Боюся починати: як подолати синдром новачка

Більшості людей будь-які зміни даються непросто. Навіть якщо це бажані і довгоочікувані зміни — наприклад, переїзд в іншу квартиру або навіть зміна міста, місця роботи або виду діяльності — вони все одно викликають стрес. Мозок сприймає нову і незвичну ситуацію як незнайому, а, значить, маркує її як небезпечну, і зробити перші кроки буває складно. Простіше і безпечніше залишатися на тому ж місці, в тих же умовах, де все знайоме і зрозуміле. Але що, якщо ви відчуваєте, що хочете іншого? Як зважитися почати і не кинути задумане на півдорозі?

Як впоратися з синдромом новачка: сім опорних точок

 1. Дозвольте собі побути новачком.

 Неважливо, про що мова — про бажання зайнятися творчістю, вивчати іноземну мову або кардинально змінити сферу діяльності. Дозвольте собі пробувати. Мені до душі підхід Джулії Кемерон, про який я прочитала в її книзі «Шлях художника»: «Пам’ятайте: для того, щоб розбудити в собі художника, ми спочатку повинні приготуватися до ролі поганого художника. Дозвольте собі побути новачком. Погоджуючись бути поганим художником, ви знаходите шанс бути художником взагалі, а з часом, можливо, і дуже хорошим. Коли я говорю це своїм учням, я тут же натикаюся на жорстку захисну реакцію: «А знаєте, скільки мені буде років, коли я навчуся по-справжньому грати на фортепіано / на сцені, писати пристойні картини / п’єси?». Знаю. Рівно стільки ж, скільки вам буде, якщо ви не навчитеся». Ніхто ніколи не ставав майстром своєї справи в один момент. Всі колись починали — нехай ця думка вас підтримує і бадьорить.

 2. Порівнюйте себе з собою вчорашньою.

 Що найчастіше демотивує і змушує нас опустити руки? Порівняння себе з іншими. Зазвичай ці порівняння трапляються з кимось, хто вже давно і міцно зайняв своє місце в певній ніші, а ми тільки на початку шляху. З недавнього: я почала займатися танцями. Мені 31 рік, моєму тренеру 20, половина групи — підлітки. На першому тренуванні я дивилася на своє відображення в дзеркалі, переводила погляд на інших і мені хотілося негайно піти із залу. І ніколи не повертатися. Але друге тренування далася мені трохи легше, а третє — ще легше. Я не почала краще танцювати, але я дуже стараюся помічати свій прогрес, порівнюючи себе тільки з собою. Тому що порівнювати себе на першому тренуванні з підлітками, які танцюють кілька років різні стилі, —безглуздо. Тримаюся за цю думку і продовжую відвідувати тренування.

 3. Дайте собі право на помилку.

 Ніхто не ідеальний, ніхто не може уникати помилок. Час від часу варто відходити від звичного шаблону і пробувати робити щось інакше. Так ви розширюєте досвід, що дає вам ґрунт для подальших дій. Інколи нові рішення можуть призводити до помилок, і це нормально. А з часом може виявитися, що в помилках таїлися нові можливості.

 4. Знижуйте значимість.

 Якщо проект, за який ви беретеся, здається вам проектом усього життя, важливо знизити його значимість, інакше вас може паралізувати страх невдачі. «Я спробую і подивлюся, що з цього вийде» — ось комфортна установка, яку варто задати собі на початку будь-якої нової справи.

 5. Складіть покроковий план.

 Будь-яка нова справа може лякати масштабом, тому скористайтеся рекомендацією щодо складання плану від Барбари Шер. Уявіть бажаний результат (наприклад, пробігти марафон) і продумайте, як розписати Мету на покроковий план. Важливо, щоб ці кроки були невеликими і конкретними, і ланцюжок завдань розмоталася б від «майбутнього» до «теперишнього», до того, з чого ви можете почати вже зараз.

Якщо залишити приклад з марафоном, то план може виглядати приблизно так:

Пробігти марафон ← Тренуватися перед марафоном ← Пробігти напівмарафон ← Тренуватися перед напівмарафоном ← Записатися в клуб або на тренування до хорошого тренера ← Знайти потрібні контакти ← Запитати друзів і знайомих в соціальних мережах про рекомендації клубу або тренера в моєму місті.

Коли у вас є детальний план дій, вам легше рухатися в потрібному напрямку. І кожен, навіть найменший крок буде мотивувати продовжувати рух.

 6. Цінуйте процес.

Так, результат — це важливо. Часто це те, заради чого ми вирішуємося на будь-які зміни. Але деякі ідеї вимагають багато зусиль, наполегливості і часу. Щоб не вигоріти і не опустити руки, вчіться помічати кожен крок на шляху до мети, хваліть себе за нього, цінуйте процес як шлях, яким ви прямуєте до пункту призначення. Припустимо, ви чекаєте, що в кінці шляху вас чекає чудовий краєвид, але може виявитися, що дорога, яка веде до нього, не менш красива і дивовижна.

 7. Дотримуйтеся графіка і пам’ятайте про відпочинок.

Хаотичний рух і просування ривками до задуманого може створити оманливе враження стрімкого розвитку, але в перспективі цей підхід може виявитися непродуктивним. В системі результати досягаються краще, тому важливо, щоб у вас був більш-менш усталений графік, за яким ви працюєте. Не забувайте при цьому давати собі відпочинок, перемикатися на інші заняття, спати достатню кількість годин і робити щось, що не пов’язане з основною діяльністю, але наповнює вас і дарує приємні емоції.

Мені здається, найбільша перешкода на шляху змін — це слово «пізно». Пізно вчитися танцювати, пізно освоювати нову професію, пізно вибирати щось нове. Я ж вірю в те, що, поки ми живі — нічого не пізно. Так, це може зайняти більше часу і зажадати більше зусиль, але хіба жити, як хочеш і робити те, про що мріялося, не варто того?..

Цей матеріал добре доповнюють мої статті:

  1. Як перестати відкладати життя своєї мрії: практичні поради
  2. Мрії, які повинні збуватися
  3. 11 звичок, які допоможуть вам бути продуктивніше

Останні

Хто відповідальний за контрацепцію в сексі: чоловік чи жінка

"Що за запитання? Звичайно ж, відповідальні обидва!”. Якщо дивитися на ситуацію глобально, то – так.… Докладніше

Листопад 22, 2024

Три базових рецепти смачного гарбузового лате

Хто б що не говорив, а для мене осінь — це найатмосферніша пора року, коли… Докладніше

Листопад 22, 2024

Наймодніші моделі пуховиків 2024-2025

Скільки існуватиме зима, стільки ми носитимемо пуховики (пуффери) 🙃 Вони просто поза часом і поза… Докладніше

Листопад 22, 2024

Beauty-покупки, на які авторів EVA Blog підштовхнули соцмережі

Сьогодні важко заперечувати той факт, що соцмережі впливають на прийняття нами деяких рішень. Нехай і… Докладніше

Листопад 22, 2024

Що подарувати своїй bestie на Новий рік

Ще трохи й в повітрі буде витати атмосфера прийдешнього свята. Ми знову будемо наряджати ялинку,… Докладніше

Листопад 21, 2024

Холоди та морози не страшні! Які активи мають бути присутніми у твоєму догляді

Попереду холодна і колюча зима, а значить, потрібно завчасно підготувати свій догляд до важких випробувань.… Докладніше

Листопад 21, 2024