Мистецтво забороняти: Як сказати дитині «ні»

Здавалося б, що тут складного: сказали дитині «ні» — і все. Але кожна матуся знає, що заборони часто викликають у дітей бурю емоцій та незгоду. І тут виникає ціла купа питань: що забороняти? як забороняти? чому дитина порушує заборони? Відповіді на них шукайте в нашій новій статті.

З якого віку дитина розуміє заборони

У віці до 2 років в силу особливостей вікової психології дитина в принципі не може зрозуміти жодних заборон. Намагатися домовитися, пояснити малюкові щось немає сенсу. Звичайно, говорити з дітьми потрібно завжди, але чекати на розуміння причинно-наслідкових зв’язків того чи іншого вчинку поки що зарано. Знаючи про це, вам буде простіше виховувати малюка: ви не картатимете себе за те, що щось неправильно робите і не сумніватиметеся в розумових здібностях дитини.

Як часто можна забороняти

Забороняти потрібно дійсно серйозні речі, такі як, наприклад, вибігати на проїжджу частину, гратися з сірниками — все, що представляє реальну загрозу життю та здоров’ю дитини та оточуючих або несе за собою великі матеріальні збитки. Всі інше — можна! Не забороняйте дитині лазити по дереву або стрибати на ліжку через те, що вона може впасти. Загроза впасти існує і тоді, коли дитина вчиться ходити, їздити на велосипеді, роликах і т.д. А от якщо вам неспокійно в цей час, то це проблема не дитини, а ваша.

Забороняти все — значить не забороняти нічого, розсіювати увагу дитини на непотрібні речі. Коли нічого не можна, тоді допитливість дитини бере верх, і вона починає порушувати заборони. І якщо це буде заборона стрибати на ліжку, тоді, мабуть, нічого не станеться, а що, коли дитина вибіжить на проїжджу частину? Отже: заборон для дитини повинно бути мало, і всі вони мають обмежувати принципово важливі дії.

Що робити, щоб дитина прислухалася до заборон

✔ Перше «не можна» повинно бути серйозним і непорушним

Коли ви вперше забороняєте дитині щось, це потрібно робити спокійним тоном без крику та посмішки.

✔ Будьте готові до того, що дитина засмутиться

Звичайно, малюк не буде в захваті через те, що малювати маркером по м’яких меблях не можна. Пожалійте його, обмініть, поцілуйте і скажіть: мені теж сумно, але цього робити не можна. Так дитина відчуватиме любов, підтримку і краще засвоїть вашу заборону.

✔ Поясніть причину заборони

Мало сказати дитині, що гратися з сірниками не можна. Потрібно максимально зрозуміло і доступно для дитини пояснити, чому не можна. При цьому використовуйте максимально прості формулювання та короткі речення.

✔ Пропонуйте альтернативу

Забороняючи дитині гратися тарілками на кухні, ви убезпечуєте її від поранення, а себе — від матеріальних збитків у вигляді розбитого посуду. Але що станеться від того, що малеча трішки побавиться вашими каструлями або пластиковим посудом? Під час таких ігор малеча пізнає світ — це нормальний природний процес, який протікає інстинктивно. Заохочуйте його.

✔ Заборона має бути системною

Це означає, що те, що не можна сьогодні, так само не можна буде і завтра, і післязавтра. А всі члени родини, котрі контактують та проводять час з дитиною, повинні підтримувати однакові заборони.

Чому дитина все розуміє, але продовжує порушувати заборону

Досить часто буває так, що дитина з ваших слів нібито розуміє причини заборони і навіть сама проговорює їх вголос, але потім все одно порушує її. Психологи пояснюють це наступним чином: той факт, що дитина проговорює вголос, чому не можна, ще не говорить про те, що вона розуміє, чому не можна. В силу свого життєвого досвіду 4-річна дитина може не знати, що таке пожежа та якими можуть бути її наслідки. Зважайте на цю особливість, коли пояснюватимете дитині причини тієї чи іншої заборони.

Ну, і найголовніше: якщо дитина прислухалася до ваших слів і не стала робити те, чого не можна, обов’язково похваліть її за це і зробіть зі свого боку ще один крок назустріч взаєморозумінню. Дбаємо разом!

Останні

Хто відповідальний за контрацепцію в сексі: чоловік чи жінка

"Що за запитання? Звичайно ж, відповідальні обидва!”. Якщо дивитися на ситуацію глобально, то – так.… Докладніше

Листопад 22, 2024

Три базових рецепти смачного гарбузового лате

Хто б що не говорив, а для мене осінь — це найатмосферніша пора року, коли… Докладніше

Листопад 22, 2024

Наймодніші моделі пуховиків 2024-2025

Скільки існуватиме зима, стільки ми носитимемо пуховики (пуффери) 🙃 Вони просто поза часом і поза… Докладніше

Листопад 22, 2024

Beauty-покупки, на які авторів EVA Blog підштовхнули соцмережі

Сьогодні важко заперечувати той факт, що соцмережі впливають на прийняття нами деяких рішень. Нехай і… Докладніше

Листопад 22, 2024

Що подарувати своїй bestie на Новий рік

Ще трохи й в повітрі буде витати атмосфера прийдешнього свята. Ми знову будемо наряджати ялинку,… Докладніше

Листопад 21, 2024

Холоди та морози не страшні! Які активи мають бути присутніми у твоєму догляді

Попереду холодна і колюча зима, а значить, потрібно завчасно підготувати свій догляд до важких випробувань.… Докладніше

Листопад 21, 2024