Unhappy Couple After an Argument in the Living Room at Home. Sad Pensive Young Girl Thinking of Relationships Problems Sitting on Sofa With Offended Boyfriend, Conflicts in Marriage, Upset Couple After Fight Dispute, Making Decision of Breaking Up Get Divorced
Почуття образи — одне з найскладніших для розуміння і болісних для переживання, і немає людини, яка не зазнала би його хоч раз. Ображаються малюки і дорослі, друзі і закохані, діти і батьки … Давай з’ясуємо, що ж це за почуття таке, як виникає і як впливає на здоров’я, і, головне, як впоратися зі своєю образою та що робити, якщо ти образила іншого.
Образа — це природна реакція на несправедливі або важкі події та на вчинки оточуючих. Вона складається з різних переживань, найчастіше з болю і гніву, а до них можуть домішуватися почуття провини, сорому або страху.
Якщо хтось заявляє, що не вміє ображатися, це означає одне з двох: або неправду, або у людини ні з ким немає близьких відносин. На сторонніх люди не ображаються, образа з’являється в значущих відносинах.
Помічала, що образа виникає в ситуаціях, коли тебе:
Що відбувається? Хтось, з ким ти в стосунках (романтичних, сімейних, робочих, дружніх) вчинив так, як, ти вважаєш, не повинен був або не зробив те, що повинен був зробити. У місці розриву очікувань і реальності народжується образа.
На жаль, багато хто з нас виросли в культурі заборон на прояви невдоволення, гніву, печалі, образи. Трансляція ідей на кшталт «на скривджених воду возять», «ображаються лише дурні» призводять до звички придушити, «проковтнути» образу замість того, щоб подивитися їй в обличчя і спробувати зрозуміти. Згодом накопичені образи здатні руйнувати і відносини, і здоров’я, оскільки ігнорування сильних емоцій може спровокувати психосоматичні захворювання.
Стаття на тему: Як навчитися ділитися емоціями та переживаннями
У будь-яких відносинах існують правила і угоди, зазвичай негласні — так званий контракт. Він формується в результаті взаємного притирання, досвід взаємодії породжує очікування. Наприклад, на кожну річницю знайомства чоловік дарує квіти, а одного разу — забув. Прикро? Прикро.
Стаття на тему: 11 тем, які варто обговорити з партнером до заміжжя
Образа виникає або на реальне порушення контракту, або коли ми самі вписали в контракт щось, чого там раніше не було, не узгодивши з іншою людиною свої очікування.
Як впоратися зі своєю образою?
1. Визнати свої почуття. Замість «я зовсім не образилася» — «я образилася».
2. Зрозуміти, про що цей сигнал. Про мої вразливі місця? Про стан важливих відносин?
3. Проаналізувати ситуацію: який вчинок мене образив? Що саме зачепило? Чи відповідають мої очікування нашому контракту? Образа може означати не те, що до мене стали гірше ставитися, а то, що я помилилася в оцінці відносин.
4. Прийняти відповідальність. Інші відповідають за свої вчинки, я ж відповідаю за розуміння ситуації та готовність її аналізувати і йти на примирення.
5. Обговорити ситуацію. Важливо зрозуміти, як ситуація виглядає в очах того, хто образив — може, сталося непорозуміння? Або виявилися розбіжності в поглядах, цінностях і баченні наших стосунків?
6. Внести поправки в контракт. Якщо людина визнає, що завдала мені болю, готова прийняти мої переживання і бажання змінити невідповідну для мене ситуацію, можливе зближення і відновлення стосунків на іншому рівні.
А що, як ти сама образила близьку людину? Як поводитись в такому випадку і як будувати діалог далі, щоб образа не почала руйнувати ваші стосунки?
Не поспішай одразу вибачатися, особливо якщо ще відчуваєш себе роздратованою — вони прозвучать нещиро і є небезпека перейти від «вибач, я була неправа …» до другої хвилі докорів «… але ж ти …».
Зроби паузу, щоб заспокоїтися.
Вислухай іншого і визнай його почуття. Це не означає відмовитися від своєї позиції, це означає погодитися, що для нього почуття, які виникли, реальні. Наприклад, ви з подругою обговорюєте конфлікт: «Після нашої сварки я не відповідала на твої дзвінки і повідомлення, і ти відчула себе непотрібною і залишеною. Я почула, як важко тобі було» — не звучать обіцянки більше так не робити, ти не вважаєш свою реакцію неправильною, але визнаєш реальність подруги: вона відчувала себе покинутою, їй було важко.
Попроси вибачення.
Якщо відчуваєш, що розмов і вибачень недостатньо, запропонуй: «Я відчуваю себе винуватою, і хочу зробити щось приємне для тебе. Давай я (…)?» або запитай, що б ти могла зробити. Образа б’є по емоційному зв’язку і «лагодити» слід саме його, краще турботою і спільною діяльністю, а не подарунками.
Після того як вибачення принесені, емоції вляглися, важливо вирішити, як уникнути подібних ситуацій в майбутньому.
Слова і ситуації, на які ти будеш реагувати образою, так чи інакше виникають в житті. Нижче — сім порад, як допомогти собі з нею впоратися.
1. Визнай свої емоції — їх усвідомлення допомагає керувати ними.
2. Слід відокремити образу на людей або ситуації з минулого від реальної ситуації.
3. Подивися на ситуацію очима іншого, обговоріть те, що трапилося.
4. Якщо відчуваєш, що ось-ось зірвешся, візьми паузу.
5. Практикуй медитацію або інші методи релаксації, щоб відчувати впевненість і спокій.
6. Того, хто впевнений в собі, образити складніше. Пам’ятай про це, цінуй і поважай себе.
7. Не ображай у відповідь. Образа часом викликає бажання помститися, що може проявитися у нехтуванні: «Вона не покликала мене на весілля, тому я не стану її вітати»; «Він не подякував мені за допомогу, а я перестану з ним розмовляти». Може, ти відчуєш задоволення на якийсь час, але такі дії у відповідь тільки руйнуватимуть відносини.
Як бачимо, шкідлива не образа, а те, як ми з нею обходимося. Почуття допомагають нам бути в контакті з реальністю, тому ми не можемо і не повинні намагатися від них позбутися. Важливо вміти розрізняти свої переживання, оскільки вони сигналізують про важливе: тут мені добре, тут я в безпеці, а тут — страх, роздратування або образа. Дайте право на життя всім своїм почуттям, навчитеся з ними обходитись. Сподіваюся, завдяки цій статті для Єва блог ти краще зрозуміла природу образи, а поради допоможуть впоратися у важких ситуаціях.
Іноді батьки навіть не помічають, як руйнують упевненість дитини простими фразами та нешкідливими, на перший… Докладніше
Соціальні мережі не перестають дивувати нас цікавими ідеями, які полегшують вирішення ряду побутових задач. У… Докладніше
Будь-яка дієта — це обмеження і чіткий контроль КБЖУ. Неможливо їсти все підряд, і при… Докладніше
Продовжуємо знайомство з топовими парфумерами сучасності. І тут, звісно ж, не можна обділити увагою одного… Докладніше
Іноді, під впливом певних вражень від пережитих ситуацій, ми можемо відчувати себе недостатньо впевненими, цікавими… Докладніше
Кусається ціна, улюбленої масочки немає в наявності, хочеться спробувати щось новеньке, але з не гіршим… Докладніше