Як виглядає твій день? Прокидаєшся від звуку будильника у телефоні, гортаєш Instagram, відповідаєш на коментарі… Дорогою на роботу слухаєш подкаст, відповідаєш на емейл і паралельно шукаєш подарунок подрузі?
Смартфони полегшують життя: ми спілкуємося, працюємо, розважаємось, медитуємо, складаємо розклад, дізнаємось завантаженість доріг, робимо покупки та багато чого ще, не помічаючи, скільки годин проводимо, дивлячись у екрани. Забути смартфон вдома або виявити розряджений акумулятор для багатьох людей – джерело стресу. І, можливо, сигнал про залежність.
Залежністю від гаджетів вважають їхнє неконтрольоване використання. Вона завдає шкоди соціальному життю, а також стану здоров’я та психологічного благополуччя. Причини виникнення залежності:
Таким чином, здебільшого причини виникнення залежності від смартфонів пов’язані не з ними безпосередньо, а з особистісними проблемами. Смартфони — лише невдалий засіб заглушити дискомфорт або відволіктися.
Ті, хто зіткнувся з цифровою залежністю, скаржаться на складнощі у стосунках, втрату задоволення від життя, апатію та низку фізіологічних проблем. Залежність від гаджетів може призвести до таких наслідків:
Залежність від гаджетів пов’язана з номофобією. Номофобія (від англійської абревіатури «no mobile phone phobia») — страх тимчасово залишитися без смартфона. Результати дослідження 2010 року у Великій Британії показали, що 53% учасників відчувають занепокоєння, якщо їх телефон розряджений, поза мережею або забутий вдома. У США близько 65% респондентів вказали, що тримають телефон поруч із ліжком або сплять з ним.
На кафедрі психології бізнес-школи у Дубліні проводили експеримент із вивчення зростання тривоги залежно від стану заряду смартфона добровольців. Коли рівень заряду спадав нижче за 40%, тривога підвищувалася. В іншому експерименті досліджувані чули звук вхідних повідомлень, але перевірити смартфони не могли. Їхній тиск підвищився.
Ігнорування симптомів, залежно від гаджетів, може призвести до цифрової деменції.
Манфред Шпіцер — нейробіолог, психіатр, автор книг про роботу мозку — назвав цифровою деменцією розлад пам’яті, що виникає через залежність від гаджетів. На його думку, цифрові технології позбавляють людство розумової роботи, тому велика кількість нейронних зв’язків слабшають і руйнуються. Отримуючи інформацію з інтернету, мозок її копіює, але не обробляє, а здатність до критичного мислення та пам’ять слабшають.
Цікаво по темі: 10 вправ для тренування памяти
Імовірність розвитку цифрової деменції є у людей, які ще досить молоді, але вже забувають важливі дати, теми недавніх розмов із близькими, паролі від пошти. Майже, напевно, у них спостерігається і залежність від гаджетів, яку вони не усвідомлюють.
Боротьба з телефонною залежністю може здатися наперед програною, але це не так. 15 рекомендацій від Єва блог допоможуть тобі використовувати гаджети більш свідомо.
Цікаво на тему: Зарядка для очей: ТОП простих вправ
Ці поради щодо позбавлення залежності можуть здатися корисною знахідкою, але вже протягом години загубляться в потоці іншої інформації. Для втілення будь-якої ідеї маєш 72 години, щоб зробити перші кроки. Відкладаєш на потім — майже напевно залишиш і саму ідею. Тому я пропоную тобі протягом найближчих трьох днів впровадити в життя хоча б перші пункти з рекомендацій, а потім і решту.
Ось і початок фінішної прямої другого триместру. Вітаю, ти вже пройшла понад половину цього шляху,… Докладніше
Робиш макіяж чимось окрім туші, що змивається водою? Тоді двофазка — просто must-have у твоєму… Докладніше
Тонка вертикальна смужка, яка довгий час асоціювалася винятково з офісним стилем, у 2025 році здійснює… Докладніше
«- Чим займемося на вихідних? - Подивімося фільм!». Діалог, який звучить у 56% між закоханими… Докладніше
Сорочки та блузки – це базова річ гардероба, яка ідеально підходить для створення як офіційних… Докладніше
Іноді батьки навіть не помічають, як руйнують упевненість дитини простими фразами та нешкідливими, на перший… Докладніше
Переглянути коментарі
Добрий день! Дуже цікава стаття про залежність від смартфона, про номофобію,поради хороші. Дякую.