Про післяпологову депресію відомо багато, а от англомовний термін «бебі-блюз» чули не всі. Він не має аналогу в українській мові й умовно перекладається як «синдром сумної мами». За статистикою післяпологовий сум відчувають від 40 до 75% жінок у світі.
Ці поняття не тотожні. Бебі-блюз — це післяпологовий емоційний стан, за якого молода мама відчуває сум. У цей період (від трьох днів до декількох тижнів) жінка адаптується до нової ролі, розпорядку дня та постає перед першими труднощами в догляді за немовлям.
Причини цього явища можуть бути різними:
В Україні немає діагнозу «бебі-блюз». Проте навіть у сусідній Польщі гінекологи й психологи не заперечують його наявності. За кордоном існують державні програми, спрямовані на відновлення мам після пологів. Жінкам, які страждають на синдром сумної мами, надається психологічна підтримка.
Ці заходи необхідні, щоб легка форма меланхолії не перейшла у важку — післяпологову депресію. На відміну від бебі-блюзу, депресія триваліша, протікає важче й небезпечна для життя матері й дитини. Вона може виникнути в будь-який період після народження малюка, найчастіше від 3 до 9 місяців.
Серед тривожних ознак — відсутність інтересу до життя, сонливість, слабкість, апатія, поганий або надмірний апетит. Мама навідріз відмовляється годувати груддю чи доглядати малюка. Інколи жінка взагалі не підходить до немовляти. Таке трапляється лише в 5-10% випадків і свідчить про важку післяпологову депресію. Це клінічний діагноз, який потребує лікування. Тому в разі виникнення симптомів слід одразу звернутися до спеціалістів.
Жодна жінка не має корити себе за втому від немовляти, бажання відпочити абощо. Це природно, тому не соромтеся зізнатися в цьому й попросити про допомогу чоловіка чи близьких родичів.
Ймовірно, ви страждаєте на бебі-блюз, якщо:
Перші тижні й навіть місяці материнства не будуть схожими на ідеальні історії з фільмів і соцмереж. Проте молоді мами виявляються до цього не готовими, бо під час вагітності все видається не таким, як є насправді. Після пологів жінка потрапляє у замкнений світ, де центром є не вона, а дитина. Багато мам навіть відчувають провину за те, що не радіють народженню малюка.
Причини суму після пологів можуть бути різними. Для когось це власне тіло, яке не стало таким, яким було до вагітності. При цьому молодій мамі важко знайти вільний час, щоб це виправити. Хтось відверто сумує за старим життям, коли на першому місці були власні потреби, а не потреби маленької людини.
Бебі-блюз не потребує медикаментозної терапії. Проте треба потурбуватися про власний емоційний стан, аби зменшити стресовість ситуації, в яку потрапляє кожна жінка після пологів. Для цього:
Деяким мамам може знадобитися допомога психолога. Інші можуть впоратися васними силами, але пам’ятайте, що у зверненні до спеціаліста немає нічого поганого. Дуже ефективними є групові заняття, де молоді мами діляться переживаннями. Це допомагає зрозуміти, що ви не сам на сам із такою проблемою. Синдром сумної мами мине тоді, коли ви адаптуєтеся до нової соціальної ролі та віднайдете баланс між доглядом за малюком і власними потребами.
"Що за запитання? Звичайно ж, відповідальні обидва!”. Якщо дивитися на ситуацію глобально, то – так.… Докладніше
Хто б що не говорив, а для мене осінь — це найатмосферніша пора року, коли… Докладніше
Скільки існуватиме зима, стільки ми носитимемо пуховики (пуффери) 🙃 Вони просто поза часом і поза… Докладніше
Сьогодні важко заперечувати той факт, що соцмережі впливають на прийняття нами деяких рішень. Нехай і… Докладніше
Ще трохи й в повітрі буде витати атмосфера прийдешнього свята. Ми знову будемо наряджати ялинку,… Докладніше
Попереду холодна і колюча зима, а значить, потрібно завчасно підготувати свій догляд до важких випробувань.… Докладніше