Дім

3 корисні поради, як пересаджувати кімнатні квіти

Якщо ти квітникар-початківець і з настанням весни на тебе чекає пересадка улюблених кімнатних рослин, тоді ця стаття спеціально для тебе. EVA Blog розповість про найпоширеніші помилки під час пересаджування квітів у домашніх умовах, а також поділиться порадами, як пройти цей етап без шкоди для коріння і квітки загалом.

Пересадка чи перевалка – ось у чому питання

Нерідко ці терміни використовуються як синонім, через що власне квітникарі-початківці допускають 90% своїх помилок. Читай і запам’ятовуй, оскільки нам ці знання далі знадобляться:

Пересадка кімнатних рослин

В цьому випадку ми не просто міняємо горщик на новий (більшого об’єму), а втручаємося в мікробіом ґрунту і кореневої системи. Складно? Зараз поясню. Пересаджування має два ключові чинники:

  1. Виймання рослини з горщика з подальшим очищенням коренів від старого ґрунту. За час зростання твоєї квітки в землі створювався свій всесвіт, з яким рослина стала одним цілим. Вона звикла до структури ґрунту, його кислотності та щільності населення співмешканців – бактерій та інших найпростіших організмів (мікробіом). Прибираючи стару землю з коренів, висока ймовірність обірвати тонкі кореневі нитки. Це не страшно, адже коріння в принципі можна, а іноді навіть потрібно підрізати. Однак через наступний пункт це лише перетворюється на додатковий стрес для квітки.
  2. Пересадка рослини в нову землю. Навіть якщо квітка потрапляє в поживний, повітряний і якісний ґрунт, вона все одно перебуває не у своїй звичній зоні комфорту. Згадуємо про пошкодження коренів і розуміємо, що рослині доведеться зіткнутися з тривалим стресом, який вона може не пережити. А такі нюанси, як невеликі відхилення від звичної кількості поживних елементів або невідповідний pH (кислотність) землі підвищують шанси несприятливого результату.

Попри всі ці ризики, пересадка буває життєво необхідна рослинам. Ґрунт міг заразитися патогенною мікрофлорою, відклалося багато солей через мінеральні добрива, земля збилася в дуже щільну грудку тощо. Але не переживай, за правильного підходу твоя улюблена квітка переживе пересадку, як звичайний переїзд у нову квартиру – трохи метушні, але терпимо.

Цікаво на тему: Як вирощувати зелень на балконі: інструкція для початківців

Перевалка кімнатних рослин

У цьому випадку ми зберігаємо стару землю, а значить стрес для квітки мінімальний (або відсутній зовсім). Витягуємо акуратно рослину разом з грудкою ґрунту, пересаджуємо в новий горщик і по колу досипаємо нову землю – готово. Перевалку краще не робити на мокрій землі, оскільки є ризик, що під вагою грудки може порватися коріння. Якщо горщик невеликий, найкраще перевернути його догори дном, затиснути стовбур квітки між пальцями й акуратно витрусити або вийняти рослину.

А тепер переходимо до порад. Я не буду тобі розповідати про пересадку або перевалку конкретних рослин, тому що, наприклад, фіалки, орхідеї та авокадо мають свої тонкощі в цьому плані. Але базові принципи процесів абсолютно однакові й, зрозумівши їх, ти зможеш легко впоратися практично з будь-якою домашньою рослиною.

Цікаво на тему: 40+ ідей горщиків для квітів своїми руками

Порада №1. Не пересаджуй кімнатні квіти в горщик набагато більший за попередній

Є золоте правило: новий горщик має бути більшим на 2-3 см (у діаметрі). Чому? Уявімо, що ти вирішила пересадити азалію з горщика 1.5 л в об’єм 8 літрів, так би мовити, із запасом.

Ось що станеться:

  • коріння рослини не зможе швидко освоїти весь новий ґрунт. Після поливу буде багато надлишкової вологи в горщику, що може призвести до кореневої гнилі;
  • частина, яка не зайнята корінням, почне активно ущільнюватися, тим самим перешкоджаючи нормальному повітрообміну в ґрунті;
  • оскільки навколо кореневої зони багато вологої та ніким не використовуваної землі, її із задоволенням заселить патогенна мікрофлора.

Але є й винятки. Наприклад, якщо ти використовуєш у якості ґрунту кокосовий субстрат. Він вимагає контролю pH і постійного внесення мінеральних добрив у чітко вивірених дозах. При цьому коренева система в ньому розвивається набагато активніше, а ризик зіткнутися з надлишком вологи або ущільненням ґрунту скорочується в рази. Або земля розбавлена великою кількістю розпушувача (перліт, вермикуліт) і має дуже повітряну структуру.

