“Їсти чи не їсти – ось у чому питання…” Ця тема настільки велика, що про неї можна написати кілька товстезних томів. Але з іншого боку, все дуже просто та зрозуміло. Саме в такому ключі я тобі зараз і розповім все про це “страшне” явище – їжа перед сном.
Отже, головні “аргументи”, чому не можна їсти перед сном або на ніч у принципі:
Виникає питання, а звідки такі висновки? На думку окремих “експертів”, вночі сповільнюється (або зовсім зупиняється) метаболізм і… Загалом, забігаючи наперед, ти можеш їсти на ніч, вночі, вранці, ввечері – в будь-який час доби. Так-так, у будь-який час доби й ось чому.
Метаболізм – це не просто робота твого шлунка, а загальна кількість енергії, яку організм витрачає за добу. Він містить ключові моменти:
Так ось, твій метаболізм активно працює в будь-який час доби, адже він є двигуном життя. Безумовно, під час сну деякі процеси зведені до мінімуму – ми практично не рухаємося, менше виділяється слини, ковтальні рефлекси не такі часті тощо. Тільки це залежить не від часу доби, а від періоду сну та неспання. Якщо ти ляжеш спати вдень, для організму це умовна ніч і всі перераховані вище процеси активуються.
Знаю-знаю, вночі наше травлення працює повільніше. 🙃 Циркадні ритми (біологічний годинник) вирішують дуже багато й впливають на поведінку центральних систем. Однак, по-перше, ШКТ все одно без проблем, так само як і вдень, справляється з перетравленням їжі. А по-друге, ти напевно чула про таке явище, як адаптація організму. Систематичні речі, що повторюються з часом стають нормою, і навіть якщо ти будеш їсти двічі на день (вранці та вночі), крім того, що нічого страшного не трапиться, організм досить швидко звикне до такого режиму, адже ви з ним – одна команда. І наостанок – природно, ніяка їжа в тебе не гниє в шлунку, тому що він вночі спить🤣
Цікаво на тему: Повільний метаболізм і схуднення. Як прискорити метаболізм?
“Будеш їсти на ніч – 100% набереш вагу”. Це величезна помилка. Загальна калорійність раціону протягом дня на тривалому відрізку часу – ось, єдиний фактор, який дійсно вирішальний. Погладшаєш ти чи ні залежить виключно від балансу калорій, а не від часу доби їх надходження. Їси більше, ніж спалюєш – набираєш вагу й це аксіома. Тому навіть перед сном з’їсти свою норму калорій – це не страшно.
Ні, я не кажу, що систематично влаштовувати обжираловки на ніч, як востаннє, – це ТОПчик ідея🤩 Однак і такі харчові звички мають місце. Є навіть досить ефективні дієти (в конкретних випадках), засновані на принципі одного приймання їжі на день, наприклад OMAD. І, природно, це єдине приймання їжі в 95% випадків припадає на вечір і нерідко досить пізній, буквально перед сном. Ті ж пізні вечері, тому що немає можливості поїсти раніше – це норма. Від того, що ти з’їси перед сном котлету – нічого страшного не станеться від слова зовсім.
Цікаво на тему: Що краще для схуднення: кардіо чи силові тренування?
У мене виникає питання – кому? Це все дуже-дуже індивідуально. Хтось справді довго не може зануритися в сон, щільно перед ним поївши, а інша людина, навпаки, навіть за легкого відчуття голоду ворушиться до самого ранку. Харчові звички, активність протягом дня, фази сну та неспання, базовий метаболізм, добова калорійність – це все різниться від людини до людини.
Якщо ти відчуваєш дискомфорт, важкість або проблеми зі сном, варто просто переглянути продукти, які ти їси на ніч.
Якщо ми зануримося у світ соцмереж і послухаємо думки з цього приводу, то виявиться, що їсти на ніч взагалі не можна або ж список продуктів буде максимально мізерним. При цьому ти гарантовано почуєш безліч суперечностей – фрукти можна. Ні, не можна! Вуглеводи перед сном це добре. Ні, це небезпечно😮 тощо.
