Циркадні ритми – це циклічні коливання інтенсивності різних біологічних процесів нашого організму, пов`язані зі зміною дня і ночі. Інакше кажучи – це наш біологічний годинник, який, до речі, наявний не лише у людини, а й у інших живих істот, включаючи гриби, рослини і ціанобактерії.
Цей біологічний механізм розвинувся еволюційно як спосіб пристосування до добового режиму нашої планети. Ми звикли сприймати зміну дня і ночі як даність, не замислюючись над тим, як вона впливає на нас і які процеси відбуваються у нашому організмі протягом доби. А разом з тим несвоєчасний і неповноцінний відпочинок, режим «сови», регулярні безсонні вихідні і навіть засинання перед телевізором або монітором здатні завдати нам значно більшої шкоди, ніж здається. У чому ж полягає ця шкода, чи можна її мінімізувати і як налаштувати власний біологічний годинник?
Обмін речовин, відновлення клітин, вироблення гормонів, нормальна робота ендокринної і нервової системи, правильне функціонування внутрішніх органів – усі ці життєво важливі процеси напряму залежать від циркадних ритмів.
Відповідальність за біологічні ритми несуть так звані «часові гени» які переважно експресуються в нейронах супрахіазматичних ядер гіпоталамус – у «циркадному центрі» нашого головного мозку. Вони «змушують» мозок у той чи інший період часу посилати тілу сигнали про підвищення або зниження температури, кров’яного тиску, вивільнення гормонів-регуляторів добової активності: мелатоніну під час сну та кортизолу вранці.
6:45 – фаза різкого підвищення тиску;
7:30 – припинення секреції мелатоніну – гормону сну;
9:00 – пік секреції тестостерону, підвищення активності;
10:00 – час найвищої уважності;
14:30 – час найкращої координації;
15:30 – час найшвидшої реакції;
17:00 – час найкращої роботи серцево-судинної системи і м’язів;
18:30 – максимальний тиск;
19:00 – максимальна температура тіла;
21:00 – початок секреції мелатоніну;
2:00 – найглибший сон – пік секреції гормону росту соматотропіну.
Якщо біоритми протирічать реальному добовому циклу, наш організм отримує «циркадний стрес». Цей стан може спровокувати різні захворювання і несприятливі фізичні стани, такі як гормональні збої, безсоння, депресія, патології серцево-судинної системи і навіть онкологія. Таке протиріччя виникає, коли ми ігноруємо те, що передбачено самою природою – не спимо допізна (або й усю ніч) а потім залишаємося у ліжку до обіду. Такого ж стресу завдає нашому організму часта зміна часових поясів, наприклад, при регулярних перельотах (це явище називається джетлаг), а також робота у закритих приміщеннях, без прямого доступу сонячного світла – його відсутність дизорієнтує наш циркадний центр і він починає посилати тілу суперечливі сигнали, які порушують роботу усього організму.
Знайти спільну мову зі своїм біологічним годинником допоможе чіткий розпорядок дня, дотримання графіка циркадних ритмів, який ми описали вище, і слідування деяким правилам.
В унісон з природою живуть усі біологічні види, і наука хронобіологія (яка власне і вивчає циркадні ритми) доводить, що на те є вагомі причини і вони безпосередньо пов`язані зі здоров’ям, загальним самопочуттям і фізичною активністю. Налаштувавши власний біологічний годинник відповідно до часових циклів планети, можна значно підвищити продуктивність, покращити роботу серцево-судинної, нервової системи і внутрішніх органів. Прислухайтеся до власного організму, піклуйтеся про здоров`я комплексно – іноді причиною проблем можуть бути чинники, про які ми навіть не замислювались і достатньо внести незначні корективи у спосіб життя, щоб позбутися цих проблем.
Ще трохи й в повітрі буде витати атмосфера прийдешнього свята. Ми знову будемо наряджати ялинку,… Докладніше
Попереду холодна і колюча зима, а значить, потрібно завчасно підготувати свій догляд до важких випробувань.… Докладніше
Жіноча сумочка – один з найбільш популярних аксесуарів, який підбирають дуже ретельно і з особливою… Докладніше
Що холодніше стає за вікном, то більше в нас прокидається бажання надати своєму будинку затишку… Докладніше
Упевнена, твоя стрічка в соцмережах теж забита вірусними відео, головним героєм яких є дубайський шоколад… Докладніше
Ласкаво просимо на сьомий тиждень! Час летить швидко, а твій організм щодня змінюється і працює,… Докладніше