Буває так: прийшла зарплата, ти подумки розподілила її по рахунках, покупках і обов’язкових платежах і здається, що все враховано. Начебто основні завдання закриті й вільні кошти навіть є. Але ось минає кілька тижнів, на картці вже якось сумно, а до наступної виплати ще жити й жити… 🫠
Якщо гроші розлітаються значно швидше, ніж надходять, і ти не розумієш, чому — час брати фінанси під контроль. Ні, це не про економію на всьому і вся, а про прості техніки, які допомагають грамотно розподіляти доходи, планувати витрати й навіть відкладати без стресу. І багато з них стануть у пригоді не тільки для особистого, а й для сімейного бюджету.
Цікаво на тему: Обмежувальні переконання: знайти та «знешкодити»
Якщо наприкінці місяця з розчаруванням дивишся на баланс картки та ставиш собі питання «Куди поділися гроші?!», то цей пункт вкрай важливий. Спойлер: вагома частина з них розчинилася в каві «на бігу», вечерях у стилі «один раз живемо» та викликаному таксі там, де можна було спокійно дістатися громадським транспортом або пішки. Облік витрат потрібен для того, щоб зрозуміти, де саме ти «зливаєш» бюджет і як це можна оптимізувати. Адже це як намагатися нести воду у відрі з дірками — скільки не налий, все одно все піде повз. З грошима так само. 🤑
У чому плюшки, якщо ти почнеш враховувати витрати:
Тобто, без цього кроку практично неможливо грамотно розподіляти гроші, планувати бюджет і робити накопичення. Почни з «діагностики» тієї точки, на якій ти зараз перебуваєш і зроби відстеження витрат своєю важливою звичкою.
Облік витрат — навіть звучить душно і нецікаво. 😒 Але не обов’язково вручну записувати кожну куплену дрібницю в зошит (хоча і такий спосіб працює). Можна обрати зручний інструмент і тоді все буде значно простіше:
Цікаво на тему: Найкращі програми для ведення сімейного бюджету
Як не забити на контроль витрат через тиждень? На жаль, більша частина людей кидають цю справу через кілька днів, тому що їм здається, що тут занадто багато головняка, а толку небагато. Лови кілька лайфхаків, які допоможуть не зійти з наміченого курсу:
Крім того, що потрібно бути в контексті своїх витрат, важливо мати чіткий план, що робити з доходом, щоб і на обов’язкові витрати вистачало, і на заначку, і на відпочинок із бажанками. Пропонуємо кілька стратегій розподілу зарплати, які допоможуть ефективно розпоряджатися коштами.
Класика жанру — правило 50/30/20
Ця схема одна з найпопулярніших для управління фінансами:
Якщо фіксовані витрати виходять понад 50%, спробуй переглянути «хотілки» або оптимізувати обов’язкові витрати (може, тариф на зв’язок або інтернет пора змінити або відмовитися від авто на користь більш економного способу пересування).
Метод конвертів
Суть проста: розділяй одержувані гроші за категоріями. Можна буквально по конвертах (якщо дохід у готівці) або відкрити кілька банківських рахунків. Тут можна врахувати такі категорії:
Коли гроші в категорії закінчуються — витрати на стоп. Цей метод чудово допомагає не вилітати в мінус.
Цікаво на тему: Карта бажань: Всесвіт усе зробить чи все-таки треба йти на роботу?
Якщо з накопиченнями у тебе поки не дуже виходить, спробуй скористатися правилом «Спочатку заплати собі». Тобто насамперед відкладаєш 10-20% доходу (не пізніше, якщо залишиться, а одразу!), а все інше розкидаєш за категоріями. Щоб не було спокус витратити гроші з заначки на щось імпульсивне і продовжувати жити в режимі «ну, наступного місяця точно почну збирати».
Кажуть, що потрібно не економити, а шукати способи більше заробляти. Стратегія цікава, але тільки такий підхід мало що змінить. Адже коли зростають доходи, збільшуються і потреби або, якщо хочеш, апетити. Тож великий шанс, що навіть якщо ти подвоїш свій заробіток, наприкінці місяця на карті все одно буде сумне перекотиполе…
Звісно, слово «економія» в багатьох викликає нервовий тик і асоціації з крайнощами: відмовлятися від усього і жити в режимі «тільки гречка, тільки хардкор». Але насправді здорова економія — це не про патологічні заборони, а про розумний підхід до грошей. Головне — знайти баланс, щоб і гроші не витікали в нікуди, і жити було комфортно.
Є велика різниця між розумним скороченням непотрібних витрат і клінічним накопиченням, коли людина економить буквально на всьому — навіть на базових речах. Наприклад, якщо ти доношуєш змарнілі шкарпетки/штани/колготи (потрібне підкреслити) замість того, щоб купити нові, економиш на здоров’ї та харчуєшся пельменями — це не ок. Адекватна економія — це коли ти усвідомлено обираєш, на чому можна вжатися без втрати якості життя. Наприклад:
Які витрати ще можна переглянути:
Цікаво на тему: Правило 30 днів: час змінюватися на краще
Ох, уже ці імпульсивні бажанки… Так частенько буває — побачила в рекламі новий парфум/гаджет/чудо-блендер і загорілася покупкою, хоча і без нього жила чудово. Як не відійти від своїх фінансових цілей і не витратити гроші просто «за настроєм»? Скористайся технікою «переспати з думкою». Тут усе просто:
За цей час можна зрозуміти, чи дійсно ця річ потрібна, чи це імпульсивне бажання. У більшості випадків на ранок приходить розуміння, що це про друге. Але якщо очі, як і раніше, блищать, і ти справді розумієш, що предмет жадання необхідний — значить, покупка варта того.
