Як виглядає твій день? Прокидаєшся від звуку будильника у телефоні, гортаєш Instagram, відповідаєш на коментарі… Дорогою на роботу слухаєш подкаст, відповідаєш на емейл і паралельно шукаєш подарунок подрузі?
Смартфони полегшують життя: ми спілкуємося, працюємо, розважаємось, медитуємо, складаємо розклад, дізнаємось завантаженість доріг, робимо покупки та багато чого ще, не помічаючи, скільки годин проводимо, дивлячись у екрани. Забути смартфон вдома або виявити розряджений акумулятор для багатьох людей – джерело стресу. І, можливо, сигнал про залежність.
Залежністю від гаджетів вважають їхнє неконтрольоване використання. Вона завдає шкоди соціальному життю, а також стану здоров’я та психологічного благополуччя. Причини виникнення залежності:
Таким чином, здебільшого причини виникнення залежності від смартфонів пов’язані не з ними безпосередньо, а з особистісними проблемами. Смартфони — лише невдалий засіб заглушити дискомфорт або відволіктися.
Ті, хто зіткнувся з цифровою залежністю, скаржаться на складнощі у стосунках, втрату задоволення від життя, апатію та низку фізіологічних проблем. Залежність від гаджетів може призвести до таких наслідків:
Залежність від гаджетів пов’язана з номофобією. Номофобія (від англійської абревіатури «no mobile phone phobia») — страх тимчасово залишитися без смартфона. Результати дослідження 2010 року у Великій Британії показали, що 53% учасників відчувають занепокоєння, якщо їх телефон розряджений, поза мережею або забутий вдома. У США близько 65% респондентів вказали, що тримають телефон поруч із ліжком або сплять з ним.
На кафедрі психології бізнес-школи у Дубліні проводили експеримент із вивчення зростання тривоги залежно від стану заряду смартфона добровольців. Коли рівень заряду спадав нижче за 40%, тривога підвищувалася. В іншому експерименті досліджувані чули звук вхідних повідомлень, але перевірити смартфони не могли. Їхній тиск підвищився.
Ігнорування симптомів, залежно від гаджетів, може призвести до цифрової деменції.
Манфред Шпіцер — нейробіолог, психіатр, автор книг про роботу мозку — назвав цифровою деменцією розлад пам’яті, що виникає через залежність від гаджетів. На його думку, цифрові технології позбавляють людство розумової роботи, тому велика кількість нейронних зв’язків слабшають і руйнуються. Отримуючи інформацію з інтернету, мозок її копіює, але не обробляє, а здатність до критичного мислення та пам’ять слабшають.
Цікаво по темі: 10 вправ для тренування памяти
Імовірність розвитку цифрової деменції є у людей, які ще досить молоді, але вже забувають важливі дати, теми недавніх розмов із близькими, паролі від пошти. Майже, напевно, у них спостерігається і залежність від гаджетів, яку вони не усвідомлюють.
Боротьба з телефонною залежністю може здатися наперед програною, але це не так. 15 рекомендацій від Єва блог допоможуть тобі використовувати гаджети більш свідомо.
Цікаво на тему: Зарядка для очей: ТОП простих вправ
Ці поради щодо позбавлення залежності можуть здатися корисною знахідкою, але вже протягом години загубляться в потоці іншої інформації. Для втілення будь-якої ідеї маєш 72 години, щоб зробити перші кроки. Відкладаєш на потім — майже напевно залишиш і саму ідею. Тому я пропоную тобі протягом найближчих трьох днів впровадити в життя хоча б перші пункти з рекомендацій, а потім і решту.
Ще трохи й в повітрі буде витати атмосфера прийдешнього свята. Ми знову будемо наряджати ялинку,… Докладніше
Попереду холодна і колюча зима, а значить, потрібно завчасно підготувати свій догляд до важких випробувань.… Докладніше
Жіноча сумочка – один з найбільш популярних аксесуарів, який підбирають дуже ретельно і з особливою… Докладніше
Що холодніше стає за вікном, то більше в нас прокидається бажання надати своєму будинку затишку… Докладніше
Упевнена, твоя стрічка в соцмережах теж забита вірусними відео, головним героєм яких є дубайський шоколад… Докладніше
Ласкаво просимо на сьомий тиждень! Час летить швидко, а твій організм щодня змінюється і працює,… Докладніше
Переглянути коментарі
Добрий день! Дуже цікава стаття про залежність від смартфона, про номофобію,поради хороші. Дякую.