Ще здавна вважалося, що берегинею домашнього затишку має бути жінка. Чоловік у той час полює на мамонта чи завойовує нові землі. Однак сьогодні все не так однозначно: сучасні мами подекуди заробляють більше тат, а чоловіки готують смачні страви. Хтось думає, що так сталося, бо мамонти вимерли. Але все завʼязане на понятті гендерної ролі.
Можна сказати, що ці поняття бувають несумісними. Якщо зазирнути до словника, то прочитаємо:
«Гендерна роль — сукупність соціальних норм, які визначають допустимі види поведінки відповідно до гендеру».
Інакше кажучи, традиційною гендерною моделлю є така: жінка піклується про дітей та затишок, а чоловік — про фінанси й добробут. Але як тоді бути з жінками, що пішли служити до армії чи свідомо не залишилися в декреті, щоб забезпечувати родину? І як ставитися до чоловіків, які дбають про господарство, виховують малюків, вибираючи шлях «домогосподарки»?
Відповідь одна — нормально. Гендерні приписи сформувалися дуже давно, коли жінки й чоловіки мали різні права. Також мала значення й фізіологія — у міцного чоловʼяги було більше шансів здолати мамонта. Однак сьогодні ці фактори вже не такі важливі.
Жінки здобули повний спектр прав: голосувати на виборах, посідати керівні посади, отримувати гідну зарплату, керувати автомобілем. Для того щоб забезпечити родину, не потрібно бути фізично міцним тощо, достатньо знань і умінь.
Відмова від гендерних стереотипів дозволяє чоловікам вибирати комфортну для себе роль. Зараз вони можуть обрати умовно «жіночу» професію, займатися домашнім господарством і піти в декрет замість дружини. Суспільство стало людиноорієнтованим, і тепер на перший план виходять схильності й потреби, а не традиції або чиясь думка.
Досі в Україні (та у країнах пострадянського простору) зміна традиційних ролей у родині вважається дивною. Тому діти з таких сімей часто стикаються з різними запитаннями від ровесників і навіть дорослих.
Як пояснити дитині, чому у вас все навпаки:
Зміна гендерних ролей не означає, що мама має бути відстороненою і не виконувати материнських обовʼязків.
Зрозуміло, вибір ролі залежить і від характеру. Часто в родинах буває так, що мама сувора, авторитарна, а тато мʼякий і співчутливий. Це також не дуже зрозуміло дитині, яка знає, що в інших родинах навпаки.
У такому разі поясніть малюку, що такий у вас характер. Є люди наполегливі, стійкі, пробивні, а є мʼякі й поступливі. Проте це не значить, що це погано. І характер батьків зовсім не впливає на ступінь почуттів до дитини, бо ви любите її однаково.
Зміна гендерної ролі буває тимчасовою. Наприклад, чоловік шукає нову роботу, тому дружина забезпечує родину. У таких обставинах важливо, щоб тато не почувався не на «своєму» місці. А в деяких родинах взагалі все ділять навпіл, не задумуючись про «чоловічі» й «жіночі» обовʼязки. Це також у певному сенсі нівелювання гендерної ролі.
Читайте також: «Як організувати дозвілля першокласника».
Так само, як це робить жінка. Піклування про дитину — це набуте, а не вроджене знання. До речі, як і вміння готувати смачну їжу чи користуватися пральною машиною.
Звичайно, тому всі мами, повертаючись з роботи, знайомляться заново. А якщо серйозно, то дитина памʼятає мам так само, як і тат, котрі працюють.
Досить спірне питання. З одного боку, материнське молоко краще за суміші, але з іншого — в багатьох жінок його просто немає чи бракує. Тому тут кожна пара шукає компроміс: або мама залишається в декреті на 4-6 місяців, або ж немовля годують спеціальною сумішшю.
У більшості країн у декрет можуть піти й чоловіки, й жінки. Механізм виплат той самий, тому не варто переживати за втрачені кошти. Ба більше, піклуватися про дитину законно можуть і найближчі родичі, наприклад бабусі.
Читайте також: «Якими пільгами можуть користуватися багатодітні родини в Україні».
Життя повертається по-різному. Але відмова від традиційної ролі дозволяє бути гнучкими: якщо жінка втратила роботу, то може деякий час побути домогосподаркою. А якщо чоловік не може «досидіти» декрет, то решту часу піклуватися про малюка може мама, бабуся чи дідусь.
Чоловіки, які пішли в декрет замість дружин, із радістю розповідають про свій досвід. Це чудовий шанс поглянути на знайомі речі іншими очима й зрозуміти, що піклування про дитину — це робота, а не відпочинок.
В Україні досить малий відсоток чоловіків, що зважилися на декрет, тоді як у Швеції таких майже 45%.
Зазвичай перемішування традиційних ролей помітне ще на стадії спільного проживання. На цьому етапі стає очевидним, хто з пари схильний до ведення господарства, а хто — до карʼєрного росту й заробляння грошей. Не варто оглядатися на думку колег, сусідів, родичів. Головне — ваш особистий комфорт і гармонія в парі.
Також не варто приховувати цей факт. Можливо, ви не єдині, хто зважився на зміну ролей. Тоді ви зможете ділитися досвідом із друзями чи колегами. На те, щоб зрозуміти, чи є зміщення ролей, може піти не один рік. Тож немає нічого дивного в тому, що спочатку вправна господиня хоче піти працювати. Змінити гендерну роль можна в будь-який момент. Часто так роблять жінки, які не відразу знаходять хорошу роботу.
Питання стосунків у родині дуже індивідуальне. Єдиний правильний вибір — орієнтуватися на власні почуття, розв’язувати проблеми разом, шукати компроміси. У перемішуванні традиційних ролей немає нічого страшного, якщо це влаштовує чоловіка й жінку.
"Що за запитання? Звичайно ж, відповідальні обидва!”. Якщо дивитися на ситуацію глобально, то – так.… Докладніше
Хто б що не говорив, а для мене осінь — це найатмосферніша пора року, коли… Докладніше
Скільки існуватиме зима, стільки ми носитимемо пуховики (пуффери) 🙃 Вони просто поза часом і поза… Докладніше
Сьогодні важко заперечувати той факт, що соцмережі впливають на прийняття нами деяких рішень. Нехай і… Докладніше
Ще трохи й в повітрі буде витати атмосфера прийдешнього свята. Ми знову будемо наряджати ялинку,… Докладніше
Попереду холодна і колюча зима, а значить, потрібно завчасно підготувати свій догляд до важких випробувань.… Докладніше