Криза трьох років — це одна з найперших і найпомітніших змін поведінки вашого малюка. Ще вчора він був тихим та спокійним янголятком, а сьогодні — лупцює все навкруги та влаштовує істерику без очевидного приводу. Як допомогти дитині впоратися з новим станом та зберегти при цьому власні нервові клітини? Давайте розбиратися разом!
Межі криз досить умовні, бо вони відбуваються раніше чи пізніше на півроку. Тобто пік кризи трьох років цілком буває у два з половиною або три з половиною роки, а початися чи закінчитися вона може ще раніше/пізніше.
Загалом поняттям «криза» окреслюють особистісні зміни, які переживає людина під час переходу між різними життєвими етапами.
Пам’ятайте, що після кожної кризи дитина ставатиме більш слухняною та дорослою. Тож за погіршенням поведінки завжди очікуйте покращення.
Кризи бувають у кожної дитини, просто у когось вони проявляються яскравіше, а в інших минають майже непомітно. Запобігти кризі неможливо, бо це природний процес дорослішання. Але наскільки адекватно ви переживете цей непростий період залежить саме від поведінки батьків, які допомагають дитині прийняти новий стан.
Тож тоддлер вже цілком успішно ходить, бігає, вміє робити щось самостійно (їсти або щось вдягати та знімати), цікавиться навколишнім світом. Також він розвивається як особистість — висловлює власну думку, бажання, може озвучити вимоги або щось попросити. Здавалося б, минув найскладніший етап у вихованні, коли дитина ще не може озвучити свої бажання і зовсім нічого не вміє.
Тоддлер (від англ. toddler) — саме так називають малюків у віці від 1 до 3 років у англомовних країнах, і потроху цей термін приживається у нас. У прямому перекладі це слово можна визначити як «ходунок», тобто дитина, яка почала ходити.
Але в 2,5-3,5 роки поведінка змінюється кардинально. Навіть колись спокійна й розсудлива дитина може кричати, скандалити, стати жорстокою або некерованою. Батьків це доводить до розпачу, бо симптоми проявляються не тільки вдома. З істерикою чи криком доводиться ладнати в магазині, автобусі, на вулиці під несхвальні погляди.
Якщо ви думаєте, що дитина робить це навмисне, ви помиляєтеся. Цей вік — час перших спроб малюка «відчути» і «просканувати» межі дозволеного та самоідентифікуватися за рахунок досягнення власних цілей.
Пояснимо декілька причин кризи:
Психологи виділили 7 основних ознак, за якими можна визначити перехідний період. Вони можуть проявлятися одночасно й інтенсивно або вибірково й незначною мірою.
Якщо ви помітили одну чи декілька ознак у малюка, очевидно, що криза трьох років у вас на порозі. Деякі батьки описують її як «найжахливіший період життя, який за жахливістю затьмарив навіть коліки новонароджених».
Тож всі проходять через цей етап, не засмучуйтесь. Ми впевнені, що вам вистачить сил та наснаги з честю пережити цей період.
Єдина дієва методика — знайти баланс. Небажану поведінку не слід ані заохочувати, ані намагатися протидіяти й карати. Іноді істерику краще перечекати, але потім поговорити з тоддлером. Поясніть, що вас засмучує, коли дитина робить щось небажане. Навчіть її перемикатися, намагайтеся запобігти конфлікту.
На момент істерики — краще навчитися абстрагуватися. Не трясіть дитину, не кричить самі. Не звертайте уваги на коментарі оточуючих, якщо хтось став свідком емоційного вибуху у малюка. Пам’ятайте, що істерика, яка не має спрямування і не знаходить реакції вичерпується набагато швидше.
Якщо в малюка проявляється агресія, навчіться перетворювати її на конструктив. Існують спеціальні ігри, які розслаблюють дитину, допомагають виплеснути емоцію. Вам потрібно працювати й над собою.
Криза свідчить про дорослішання. Звикайте до того, що дитина — окрема особистість, яка хоче самостійно приймати рішення, має власні бажання. Конструктивні вимоги потрібно задовольнити. Давайте щодня більше права вибору! Наприклад, запропонуйте обрати між стравами на обід, побудувати ваш маршрут прогулянки, питайте, яку річ малюк хоче одягнути.
З суцільним «Ні» впоратися складніше. Але можна трохи хитрувати: змоделюйте висловлення так, щоб дитина зробила навпаки. Скажіть, щоб вона не мила руки до обіду або не збиралася на прогулянку. Такий прийом спрацьовує не кожного разу, та чому б не спробувати. Деякі діти настільки люблять протестувати, що готові робити навіть неприємні для себе речі, аби це було наперекір дорослому.
