“У мене повільний метаболізм, тому я маю надмірну вагу та не худну.” Два запитання: 1) Хто тобі сказав, що ти не худнеш через повільний метаболізм?; 2)Чому ти не прискориш свій метаболізм?
Я тобі зараз постараюся максимально простою мовою пояснити, як працює метаболізм, попутно розвію найхайповіші міфи про нього й, звісно ж, дам на 100% робочі рекомендації, як прискорити обмін речовин, а разом з ним і об’єм спалених калорій на добу.
Це сукупність абсолютно всіх хімічних процесів, які дають змогу нашому тілу… жити. Коли їжа потрапляє в організм, одразу ж запускається процес перетворення енергії з їжі на енергію для завдань життєзабезпечення:
Швидкість, з якою наш організм витрачає енергію (ті самі калорії), може бути різною, але про це трохи пізніше. Так ось для спалювання ккал у нашому тілі передбачено цілих три інструменти:
Цікаво на тему: Що таке гедоністичний голод і як з ним боротися
І ось тут важливо зрозуміти один момент. Найбільше калорій (близько 70%) витрачається саме на базовий обмін речовин. А отже, чим активніший обмін речовин у стані спокою, тим набагато простіше та швидше можна скинути зайві кілограми.
За швидкого метаболізму ти будеш спалювати багато калорій у стані спокою і, звичайно ж, під час активності. При цьому тобі потрібно й споживати більше ккал, щоб підтримувати вагу на одному рівні. Чула про людей, яким властиво активно втрачати масу тіла й дуже проблематично набрати вагу? Ось вони і є володарями швидкого обміну речовин. Це одна з причин, чому деякі можуть їсти більше, ніж інші, не набираючи ваги. Своєю чергою люди з повільним метаболізмом спалюють менше калорій у стані спокою і в період повсякденної, а також тренувальної активності. Відповідно, щоб не набирати зайву вагу, їм потрібно особливо ретельно стежити за щоденним раціоном.
Ну, правильно, ось же воно! У мене повільний метаболізм і тому я не просто не можу схуднути, а набираю вагу, попри тренування і дієти. Залишається тільки голодувати, чи що? Звинувачувати повільний обмін речовин у наборі ваги – це звичайне виправдання своєї ліні. Реальність така, що метаболізм, безумовно, відіграє роль у втраті та наборі жирової маси, тільки ця роль другорядна. Головними чинниками виступають збалансоване харчування і достатня фізична активність. Наприкінці статті все стане на свої місця😉
Цікаво на тему: Як дотримуватися калорійного ліміту, коли постійно хочеться їсти
Карусель спотворених фактів про обмін речовин розкручена до такої швидкості, що, здається, зупинити її не реально. Незліченна безліч наукових праць перебувають у вільному доступі, безліч кваліфікованих нутриціологів, дієтологів і фітнес-тренерів пишуть статті, записують відеоматеріали та діляться своїми знаннями. Але ці три міфи передаються з покоління в покоління, а величезна кількість людей продовжує в них вірити.
Інтенсивність обміну речовин визначається здебільшого генами, проте протягом життя швидкість метаболізму може змінюватися через багато чинників:
І ось в останньому пункті лежить головний аргумент на користь того, що ніякий повільний метаболізм не заважає тобі схуднути. Ще раз – жир потребує додаткової енергії на свою підтримку. Давно доведений факт, що люди з надмірною вагою/ожирінням часто мають швидкий метаболізм. Їхньому тілу просто потрібно більше енергії для підтримки основних функцій організму. Але навіть у цьому разі деякі примудряються уповільнити обмін речовин, тим самим погіршивши своє становище. І винні в цьому в 99,9% випадків чергові “супер” дієти. Але про це трохи пізніше.
Цікаво на тему: Як схуднути за 2 місяці
“Ви можете скільки завгодно виснажувати себе високоінтенсивними тренуваннями, але поки метаболізм не буде запущений, ви не схуднете”. Спеціальні дієти, дихальні практики, медитації… Коучам з харчування варто віддати належне, оскільки змусити повірити в це людину дорогого варте. У мене подруга купила курс з дихальної практики, щоб налагодити дихання уві сні. Адже жир спалюється саме уві сні, а правильне дихання в цей період запускає метаболізм. І таких прикладів тьма, коли тобі потрібно їсти тільки в певні години або конкретні продукти, щоб запустити метаболізм і почати худнути. Давай по пунктах:
Цікаво на тему: Проблема ожиріння + 5 продуктів, які знижують апетит
Теорія сетпоінта, ну куди ж без неї. Не знаєш що це? Зараз розповім. Є думка, що наш метаболізм працює у своєму штатному режимі й з максимальною ефективністю за певної маси тіла. І в кожного цей параметр свій. Формул для розрахунку ідеальної ваги в індивідуальному порядку багато. Тримай одну з найпоширеніших і загалом робочих.