Якщо ж ми відкинемо всі здогадки й подивимося на факти, то по суті є три категорії продуктів, які не бажано їсти/пити на ніч:
Чому саме такий список? Якщо не заглиблюватися в термінологію і весь ланцюжок процесів, розбирати підвищення рівня цукру в крові, то відбувається ось що. Рівень кортизолу (гормону стресу) підвищується, а мелатоніну (гормон сну, що регулює наш біологічний годинник) знижується. До речі, вдень ти не особливо відчуєш ефект, а ось вночі сповна. Начебто, хотіла спати, але довго-довго перевертаєшся зі сторони в сторону або не можеш зануритися в глибокий сон. Але навіть тут є поправочки у вигляді кількості з’їденого, випитого, а також часу. Ти, наприклад, з’їла піцу за пів години до сну чи за 2-3 години. До речі, з кофеїном теж є питання. Краще, звісно, не вживати каву на ніч, проте чимало людей п’ють її незадовго до сну й сплять як немовлята. Усе індивідуально.
Цікаво на тему: Склянка води натщесерце: навіщо п’ють і як це впливає на організм
І як же без вуглеводів … “Якщо ти будеш їсти багато вуглеводів пізно ввечері, це може вплинути на якість сну або в довгостроковій перспективі похитнути здоров’я”😲 “НІ! Продукти, багаті на вуглеводи та білки, навпаки, можуть допомогти організму розслабитися та покращити якість сну”🧐 Тож, де та правда, га?😖 Як завжди – десь посередині.
Важливо розуміти, що вплив вуглеводів на сон не завжди однаковий, і він залежить від типу вуглеводів, їхньої кількості та часу, коли вони споживаються:
А тепер ще один момент, який нерідко веде до розладу харчової поведінки на дистанції. Усі навколо кричать, що їсти на ніч – це шкода, табу й в жодному разі. І ось ти з’їдаєш сінабон із чайком перед сном. Що далі? Привіт, почуття провини, переживання про втрачену фігуру, страх, що похитнеться здоров’я, адже організм хоче відпочивати, а ти йому їжу підкинула. Ти ставиш суворі таймінги – після 18-19 не їм взагалі!!! Але через почуття голоду не можеш заснути й наступного дня менш продуктивна, втомлена. Так минають тижні й ти зриваєшся, наїдаєшся на ніч досхочу і… почуття провини, переживання за втрачену фігуру, страх, що похитнеться здоров’я. Не потрібно заганяти себе в цей колоообіг.
Якщо їжа на ніч не викликає у тебе проблем, і ти дотримуєшся загального добового балансу калорій, то немає нічого страшного. Головне – не перетворювати це на звичку з надмірним споживанням ккал.
Зізнавайся в коментарях, любиш перекусити перед сном?🤫 І не забудь жмакнути вподобайку, якщо стаття була для тебе цікавою і корисною.
Желейні рум'яна Make Up Water Jelly Blush від LAMEL наробили чимало галасу в соцмережах. За… Докладніше
Незалежно від того, чи вірите ви в кохання з першого погляду, чи шукаєте історії, що… Докладніше
Іноді здається, що про кохання зняли вже все: від вічної класики до милих романтичних комедій.… Докладніше
Ми звикли бачити гриби в піці, в млинцях і в картоплі. Це один із найпопулярніших… Докладніше
А ти пам'ятаєш, що не за горами День святого Валентина? Зовсім скоро всі поринуть в… Докладніше
Будь-який вік прекрасний. Якщо догляд за собою зведений у культ ще з юності, то зі… Докладніше
Переглянути коментарі
Мені подобається: "Так-так, у будь-який час доби" - звучить як заклик 😈
Насправді дякую, що так грамотно, коротко та по суті розвінчуєте подібні міфи, якими нас вже дістали лякати