Батькам неминуче доведеться змиритися з тим фактом, що дитина стає старшою й пробує «дорослі» розваги. Незважаючи на те, як вони самі ставляться до алкоголю, їм потрібно поговорити з сином або дочкою про вживання спиртних напоїв.
Такий самий, як і на організм дорослого: допомагає розслабитися, дає відчуття легкості, ейфорію. Помірне споживання алкоголю дозволяє розкутіше спілкуватися з людьми, навіть незнайомими. Ба більше, деякі вина розкривають смак риби чи м’яса тощо.
Але у спиртного є й негативні характеристики, які проявляються, коли людина споживає надмірно. Через те, що організм підлітка лише формується, наслідки настають швидше:
Ризики занадто високі, тому на рівні законодавства встановлено вік продажу/вживання алкоголю. У більшості країн світу це 18 років, але у Бельгії, Німеччині, Швейцарії, Нідерландах та деяких штатах США дозволено продавати пиво та вино підліткам з 16 років, а з 18 — напої з понад 15-22% спирту. В Україні та Росії продаж будь-якого алкоголю неповнолітнім заборонено.
Однак на практиці виявляється, що дістати спиртне досить легко. Інколи допомагає халатність продавця, який не перевіряє документи або хоче нажитися на підлітках. У будь-якому разі з тим, що дитина вживає алкоголь, стикаються майже всі батьки.
Розмовляти про наслідки шкідливих звичок потрібно заздалегідь. Бесіда з підлітком складніша: він вже намагається бути дорослим, апелює до розвинутої культури споживання в родині та оточенні. Тому акцентуйте на:
Тон бесіди має бути дружнім. Не приховуйте, якщо ви теж інколи випиваєте зайвого, що потім вам дуже недобре. Спиртне — це не єдиний атрибут дорослішання. Бути зрілим означає нести відповідальність за свої вчинки, життя, добробут. Але поки підліток не має гарної освіти, прибутку, то він не може дбати про себе цілком і повністю. Тому варто прислухатися до батьків і бути чесним, адже тато завжди прагне допомогти.
Звичайно, такий підхід видається спірним, але лише спочатку. На користь тих батьків, які вирішили самі дати дитині спробувати спиртне, говорять факти:
Закон забороняє пропонувати неповнолітнім спиртне. Проте деякі батьки свідомо порушують його, бо намагаються виховати правильну культуру споживання. Звісно, це неприпустимо в 11-13 років, але для 15-16-річного підлітка спиртне — вже не новинка.
Якщо ви помітили, що дитина систематично (але не надмірно) п’є алкоголь, можете зайняти нейтральну позицію. Не схвалюйте цього, але краще впевніться, що підлітки вживають якісні й не міцні напої.
Зважайте, що підліткам не наллють у кафе чи барі, а розпиття алкогольних напоїв у публічних місцях заборонене, тому можуть виникнути проблеми з поліцією. Також переконайтеся, що дитина забезпечена їжею або грошима на неї.
Ми не радимо пропонувати власній дитині куштувати алкогольні напої під час родинного застілля, з батьками за компанію або схвалювати таку поведінку із друзями. Це порушення законодавства, але може існувати як один із варіантів розв’язання проблеми.
Часто батьки не помічають помірного сп’яніння: дитина заїдає запах жуйкою та тихенько прослизає до своєї кімнати. Але буває таке, що наявні всі ознаки надмірного споживання. У вас неодмінно з’явиться бажання накричати, покарати чи достукатися до підлітка. Але у нетверезому стані він навряд зрозуміє вашу думку. Тому краще відкласти розмову на наступний день.
Тримайте себе в руках і допоможіть дитині привести себе до ладу: вмитися, переодягтися, лягти спати. Бути занадто турботливим теж не варто: це не хвороба, а свідоме зловживання спиртним. Перерва в ніч допоможе підлітку усвідомити, що він накоїв, а вам — заспокоїтися й дібрати слова.
Вранці запропонуйте сніданок і налаштуйтеся на розмову:
Якщо вам не відповідають, не дратуйтеся. Свідомість підлітка влаштована інакше: він не завжди може пояснити свої вчинки. Але ваші запитання можуть наштовхнути на роздуми. Наголосіть, що не схвалюєте вживання спиртного неповнолітніми.
Поясніть, що продавець, який продав напій, не друг, а ворог, котрий порушує закон, щоб нажитися. Йому байдуже до здоров’я, адже ніхто не гарантує якість алкоголю. Крім цього, існує великий ризик, що комусь стане погано, а ви не зможете цьому зарадити.
Результати цієї бесіди залежать від рівня довіри між батьками й дітьми. Якщо у стосунках панує недовіра та емоційний холод, проблема не зникне. Але тінейджер, який любить батьків та відчуває любов до себе, зверне на неї увагу і зробить правильні висновки.
Ще трохи й в повітрі буде витати атмосфера прийдешнього свята. Ми знову будемо наряджати ялинку,… Докладніше
Попереду холодна і колюча зима, а значить, потрібно завчасно підготувати свій догляд до важких випробувань.… Докладніше
Жіноча сумочка – один з найбільш популярних аксесуарів, який підбирають дуже ретельно і з особливою… Докладніше
Що холодніше стає за вікном, то більше в нас прокидається бажання надати своєму будинку затишку… Докладніше
Упевнена, твоя стрічка в соцмережах теж забита вірусними відео, головним героєм яких є дубайський шоколад… Докладніше
Ласкаво просимо на сьомий тиждень! Час летить швидко, а твій організм щодня змінюється і працює,… Докладніше