Категорії: ДімПобут

Цілюща волога: Як боротися з сухим повітрям в оселі

Від мікроклімату вдома залежить дуже багато: і наше самопочуття, і стан шкіри й волосся, і захисні функції організму. Чималий вплив на організм людини чинить вологість повітря, яка взимку стрімко знижується. І причина цьому — зовсім не гарячі батареї, як багато хто вважає. Тож навіщо взимку слідкувати за вологістю повітря, якою вона має бути та як її підвищити, читайте в нашій новій статті.

Що таке вологість повітря та як вона впливає на людину

Доволі поширеним є міф про те, що повітря в оселі висушують гарячі батареї. Так, дійсно, мокрі речі швидко сушаться на гарячій поверхні, яка перетворює вологу на пару. Але що може зробити гаряча батарея з водою, що вже міститься в повітрі у вигляді пари? Правильно, нічого! То чому ж взимку вологість повітря знижується?

Наприклад, візьмемо 1 м³ повітря, в якому немає ані граму пари. Його абсолютна вологість дорівнюватиме 0 г/м³. Далі додамо до цього повітря 15 г води у вигляді пари. Тепер його абсолютна вологість — 15 г/м³. Більш того, від температури повітря залежить кількість пари, яку воно може в собі утримати: чим менша температура, тим менше пари вміщає в собі повітря. Наприклад, цей максимум складає 30 г. При наявності у такому повітрі максимальної кількості пари (30 г/м³) його відносна вологість складатиме 100%. А якщо повітря, що може вмістити в собі 30 г води на 1 м³, містить 15 г, його відносна вологість складатиме 50%.

А що відбувається, коли холодне повітря з вулиці потрапляє до теплої кімнати? При мінусовій температурі кількість вологи, що може міститися в повітрі, дуже мала. Тепер нагріте повітря вже може утримувати більше водяної пари, через що його відносна вологість знижується. І тоді повітря починає витягувати вологу звідусіль: при відносній вологості, наприклад, 15% воно швидко поглинає в себе вологу з мокрих речей, вимитої підлоги, посуду, нашої шкіри, волосся, слизових оболонок очей, носа.

Пересушені слизові оболонки втрачають здатність захищати наш організм від вірусів та бактерій, шкіра лущиться, а волосся стає сухим та тьмяним. А от повітря вологістю 70% витягує вологу повільніше: в такому мікрокліматі випрана білизна сохнутиме довше і наш організм втрачатиме вологи значно менше. А ще в такому мікрокліматі бактерії та віруси не мають змоги розмножуватися, а пил осідає на підлозі замість того, щоб потрапляти до наших легенів. Ось чому в холодну пору року необхідно підтримувати оптимальну відносну вологість повітря вдома.

Як підвищити вологість повітря

Оптимальна вологість для нормального самопочуття за різними даними складає від 40 до 60–70% — таке повітря буде максимально комфортним та створюватиме здоровий мікроклімат. Щоб підтримувати такі умови, можна придбати спеціальний зволожувач повітря: сьогодні вони коштують недорого, і (що теж приємно!) мають різноманітний дизайн на будь-який смак.

Інший варіант — підтримувати вологість повітря підручними засобами. Це не так зручно, але теж може бути ефективно. Ми приготували для вас кілька лайфхаків про те, як підвищити вологість повітря в кімнаті.

  • Покладіть мокрий рушник на батарею і слідкуйте за тим, щоб він лишався постійно мокрим.
  • Поставте на радіатори опалення ємності з водою: можна використати звичайну банку або придбати декоративні зволожувачі з пластику, кераміки та інших матеріалів. А щоб наповнити кімнати ще й приємним ароматом, додайте у воду пару крапель улюбленої ефірної олії.
  • Регулярно розпилюйте у кімнаті воду з пульверизатора.
  • Залишайте відкритими двері у ванну кімнату: пара після прийняття ванни розповсюдиться оселею.
  • Відкритий акваріум, кімнатний фонтан, ємності з гідрогелем та навіть деякі рослини (наприклад, фікус, драцена, папороть) також допоможуть підвищити вологість повітря.
  • Частіше робіть вологе прибирання.

Як виміряти вологість повітря

Найпростіший спосіб — придбати гігрометр або обрати зволожувач з цим пристроєм. А якщо у вас немає такої можливості, можете спробувати виміряти вологість за допомогою підручних засобів.

Пляшка з водою

  1. Наповніть пластикову пляшку водою і відправте її в холодильник на кілька годин.
  2. Дістаньте пляшку і поставте в кімнаті на 5–10 хв.
  3. Якщо за цей час краплі конденсату на пляшці повністю висохли — вологість повітря надто мала. А якщо довкола пляшки утворилася невелика калюжа — надто велика (зазвичай така ситуація мешканцям наших широт не загрожує).
  4. Оптимальною є така вологість, коли краплі конденсату повільно стікають з пляшки.

Шишка ялинки

Проста шишка з ялинки також допоможе вам виміряти вологість повітря. Якщо вона повністю розкрита, це означає, що вологість недостатня. А якщо шишка розкриється лише наполовину або взагалі не розкриється — вологість нормальна.

Сподіваємось, наша стаття виявилася корисною для вас, і тепер ви знаєте, навіщо слідкувати за вологістю повітря та як це зробити.

Бажаємо здоров’я та гарної погоди в домі!

Останні

Наймодніші моделі пуховиків 2024-2025

Скільки існуватиме зима, стільки ми носитимемо пуховики (пуффери) 🙃 Вони просто поза часом і поза… Докладніше

22 Листопада, 2024

Beauty-покупки, на які авторів EVA Blog підштовхнули соцмережі

Сьогодні важко заперечувати той факт, що соцмережі впливають на прийняття нами деяких рішень. Нехай і… Докладніше

22 Листопада, 2024

Що подарувати своїй bestie на Новий рік

Ще трохи й в повітрі буде витати атмосфера прийдешнього свята. Ми знову будемо наряджати ялинку,… Докладніше

21 Листопада, 2024

Холоди та морози не страшні! Які активи мають бути присутніми у твоєму догляді

Попереду холодна і колюча зима, а значить, потрібно завчасно підготувати свій догляд до важких випробувань.… Докладніше

21 Листопада, 2024

Сумки, на які всі полюватимуть у 2025: головні тренди

Жіноча сумочка – один з найбільш популярних аксесуарів, який підбирають дуже ретельно і з особливою… Докладніше

21 Листопада, 2024

Сервірування в стилі Aesthetic home: обираємо стильний посуд

Що холодніше стає за вікном, то більше в нас прокидається бажання надати своєму будинку затишку… Докладніше

20 Листопада, 2024