Після народження дитини пара очікує на допомогу рідних. Впоратися з малюком самотужки буває важко, тому знадобляться поради досвідчених мам, ще пара рук і очей, які можуть доглянути дитину. Але часом методи бабусь не подобаються мамам, особливо коли йдеться про виховання тоддлерів, дошкільнят і школярів.
Дискусії щодо догляду та виховання виникають буквально з перших днів життя немовляти. Часто доводиться сперечатися саме з бабусями. Вони вважають себе досвідченими (що цілком справедливо), бо вже виховали своїх дітей. Нерідко молоді мами ще не знають усіх нюансів, лякаються невідомого, тому сприймають застарілі методи як правильні. Але в останні роки більш популярним є свідомий підхід до материнства. Жінки заздалегідь вивчають літературу, спілкуються з лікарями та іншими молодими мамами.
З того моменту, коли бабусі, тітки, свекрухи виховували власних дітей, минуло досить багато часу. Деякі педагогічні міфи було розвіяно, медицина щось довела або спростувала. Розвинувся й ринок товарів для немовлят і малюків — зараз можна не прати пелюшки, бо є зручні памперси; якщо в мами не вистачає молока, є якісні суміші тощо.
Старшому поколінню складно приймати нові девайси та віяння в педагогіці. Тому виникає конфлікт між мамою та родичами, які не втомлюються сперечатися, як краще все-таки виховувати малюка.
Стан напруги небезпечний насамперед для матері — стрес, роздратування, почуття виснаження не сприяють комфортному життю. Ситуація дуже ускладнюється, коли «радники» живуть із вами або можуть часто навідуватися в будь-який час доби. Заклопотана жінка потрапляє в незручне становище, адже могла не встигнути прибрати абощо.
Інколи мати або свекруха, реалізуючи свої педагогічні навички, майже не дають молодій мамі доглядати за дитиною самостійно. Тому потрібно взяти ситуацію під контроль, але не втратити хороші стосунки з родичами. Видається неможливим? Але спробувати варто.
Знайти точки перетину — перший крок для примирення. Поговоріть із помічниками, з’ясуйте, чому вони вважають, що слід робити саме так, а не інакше. Поясніть свою позицію, наведіть аргументи й докази. Наприклад:
Чому могла виникнути така ситуація? Раніше дітей не питали про їхні вподобання, бо дорослі розуміються на цьому краще. Зараз навіть малюкам дають вибір, уникають нав’язування (у допустимих межах).
Якщо компроміс віднайти не вдається, слід залучитися підтримкою чоловіка (дружини). Попросіть м’яко пояснити родичам, що батьки — ви, тому самі вирішуєте, як виховувати малюка. Якщо їхні методи очевидно йому шкодять, забороніть їх застосовувати зовсім.
Важливо правильно побудувати розмову, щоб не знижувати авторитет бабусь та інших родичів. Робіть це віч-на-віч, не підвищуйте голос. У жодному разі не накручуйте дитину («Не слухай бабусю»), але не ігноруйте ситуацію. Якщо один авторитет каже робити так, а інший — навпаки, дитина губиться. Врешті-решт вона пристосовуватиметься, щоб отримати вигоду, й не матиме власної думки.
Саме тактовна бесіда допоможе розкрити свої погляди й не втрати хороші стосунки зі всією родиною. Проте інколи бувають справді важкі ситуації, за яких доводиться діяти рішуче.
Якщо тиск із боку родичів стає нестерпним, батьки втрачають контроль і вже не можуть виховувати малюка так, як вважають за потрібне, то слід діяти негайно. Це актуально, якщо родина живе з бабусею, і вона має цілодобовий доступ до дитини.
Якщо методи виховання відрізняються, то малюк бачить перед собою добрих і поганих «поліцейських» і не розуміє, що йому робити. Буває, що родичі критикують маму через її педагогічні методи, бо начебто знають, як краще. У безвихідних ситуаціях психологи радять:
Родичів не обирають, а ось методи виховання дітей — так. Дитина часто стає центром розбіжностей серед родичів, але усвідомте, що вона підросте, вплив рідних зменшиться, а дружні стосунки у випадку конфлікту буде дуже важко відновити. Тож мінімізуйте сварки, м’яко, але впевнено відстоюючи свою позицію щодо виховання.
Ще трохи й в повітрі буде витати атмосфера прийдешнього свята. Ми знову будемо наряджати ялинку,… Докладніше
Попереду холодна і колюча зима, а значить, потрібно завчасно підготувати свій догляд до важких випробувань.… Докладніше
Жіноча сумочка – один з найбільш популярних аксесуарів, який підбирають дуже ретельно і з особливою… Докладніше
Що холодніше стає за вікном, то більше в нас прокидається бажання надати своєму будинку затишку… Докладніше
Упевнена, твоя стрічка в соцмережах теж забита вірусними відео, головним героєм яких є дубайський шоколад… Докладніше
Ласкаво просимо на сьомий тиждень! Час летить швидко, а твій організм щодня змінюється і працює,… Докладніше