Розацеа – одне з тих шкірних захворювань, яке може істотно вплинути на самооцінку та повсякденне життя людини. Попри поширеність проблеми, багато хто, як і раніше, не знає про причини появи недуги та ефективні методи лікування. У сучасних підходах до діагностики та порадах щодо догляду за шкірою, які допоможуть контролювати розацеа, EVA Blog допоможе розібратися фахівчиня з тестування шкіри Явуз Валерія.
У перекладі з латинської – це “рожеві вугри”. Розацеа являє собою хронічне, рецидивне, запальне захворювання шкіри. Воно проявляється еритемою, відчуттям свербежу та поколюванням шкірного покриву, а також наявністю на обличчі пустул і папул. Належить до найпоширеніших захворювань шкіри й потребує лікування у дерматолога.
Основні ознаки та симптоми такі:
Найчастіше розацеа плутають із куперозом та акне. Спільним із куперозом є утворення судинної сіточки. Але якщо за куперозу це єдиний симптом, то за розацеа він обов’язково супроводжується ознаками запалення (еритема, печіння, свербіж). Для куперозу ці симптоми не характерні.
Спільним з акне є наявність папул і пустул, але за розацеа відсутні закриті та відкриті комедони. Також запалення при акне проявляється більш локально (характерні окремі запальні елементи), а розацеа продукує запалення великих ділянок шкіри.
У будь-якому разі варто звернутися за консультацією до дерматолога, щоб вчасно виявити захворювання і почати лікування.
Найчастіше розацеа діагностується у жінок (співвідношення до чоловіків 2:1). Найбільш схильні до цієї проблеми люди зі світлою шкірою I та II фототипу:
Перші симптоми найчастіше з’являються у віці 25-30 років. Якщо не почати своєчасне лікування, то до 40-50 років може спостерігатися максимальний розвиток косметологічних дефектів.
Цікаво на тему: Що таке вітиліго? Причини появи та лікування
Серед вчених немає єдиної думки, що саме провокує розвиток розацеа, але всі вони сходяться в тому, що захворювання може виникнути як через внутрішні, так і зовнішні чинники. Говорячи про простіші причини, крім приймання деяких ліків, розацеа може розвиватися через таке:
Звісно, велику роль відіграє генетична схильність, і якщо у когось із батьків або родичів є розацеа, то це автоматично включає вас в групу ризику.
Наявність ендокринних захворювань (цукровий діабет, дисфункція щитоподібної залози тощо) також є потужним поштовхом для виникнення розацеа. Звісно ж, сюди належить і патологія судин – розширені судини можуть лопатися й утворювати судинну сіточку. Також не слід забувати, що шкіра є дуже гормонозалежним органом, тому будь-які зміни в гормональному фоні відображатимуться на її здоров’ї. З цієї причини гормональна дисфункція – не рідкісна причина розвитку розацеа.
Ще один фактор, що веде до захворювання, – це дестабілізація роботи шлунково-кишкового тракту. У значної частини людей з розацеа діагностуються гастрити та виразки.
Цікаво на тему: Твоя чутлива шкіра потребує відновлення. Чому та від чого?
Приміром, стероїдна розацеа розвивається внаслідок тривалого використання мазей і кремів із кортикостероїдами. Проявляється еритемою, наявністю папул і пустул. Стан загострюється при скасуванні кортикостероїдів. Також можна виділити ще п’ять форм:
Захворювання має чотири стадії з виразними змінами шкіри.
1 стадія
Характеризується помірним, періодичним почервонінням, здебільшого в Т-зоні та на щоках. Проявляється переважно у віці 25-30 років.
2 стадія
Почервоніння набуває стійкої форми й проявляється через короткі проміжки часу. Розвивається патологія капілярів, стає помітною судинна сітка.
3 стадія
Характеризується появою папул і пустул, які мають вигляд горбків на почервонілій шкірі і їх часто плутають з акне.
4 стадія
З’являється набряк і шкіра стає ущільненою. Найчастіше уражена ділянка гаряча на дотик, через це з’являються скарги, що обличчя “горить”.
Серед типів можна виділити такі:
Дебют захворювання здебільшого настає у віці 25-30 років. Найчастіше починається з короткочасних симптомів: припливів, почервоніння, поколювання, нагрівання шкіри, які швидко минають самі собою. Потім такі припливи стають частішими й тривалішими, з’являються папули та пустули, набряк. Через деякий час з’являється судинна сіточка, яка не зникає, стають помітними пошкоджені капіляри. Без належного лікування через деякий час розвивається фіброз тканин.
Цікаво на тему: Як швидко прибрати почервоніння шкіри
Самостійно діагностувати розацеа неможливо, оскільки симптоми схожі з іншими захворюваннями. Цю недугу часто плутають із куперозом, акне, алергією. Самостійно можна тільки запідозрити наявність розацеа, а діагноз має поставити лікар-дерматолог, оскільки вкрай важливо починати лікування і підібрати правильний догляд на початкових стадіях розвитку хвороби. Це дасть змогу подовжити періоди ремісії та запобігти ускладненням. Крім того, може знадобитися консультація лікаря ендокринолога, гастроентеролога, гінеколога, імунолога, клінічного психолога тощо.