Дуже корисно навчити тоддлера проговорювати свої емоції. Як це зробити? Станьте його голосом. Замість істерики й сліз говоріть, чому він засмучений. Під час конфліктів озвучте ситуацію: поясніть, що ви розумієте злість, але вам уже потрібно йти додому готувати обід. Інколи раціоналізація працює.
Незважаючи на маніпулювання, складні ситуації, зберігайте межі батьківського авторитету. Істерика розпалиться сильніше, якщо ви її підтримуєте. Деякі діти чудово усвідомлюють, як працює маніпуляція сльозами та незручним положенням у публічному місці. Тому батькам потрібно втриматися, щоб не припиняти маніпуляцію будь-якою ціною.
Головне — зберегти контроль над ситуацією, навіть якщо ви на межі. Діти бувають жорстокими, але це наслідки кризи. Навіть якщо малюк кричить, що не любить вас, ви погана мама, не піддавайтеся емоціям.
Пам’ятайте, що ви дієте в інтересах дитини. Ці слова говорить малюк, який не знає як самоствердитися, як пережити становлення. Можливо, це спроба грати вашими емоціями, щоб отримати бажане.
Психологи радять заохочувати бажану поведінку та стимулювати інтерес дитини до пізнання. Саме зараз можна залучати її до «дорослих» справ: попросити подати молоко з прилавку, понести легку сумку, допомогти у прибиранні або приготуванні обіду. Так ви підтримуєте самостійність дитини адекватними способами.
Також не менш важливо навчити базовим навичкам самообслуговування: одягатися, прибирати іграшки. Інколи це складно, бо дитина витратить більше часу, ніж ви це зробите самі. Але це необхідний пункт для подолання кризи.
Нерідко батьки зриваються на крик, бо відчувають власне безсилля. Спроба докричатися до маленької дитини марна. В будь-якому віці психологічний і фізичний вплив не дають конструктивного результату.
Зриватися — це нормально, особливо якщо ситуація виходить за межі. Але з часом крик та сила стають недієвими подразниками. Малюк, з яким спілкуються весь час на підвищених тонах, перестає звертати на це увагу. Це дуже небезпечно, бо тоді не можна перемкнути його в небезпечних ситуаціях. Зробіть так, щоб дитина зрозуміла: якщо мама кричить, то вона налякана — слід зупинитися й чекати.
Метод, який точно діє: замість крику… шепотіть. Це психологічний прийом, який працює і з дітьми, і з дорослими. Малюк буде змушений прислухатися до того, що ви кажете, і швидше заспокоїться.
Застосування фізичної сили заборонено. Батьки, які вважають тілесні покарання припустимими, наносять не тільки фізичну, а й психологічну травму особистості. Якщо в 3-4 роки завдяки цьому вони мають дуже слухняних і «зручних» дітей, то в майбутньому з них виростають підлітки й дорослі, які не здатні приймати рішення, залякані, з комплексами та відсутністю волевиявлення.
Всі прояви переходять у крайнощі й інколи не зрозумілі самому тоддлеру. Зважайте, що дитина шукає себе, тому переживає ще більш складний період, аніж ви. Тому намагайтеся зрозуміти причини, а не позбавитися від зовнішніх проявів.
Бажаємо вам пережити кризу без втрат із жодного боку барикад! Будьте на одному боці з малюком: вам складно, але непросто і йому. Нехай період першої серйозної кризи залишиться у вашій пам’яті лише як досвід, з якого ви вийшли гідно.
Ще трохи й в повітрі буде витати атмосфера прийдешнього свята. Ми знову будемо наряджати ялинку,… Докладніше
Попереду холодна і колюча зима, а значить, потрібно завчасно підготувати свій догляд до важких випробувань.… Докладніше
Жіноча сумочка – один з найбільш популярних аксесуарів, який підбирають дуже ретельно і з особливою… Докладніше
Що холодніше стає за вікном, то більше в нас прокидається бажання надати своєму будинку затишку… Докладніше
Упевнена, твоя стрічка в соцмережах теж забита вірусними відео, головним героєм яких є дубайський шоколад… Докладніше
Ласкаво просимо на сьомий тиждень! Час летить швидко, а твій організм щодня змінюється і працює,… Докладніше
Переглянути коментарі
Берегите и любите своих детей , не когда не кричите ,балуйте и не бросайте. Будте внимательны и понятливыми мамами.