Великі придбання, які «з’їдають» вагому частину твоїх грошей, потрібно робити однозначно виважено, а не спонтанно. До них можна віднести, скажімо, дорогу побутову техніку, гаджети, відпустку або навіть особисте авто.
Найбільш раціональний спосіб отримати бажане без «просідання» по бюджету — накопичення. Це ідеальний варіант, якщо покупка важлива, але не термінова. Ти просто відкладаєш фіксовану суму щомісяця і купуєш велику забаганку без зайвого фінансового стресу і кредитів. До речі, поки збираєш, можеш дочекатися хорошої знижки або потрапити на великий розпродаж (та ж Чорна п’ятниця).
Цікаво на тему: 5 способів перетворити візуалізацію на реальність
Але іноді виникають екстрені ситуації, коли річ потрібна дуже терміново. Наприклад, зламався робочий ноутбук або холодильник спочив з миром. На накопичення часу немає, а «зливати» місячний дохід, щоб потім сидіти на кашах швидкого приготування, теж не варіант.
У цьому разі можна задуматися про кредит або розстрочку. Цей крок виправданий, якщо:
Головне правило: місячний платіж за кредитами має бути піднімним. Якщо доведеться сильно урізати всі інші витрати — з позикою краще почекати.
Життя — штука максимально непередбачувана. Сьогодні працюєш і почуваєшся впевнено в плані фінансів, а потім — бац! — і щось іде не за планом. Звільнили, захворіла, зламалася машина, терміново знадобилися гроші на щось важливе… Якщо заначки немає — починається паніка: займати у друзів, брати кредити, затягувати пояс так, що навіть повітря проходить насилу… 🥲 Оскільки несподіванка — це норма життя, то мати план Б вкрай важливо. До того ж це хороший антистрес, коли знаєш, що можеш впоратися в будь-якій ситуації.
Гаразд, припустимо, ідея хороша. Але як збирати, якщо зарплата невелика і доходів ледве вистачає на все, що потрібно? Головне — дисципліна і терпіння.
Отже, гроші накопичили. А що тепер з ними робити — під матрац чи закопати у дворі? 🤔 Не найкраща ідея. Фінансова подушка має бути доступною, не надто легко витрачатися, а в ідеалі — і бути захищеною від інфляції. Звісно, частину можна тримати в готівці — форс-мажори бувають різними, іноді швидкий доступ до грошей вирішує все. А які ще є варіанти:
Цікаво на тему: Що таке колесо життєвого балансу і як його побудувати?
А ще краще, коли подушка «розкидана» по різних місцях — на карті, на депозиті, у валюті та трохи готівки. Ми тут спеціально не говоримо про інвестиції (наприклад, цінні папери, золото, нерухомість тощо), тому що фішка фінансової подушки, по суті, бути страхувальним тросом і бути доступною. З акцій навряд чи вийде швидко забрати кошти, якщо потрібно прямо на вчора. Інвестувати варто вільні гроші, а це вже зовсім інша історія.
Самі по собі кредити — досить зручний інструмент для досягнення своїх цілей. Але буває так, що або в житті чорна смуга, або просто через безтурботне ставлення до своїх фінансів боргів накопичується до непристойності багато. Що робити, щоб погасити кредити й зітхнути нарешті на повні груди?
Отже, «діагностику» кредитів ти провела. А тепер лови два ефективні методи позбавлення від боргів, які допоможуть вибратися з цього кола:
Якщо ти тільки починаєш керувати своїми фінансами, починай з малого. Не намагайся впровадити відразу все, інакше через тиждень махнеш рукою і повернешся до хаотичних витрат. Вибери одну-дві техніки, які «заходять» тобі найбільше, і поступово вводь їх у життя. Ну, а якщо раптом зірвешся і таки дозволиш собі ось ту сумочку, яка ніяк не вписувалася у твій бюджет, — не картай себе. Насолоджуйся своєю обновкою, а потім повертайся в гру і тримай курс на фінансову стабільність. 😉
Будь-яка дієта — це обмеження і чіткий контроль КБЖУ. Неможливо їсти все підряд, і при… Докладніше
Продовжуємо знайомство з топовими парфумерами сучасності. І тут, звісно ж, не можна обділити увагою одного… Докладніше
Іноді, під впливом певних вражень від пережитих ситуацій, ми можемо відчувати себе недостатньо впевненими, цікавими… Докладніше
Кусається ціна, улюбленої масочки немає в наявності, хочеться спробувати щось новеньке, але з не гіршим… Докладніше
Ой, дівчатка (і хлопчики теж 😏), навіть не знаю з чого почати. Напевно, з того,… Докладніше
Весна розганяється все сильніше і сильніше. Сонечко розігнало хмари, гріє нас своїми промінчиками, дарує тепло,… Докладніше