Насамперед дерматолог оглядає уражені ділянки. Проводить бесіду для визначення тригера, тобто причини, яка провокує загострення хвороби. Тут важливо спостерігати за собою, виявити після яких чинників виникає загострення. Це може бути перепад температури, вживання гострої, гарячої їжі, алкоголю, нервове перенапруження. Потім може знадобитися загальний і біохімічний аналіз крові, консультація суміжних фахівців, аналіз крові на гормони. Під час діагностики, як і під час лікування розацеа, дуже важливий індивідуальний підхід.
В ідеалі до лікаря необхідно звернутися відразу після першого епізоду (дебюту) захворювання. Якщо ви помітили у себе симптоми, то не роздумуючи звертайтеся по допомогу, оскільки вчасна діагностика та лікування допоможуть значно полегшити стан, подовжити періоди ремісії та запобігти ускладненням.
Цікаво на тему: Як зробити шкіру сяйливою: топ порад і засобів для догляду
Сучасні протоколи лікування розацеа ґрунтуються на комплексному підході. Важливо по можливості виключити з життя всі тригери, які провокують загострення. Також може знадобитися медикаментозне лікування. І без правильного домашнього догляду, гігієни лікування не даватиме стійкого результату.
Разом із правильним доглядом і медикаментозним лікуванням в індивідуальному порядку використовуються такі методи:
Важливо: комплекс лікування має призначати винятково лікар, оскільки в кожного методу є протипоказання та побічні ефекти.
Цікаво на тему: 30 найкращих пілінгів для оновлення шкіри восени
Щодо дієти за розацеа, то тут все індивідуально. Необхідно самотужки визначити продукти-тригери та виключити їх із раціону. Універсального списку немає і бути не може, адже одна й та сама їжа в когось може спричинити загострення, а в іншої людини ні. Але є список продуктів, до яких слід придивитися:
Полегшити визначення тригерних продуктів допоможе ведення щоденника харчування. Можна записувати всі продукти, які ви споживали за день і фіксувати, чи викликали вони реакцію.
А ось Омега-3 жирні кислоти варто включити в раціон. Вони містяться в чималих кількостях у жирній рибі, волоських горіхах, насінні чіа та льону. Якщо ці продукти не є для вас тригерами, то сміливо можете включати їх у раціон. Ну або додати у своє щоденне меню біодобавки з Omega-3.
Цікаво на тему: 18 корисних продуктів для здоров’я щитоподібної залози
Для профілактики розацеа важливо використовувати засоби з SPF протягом усього року. Включити в догляд сироватки з вітаміном С і К, оскільки саме ці вітаміни зміцнюють стінки судин. А також заспокійливі засоби на основі екстракту центелли азіатської. Незамінною в догляді буде азелаїнова кислота.
Поради щодо запобігання загостренням хвороби:
Догляд за шкірою з розацеа, як і для всіх, має складатися з очищення, тонізації, зволоження й обов’язково містити денний засіб з SPF (в осінньо-зимовий період теж). Вкрай важливо підібрати засоби за типом шкіри. Оскільки для розацеа характерна підвищена чутливість, то краще вибирати догляд для чутливої шкіри.
Для ексфоліації (глибокого очищення) раз на тиждень добре робити азелаїновий пілінг. Азелаїнова кислота має доведену ефективність у разі розацеа, тому варто надавати перевагу доглядовим засобам з її вмістом. Також можна додати в догляд вітаміни С і К у низьких концентраціях, якщо вони не є для вас тригерами. Ці вітаміни добре зміцнюють судини.
Очищення слід проводити м’якими гелями з PH близьким до фізіологічного (5,5). У жодному разі не рекомендується нехтувати етапом очищення, оскільки його нестача може стати причиною збільшення висипу.
8 якісних засобів для догляду в разі розацеа
Також не забувайте про зволоження, воно не менш важливе. Уражена шкіра стає зневодненою, тому необхідно її систематично зволожувати. Крім того, ця процедура нормалізує гідроліпідний баланс, що зміцнює захисний бар’єр шкіри.
Читай також:
Я просто обожнюю альтернативну медицину з однієї єдиної причини – вона іноді стає відмінним стимулом… Докладніше
Всі ми прекрасно усвідомлюємо, що не існує чарівного зілля, яке здатне зупинити старіння і позбавити… Докладніше
Що цікавенького з'явиться в прокаті в найближчі 3 місяці? Як завжди, вибрати є з чого.… Докладніше
Незабаром стартує сезон різдвяних свят — чарівний час подарунків, родинних зустрічей та довгоочікуваних відпусток. І… Докладніше
Збираєшся на вихідних на манікюр або вирішила зробити дизайн нігтів самостійно? Ми у Єва Блог… Докладніше
Напередодні свята EVA Blog спільно з брендом UTerra Native підготували для тебе три класних набори… Докладніше