, як часто ми до нього вдаємося і з якою метою. Бажаємо тобі впевненої й радісної присутності в реальності та тільки продуктивного ескапізму! 🥰
Читай також:
Сорочки та блузки – це базова річ гардероба, яка ідеально підходить для створення як офіційних… Докладніше
Іноді батьки навіть не помічають, як руйнують упевненість дитини простими фразами та нешкідливими, на перший… Докладніше
Соціальні мережі не перестають дивувати нас цікавими ідеями, які полегшують вирішення ряду побутових задач. У… Докладніше
Будь-яка дієта — це обмеження і чіткий контроль КБЖУ. Неможливо їсти все підряд, і при… Докладніше
Продовжуємо знайомство з топовими парфумерами сучасності. І тут, звісно ж, не можна обділити увагою одного… Докладніше
Іноді, під впливом певних вражень від пережитих ситуацій, ми можемо відчувати себе недостатньо впевненими, цікавими… Докладніше