Усім іноді хочеться подовше поспати або подрімати вдень. Це свідчить про те, що ми втомилися й організм потребує відпочинку. Але якщо постійно спати по п’ятнадцять годин, не висипатися, при цьому відчувати тривогу, роздратування і втому, то це може бути ознакою гіперсомнії. Що означає тривалий сон без відпочинку, чим він небезпечний і як це вилікувати – розповім далі в статті.
Гіперсомнією називають розлад, що супроводжується надлишковим нічним сном, сонливістю в денний час, а також низкою характерних симптомів, як-от зниження фізичної та розумової активності, відсутність концентрації на будь-яких завданнях тощо. Існує два типи гіперсомнії: первинна – природний стан людини та вторинна – спричинена чимось, наприклад, перенесеним захворюванням, травмами, седативними препаратами, алкоголем і навіть недосипаннями. Цей стан негативно відбивається на соціальній взаємодії та якості життя загалом.
Жінки частіше схильні до гіперсомнії, ніж чоловіки: їхній середній вік становить від 17 до 25 років, тобто здебільшого страждають саме молоді жінки. Але такий діагноз – не вирок, з ним можна легше впоратися, при чому досить ефективно. Перш ніж перейти до методів лікування, слід чітко визначити ознаки гіперсомнії.
Дізнайся: Вікно Овертона: як змінювати своє сприйняття норми
Гіперсомнія жодним чином не належить до людей, яких називають «совами» – любителів подовше поспати. Розлад проявляється вельми характерним чином і включає такі ознаки:
Потенційно причинами гіперсомнії можуть стати нейромедіатори в головному мозку та спинномозковій рідині: гістамін, дофамін, серотонін та інші. Також можливий генетичний зв’язок, але точно визначити причини більшості випадків захворювання в тієї чи іншої людини досить важко. У цій царині активно проводять дослідження і пишуть науково-популярні статті, покликані допомогти людям впоратися з різними розладами сну, не тільки гіперсомнією, а й нарколепсією або синдромом Клейне-Левіна.
Дізнайся: Як допомогти собі заснути при постійному стресі та тривозі?
Є два шляхи розв’язання проблеми: ти можеш звернутися до фахівця за діагностикою та лікуванням або змінити свій спосіб життя.
У першому випадку проводиться діагностика за допомогою полісомнографії та Шкали сонливості Епворта (до слова, останню можна знайти в інтернеті та пройти самостійно), а також необхідно пройти анкету сну. Після призначається комплексне медикаментозне лікування, яке визначається залежно від тяжкості захворювання. Зазвичай прописують препарати для поліпшення якості сну, вітаміни для зміцнення імунітету, такі як вітаміни групи B, а також біодобавки, наприклад, мелатонін. У складніших випадках призначають психостимулятори.
Але якщо ти хочеш спробувати самостійно впоратися з гіперсомнією, тоді тобі необхідно змінити свій спосіб життя і звички. Щоб відчути себе краще, візьми на замітку наступні рекомендації.
Тобі слід почати з налагодження стабільного графіка сну і суворо його дотримуватися, інакше результату ти не досягнеш. Лягай і прокидайся завжди в один і той самий час, поступово скорочуючи час до норми – 7-8 годин на добу. Не порушуй режим навіть один раз як виняток, адже це має стати звичкою. Веди щоденник, щоб стежити за прогресом і якістю сну.
Дізнайся: Як налагодити режим сну: боремося з недосипанням та безсонням
Як би тобі не хотілося, не лягай спати вдень. Дозволь собі відпочинок без сну: спокійно полеж на ліжку, розслабся, але не засинай (а якщо вже зовсім собі не довіряєш – постав будильник на 20 хвилин). Тоді ти почнеш міцніше спати вночі та не виб’єшся з графіка.
Щоб удень почуватися бадьоріше, займися спортом. Зранку роби легку зарядку або, якщо подобається, ходи на пробіжки, візьми абонемент у зал, спробуй стретчинг, йогу або танці. Будь-яка фізична активність протягом дня піде на користь: ти будеш втомлюватися і, як годиться, під кінець дня хотіти спати. Але не роби жодних вправ перед сном, бо це розбурхує нервову систему.
Не пий чай і тим більше каву в другій половині дня. Пам’ятай, що кофеїн бадьорить, після нього тобі буде важко засинати. На ніч краще випити ромашковий чай або склянку води, але не пий багато, щоб часто не бігати в туалет.
Само собою, не вживай на ніч алкоголь і речовини, що містять нікотин. Вони не принесуть нічого, крім шкоди здоров’ю.
І останнє, але не менш важливе, – відповідна атмосфера в кімнаті. Роби прямо по пунктах:
Старанно дотримуючись цієї нескладної профілактики, ти зможеш полегшити симптоми гіперсомнії без лікування. Свідоме ставлення до свого здоров’я завжди на користь, тож можеш розширювати та доповнювати перелік своїх звичок чимось корисним і тим, що тобі подобається. Наприклад, прогулянками на свіжому повітрі, теплою ванною, прослуховуванням спокійної музики тощо. Якщо все ж таки самій тобі важко контролювати свій стан, то звернися до сімейного лікаря або психолога, які допоможуть розібратися з проблемами гіперсомнії.
Читай також:
Ще трохи й в повітрі буде витати атмосфера прийдешнього свята. Ми знову будемо наряджати ялинку,… Докладніше
Попереду холодна і колюча зима, а значить, потрібно завчасно підготувати свій догляд до важких випробувань.… Докладніше
Жіноча сумочка – один з найбільш популярних аксесуарів, який підбирають дуже ретельно і з особливою… Докладніше
Що холодніше стає за вікном, то більше в нас прокидається бажання надати своєму будинку затишку… Докладніше
Упевнена, твоя стрічка в соцмережах теж забита вірусними відео, головним героєм яких є дубайський шоколад… Докладніше
Ласкаво просимо на сьомий тиждень! Час летить швидко, а твій організм щодня змінюється і працює,… Докладніше