Але якщо ми говоримо про класичну безпроблемну пересадку або перевалку кімнатних рослин, то користуйся золотим правилом 👆

Цікаво на тему: Як зробити полиці для квітів своїми руками

Порада №2. Займайся перевалкою або пересадкою рослин навесні

Якщо рослина почала хворіти через проблеми в ґрунті або тріснув горщик, діяти потрібно негайно, не звертаючи увагу на пору року. Але в такому разі обов’язково бери до уваги процеси, які відбуваються з рослиною взимку, влітку, навесні та восени:

  1. Зимовий час. Більшість кімнатних рослин перебуває у фазі повільного росту і метаболічного спокою (їм потрібно мінімум харчування). Вирішивши обладнати нове житло для квітки, ти можеш зіткнутися з її важким відновленням. Рослина, найімовірніше, буде виглядати ослабленою, почне вередувати та в результаті може загинути. Краще знайди інформацію щодо догляду саме за своєю квіткою після пересадки/перевалки взимку.
  2. Літній час. Квітучі рослини перебувають в активній фазі цвітіння і, вирішивши помістити їх у новий горщик, є ризик, що цвітіння погіршиться або зовсім припиниться.
  3. Осінній період. Квіти починають готуватися до зими. У цей перехідний період активність кореневої зони зменшується, поступово знижується апетит і водопоглинання. Проблеми, з якими ти можеш зіткнутися, такі ж, як у випадку із зимовою перевалкою або пересадкою, але з меншим ризиком.

Весна – це природне пробудження. Рослини вступають у фазу активного росту коренів і надземної частини, а значить набагато безболісніше переносять стрес. До того ж квіти в цей період простіше реагують на зміну біому в ґрунті, оскільки їм просто сильно хочеться поласувати корисними макро- і мікроелементами.

Насправді з належним досвідом можна займатися пересадкою кімнатних рослин у будь-яку пору року. Але я думаю, ти зрозуміла, що для таких маніпуляцій потрібно чимало знань і розуміння того, що тобі говорять квіти своїм зовнішнім виглядом.

Цікаво на тему: Сукуленти: види, розмноження і як доглядати

Порада №3. Опустилося (поникло) листя? Не поспішай його реанімувати всіма можливими способами

Поникле листя у багатьох викликає бажання відразу полити квітку, адже це ознака нестачі вологи в горщику. І досить часто недосвідчені квітникарі, бачачи опущене листя, хапаються за лійку і відразу поливають рослину. В результаті квітці стає ще гірше. У чому ж причина? Річ у тім, що поникле листя може бути сигналом як недоливу, так і переливу. Якщо ти бачиш, що ґрунт вологий, значить, явно проблема не в малій кількості води в ґрунті.

Отже, якщо після пересадження/перевалки у рослини поникле листя більше доби та справа не в сухості ґрунту, починай шукати причину методом перебору варіантів “що ти зробила не так”:

  • чи був покладений дренаж?
  • чи не занадто щільно був утрамбований новий ґрунт навколо коренів?
  • чи правильно було обрано новий ґрунт за кислотністю для конкретної рослини?
  • чи не переносила ти квітку в більш холодне або спекотне місце постійного проживання?

У 9 з 10 випадків причина криється в занадто щільно укладеному в горщик субстраті. Коріння просто починає задихатися, оскільки оточене грудкою мокрої землі. Якщо ти сумніваєшся в причині проблеми, просто повтори процедуру пересадки заново. І пам’ятай, що новий ґрунт сильно утрамбовувати в горщик не потрібно. Також не потрібно намагатися реанімувати рослину за допомогою добрив, оскільки це призведе до погіршення ситуації. У новому субстраті з лишком корисних елементів.

А як ти пересаджуєш квіти? Обов’язково поділися своїм досвідом у коментарях.

Читайте також:

Останні

Хто відповідальний за контрацепцію в сексі: чоловік чи жінка

"Що за запитання? Звичайно ж, відповідальні обидва!”. Якщо дивитися на ситуацію глобально, то – так.… Докладніше

Листопад 22, 2024

Три базових рецепти смачного гарбузового лате

Хто б що не говорив, а для мене осінь — це найатмосферніша пора року, коли… Докладніше

Листопад 22, 2024

Наймодніші моделі пуховиків 2024-2025

Скільки існуватиме зима, стільки ми носитимемо пуховики (пуффери) 🙃 Вони просто поза часом і поза… Докладніше

Листопад 22, 2024

Beauty-покупки, на які авторів EVA Blog підштовхнули соцмережі

Сьогодні важко заперечувати той факт, що соцмережі впливають на прийняття нами деяких рішень. Нехай і… Докладніше

Листопад 22, 2024

Що подарувати своїй bestie на Новий рік

Ще трохи й в повітрі буде витати атмосфера прийдешнього свята. Ми знову будемо наряджати ялинку,… Докладніше

Листопад 21, 2024

Холоди та морози не страшні! Які активи мають бути присутніми у твоєму догляді

Попереду холодна і колюча зима, а значить, потрібно завчасно підготувати свій догляд до важких випробувань.… Докладніше

Листопад 21, 2024