Для кого | Параметри |
Для жінок | 22 × (зріст у метрах – 10 см) × 2 |
Для чоловіків | 22 × (зріст у метрах) × 2 |
І ось, сетпоінт – це діапазон кілограм на додаток до твоєї ідеальної ваги, за якої метаболізм і організм загалом працюватимуть бездоганно. Цей діапазон не має чітких цифр, але в багатьох джерелах фігурує значення від 5-20 кг. Розберімо на прикладі.
Ти – дівчина зі зростом 1,68 м: 22 × (1, 68 м – 10 см) × 2 = 69,52 кг – це твоя ідеальна вага. І ось у ній потрібно врахувати сетпоінт. Грубо кажучи, в діапазоні 69 – 80 кг твоє тіло й метаболізм працюватимуть найкраще. Думка, думаю, зрозуміла.
Цікаво на тему: Чому я втрачаю вагу, але не жир на животі
Теорія заданої ваги насправді трохи про інше, а вищевказану прив’язку до метаболізму просто люблять використовувати нутриціологи та коучі з харчування в розрізі схуднення. Про що ж насправді говорить теорія заданої ваги? Запрограмована вага тіла утворюється з наших поведінкових і харчових звичок, а також навколишнього клімату. Тобі точно знайома ситуація, коли людина все життя була повненькою, а потім переїхала в інший регіон або зазнала сильного стресу й різко схудла. Або, навпаки, була все життя худорлявою, а після певних змін у житті миттєво набрала вагу. Загалом, кардинально змінилися чинники, які сприяли підтриманню запрограмованої (заданої ваги) протягом довгих років.
І ось коли людина часто виходить зі своєї оптимальної ваги (сетпоінта) в більший або менший бік і повертається назад, то нібито сильно порушується метаболізм. У підсумку скинути вагу стає вкрай складно, незалежно від наявності дієт. Чи правда це? Ну, дивись. Фізику не обдуриш і набрати вагу за допомогою енергії сонця або схуднути на постійному профіциті калорій неможливо! Якщо ти будеш щодня споживати менше ккал, ніж витрачати – ти будеш стабільно худнути й жодні сетпоінти, “зламані” метаболізми тут нічого не вирішують.
З міфами розібралися. А тепер переходимо до головного – при швидкому метаболізмі більше витрачається ккал (енергії) на добу. Що робити, щоб розігнати його? Погнали розбиратися.
Цікаво на тему: Кому довірити складання індивідуальної дієти: нутриціологу чи дієтологу?
Потрібно розуміти, що в цьому випадку має місце два розвитки подій. У тебе генетично повільний або середній метаболізм і ти хочеш його прискорити. Або у тебе спочатку був середній або швидкий обмін речовин, але своїми діями ти довела його до повільного. Насправді підхід до розгону обміну речовин тут має бути трохи різним, але ключове слово “трохи”. Якщо масштабно підходити до питання, то, щоб прискорити метаболізм в обох випадках, досить просто дотримуватися кількох простих правил:
Ці п’ять нескладних для виконання пунктів гарантовано прискорять твій обмін речовин. І запам’ятай: у мене в сім’ї всі були повні, широка кістка, повільний метаболізм не мають жодного стосунку до того, що ти не худнеш. Потрібно просто лише переглянути підхід до втрати ваги й все вийде.
Не забудь поставити вподобайку, якщо стаття була для тебе цікавою і корисною.
Читай також:
Ще трохи й в повітрі буде витати атмосфера прийдешнього свята. Ми знову будемо наряджати ялинку,… Докладніше
Попереду холодна і колюча зима, а значить, потрібно завчасно підготувати свій догляд до важких випробувань.… Докладніше
Жіноча сумочка – один з найбільш популярних аксесуарів, який підбирають дуже ретельно і з особливою… Докладніше
Що холодніше стає за вікном, то більше в нас прокидається бажання надати своєму будинку затишку… Докладніше
Упевнена, твоя стрічка в соцмережах теж забита вірусними відео, головним героєм яких є дубайський шоколад… Докладніше
Ласкаво просимо на сьомий тиждень! Час летить швидко, а твій організм щодня змінюється і працює,… Докладніше
Переглянути коментарі
Добрий день! Прохання до Сашкевич Єви ось так докладно і зрозуміло написати статтю про вправи кардіо, про які Єва згадала у розділі "Як прискорити метаболізм" пункт 2 "Найкраще це робити за допомогою силових тренувань, але навіть кардіо зайвим точно не буде".
Можливо у "Єва блог" вже є такі вправи, була би вдячна за повтор її
Оксано, вітаю. Мені дуже приємно, що вам сподобалась ця стаття🤗 Тема кардіо тренувань досить цікава і я з задоволенням її розкрию. Стаття буде опублікована на EVA Blog 29.08, тому слідкуйте за оновленнями😉