У сумочці кожної (більшості) з нас лежить упаковка жувальної гумки. Це обов’язкова частина робочого дня, бо потрібно зажувати каву, чай, обідній салат чи паніні, заспокоїти нерви чи зосередитися. Стійки з ними стоять біля самих кас, бо це елемент імпульсивної купівлі – ти береш, навіть не замислюючись, потрібна вона чи ні, бо потрібна завжди й однозначно не скисне. Рекламні ролики нам говорять багато про користь жувальної гумки, а стоматологи проводять дослідження. То що ж насправді відбувається з жуйкою: друг вона нам чи ворог?
Цікаво на тему: Навіщо п’ють хлорофіл? Користь і як правильно приймати
Загалом, я не буду сильно напружувати тебе історичними фактами та цифрами, скажу тільки, що люди жували завжди й, найімовірніше, навряд чи зупиняться 🙂. Щоб було зрозуміліше, з чого почалася історія жувальної гумки, потрібно зазирнути просто в давнину стародавню, коли люди ще не писали та не читали, але зате вже жували смолу дерев. Це перші жуйки у світі.
Середньовіччя вирішило, що жувати просто смолу не айс, і стало додавати в неї трохи цукру. Це приємно, відносно смачно, і ймовірно, стильно 👌. У 19 столітті було ухвалено рішення, що з дерев ми злізли вже досить давно, і досить уже займатися дурницями, пережовуючи смолу, а отже, настав час по-справжньому серйозних рішень.
Чарльз Гудієр став першим, хто відкрив світу процес вулканізації. Він не має стосунку до жувальних гумок, але цей винахід став поштовхом для масового виробництва жуйки в майбутньому. Справжня, сучасна форма цього продукту побачила світ 1900 року, і випустила його компанія «Wrigley». Відтоді на ринку з’явилися вже десятки брендів, які, крім іншого, займаються випуском жувальних гумок найрізноманітніших смаків і форм.
Цікаво на тему: Подбайте про ці 7 аспектів перед візитом до стоматолога
Тепер про наукове і серйозне – склад. Я дістала втомлену упаковку зі своєї сумки та почала вивчати, з чого ж зроблена солодка м’ята. До слова, щоб прочитати цей текст, треба бути соколом, розібрати букви важкувато. Отже, що там є: Е420, Е422, Е967, Е414, Е553, Е951, Е950, Е903, Е320, Е330. Виглядає весело, так? Але, не все так страшно насправді, адже Е420, по суті своїй, – це харчова добавка, підсолоджувач або цукрозамінник, який отримують з кукурудзяного крохмалю. Він менш солодкий порівняно з цукром практично вдвічі, тому цю добавку можна зустріти у всіх продуктах зі зниженим вмістом цукру. Е422 – це гліцерин, який отримують із рослинних олій, і шкоди для здоров’я він не приносить. Е414 просто смола, яку отримують з акацій, африканських правда. А Е951 – це аспартам, штучний підсолоджувач, малокалорійний, абсолютно безпечний для здоров’я людини.
Коротко кажучи, у складі жуйки немає нічого критично страшного або небезпечного. Єдине, що привернуло до себе мою увагу, це невеличка приписка наприкінці списку, що надмірне вживання жувальної гумки може спричинити розлад шлунка. І це правда, а все тому, що у складі є Е553, який у великих дозах спричиняє проблеми з травленням, та Е967, що має проносний ефект. Якщо будеш багато і часто жувати, то почистиш організм, але нічого страшнішого не станеться.
Цікаво на тему: Як зберегти зір, якщо багато працюєш за комп’ютером
Поговоримо про позитивні сторони жувальної гумки. Їх досить багато, дивись, значить:
А ще є і психологічний бік цього процесу, оскільки жування допомагає зосередитися, заспокоїтися, привести думки до ладу і навіть знизити рівень стресу.
Звісно, якщо є плюси, значить, є і мінуси. Це правило всесвіту, і годі й шукати на ринку жодного ідеального продукту, який був би золотим для всіх і рівною мірою. Тому переходимо до шкідливого боку жувальної гумки:
Якщо зуб уже пошкоджений, має виснажені стінки, каріозні порожнини та інші вади, жуйка може спровокувати руйнування. Але пломби вона не видирає, цей міф одразу зруйнуємо🤭.
Цікаво на тему: Гід по каві: що ми п’ємо в кав’ярнях
Звичайно, жувальна гумка викликала і викликає інтерес у стоматологів у всьому світі. У них свої резони досліджувати цей продукт, але результати оголошуються відкрито і без проблем. Так ось, Всесвітня стоматологічна федерація, Американська стоматологічна асоціація та Європейське агентство безпеки харчових продуктів дійшли єдиної думки, що жувальну гумку можна сміливо назвати засобом профілактики карієсу.
Згідно з низкою досліджень, які були проведені цими трьома поважними організаціями, жувальна гумка запобігає утворенню карієсу, завдяки цілій низці механізмів: очищенню ротової порожнини, нейтралізації кислотності, зниженню зростання карієсогенних бактерій, ремінералізації зубної емалі. Дослідження проводилися з використанням гумок без цукру і з цукром. Результати, які свідчать на користь гігієни рота за допомогою жуйки – це результати, отримані від контрольної групи, яка тестує «правильну» жуйку без цукру.
Щоб гумка працювала так, як треба, і приносила користь, необхідно всього-на-всього стежити за складом і жувати після їжі протягом п’яти-десяти хвилин, не більше. Якщо говорити відверто, то в чому помилялася реклама, коли давала такі самі рекомендації з екранів телевізорів?
А тепер вишня на торті – міфи про жувальну гумку, які не мають жодного наукового підтвердження, і просто дуже веселі:
Я не можу не включити в цей список чарівну силу гумки вибілювати зуби. Немає в її складі жодних речовин, які б сприяли відбілюванню зубної емалі, все-таки потрібно йти до стоматолога і вирішувати це питання на професійному рівні.
Підбиймо підсумок усьому сказаному, і визначимо культуру споживання: жувати можна тільки жувальні гумки без цукру, після їди, не довше ніж 15 хвилин, і це не може бути альтернативою чищення зубів. У всьому має бути міра і в усього є свої правила, дотримання яких вбереже від небажаних наслідків. Якщо ти хочеш пожувати гумку, то жуй спокійно, насолоджуючись смаком і самим процесом без нав’язаних тригерів.
Читай також:
За даними статистики, в Україні понад 2 млн людей живуть з такою проблемою, як втрата… Докладніше
Що нам нового обіцяють б'юті бренди з року в рік? Та по суті нічого. 🤔… Докладніше
Життя нерідко підкидає нам складні ситуації, в яких важливо зберігати спокій та зосередженість. Але постійно… Докладніше
Колір бургунді (бордовий) можна сміливо назвати одним з найпопулярніших відтінків цього сезону. Одяг, взуття та… Докладніше
П'ятий тиждень вагітності позаду. Ти вже зіткнулася із затримкою місячних, але, можливо, грішиш на стрес… Докладніше
Коли ми чуємо ім'я Франсіса Курджана, перше, з чим воно асоціюється — це легендарний унісекс… Докладніше