Усі дорослі знають, що солодке шкодить зубам, призводить до надмірної ваги і порушення роботи органів травлення. Тому більшість батьків свідомо обмежують дитину в солодкому або зовсім не дають смаколиків. Правильно вони чинять чи ні — розповідають лікарі-стоматологи та дієтологи.
Солодке — це вуглеводи, головні «енергетичні» речовини в організмі. Вони потрібні людині, щоб мати запас енергії (на клітинному рівні також), насичуватися, підтримувати баланс жирів, білків, вуглеводів у харчуванні.
Відмова від вуглеводів у будь-якому вигляді призводить до кетозу. Це небезпечний стан, коли через нестачу вуглеводів клітини починають розщеплювати жир. Довгий період голодування спричиняє інтоксикацію та порушує обмін речовин.
Для дитини, яка активно росте й розвивається, повна відсутність вуглеводів навіть шкідлива. У неї може погіршитися настрій, знизитися мозкова активність, з’явитися млявість, слабкість, сонливість, блювота, запаморочення.
Є вагомі причини дати поласувати солоденьким дітям без специфічних розладів травлення. Адже цукор:
Якщо ви переймаєтеся, що цукор негативно впливає на шлунок і вагу або шкодить зубам, то зверніть увагу на думку лікарів:
Якщо дієта школяра складається зі смаженої картоплі, жирного м’яса, пиріжків, а він проводить більшість часу сидячи — отримаємо надлишок калорій і без цукру. Але якщо дитина займається спортом, а на обід у неї овочі, запечене нежирне м’ясо, у якості перекусів — фрукти, то шоколад зовсім не нашкодить. Та виникає питання: які солодощі будуть корисними для дитини і в якій кількості?
Є різні підсолоджувачі продуктів, наприклад глюкоза, фруктоза, лактоза, декстроза. Корисні — фруктоза і лактоза. Вони умовно «безпечні», бо не призводять до різкого підвищення цукру в крові, менше шкодять зубній емалі, добре засвоюються організмом. Крім того, продукти з фруктозою та лактозою мають у складі корисні вітаміни, мікроелементи, мінерали.
Корисні солодощі:
Допускається в раціоні й шоколад, краще чорний, і навіть згущене молоко, але бажано домашнє. Серед напоїв надавайте перевагу чаю, компоту, натуральному соку. Однак майте на увазі: кислі соки руйнують емаль, чай робить зуби жовтуватими, магазинні соки містять цукор, тому вичавлюйте їх самостійно.
Звісно, батьки мають контролювати норму: навіть зефір чи горіхи стають шкідливими, якщо їсти їх кілограмами.
До «неправильного» цукру відносять глюкозу. У великій концентрації вона міститься у газованих напоях, цукерках, молочному шоколаді, печиві, тортах, патоці. Під час перетравлювання таких продуктів різко підвищується рівень цукру в крові. Також магазинні яскраві солодощі містять шкідливі компоненти:
Нерідко діти відмовляються від «звичайних» страв, надаючи перевагу солодкому. Тимчасове захоплення не зашкодить (якщо йдеться про добу), але постійне ігнорування інших продуктів небезпечне. Організм не отримує жирів і білків, які не менш важливі для здоров’я.
До заборонених однозначно належать газовані напої, льодяники, жуйки, цукерки із фарбниками та ароматизаторами. Звісно, з віком допускається вживання обмеженої кількості цих солодощів, проте лікарі не радять їх навіть дорослим.
Якщо ви постійно стикається з проблемою солодкого в раціоні дитини, яка не любить горіхи, сухофрукти, спробуйте дієтичну їжу для хворих на діабет. Вона містить фруктозу замість глюкози, на смак і вигляд зовсім не відрізняється. Можна купити печиво, замінники цукру білого, вафлі, мармелад.
До 3 років дитині важко перетравити шоколад, какао, льодяники. Також бажано обмежити продукти із фарбниками та мед, бо він викликає алергію і може викликати ботулізм. До 4 років не радять дрібні мармеладки. Підійдуть пастила, горіхи, повидло, варення і джеми. Після 5 років дозволено потроху вводити інші види солодощів.
Зважайте, що цукор до чаю, фрукти — теж солодощі. Наведені вище показники підходять для дітей, які не зловживають смаколиками. Норма у 25 г — це всього 2-3 цукерки. Якщо ви даєте більше, приберіть цукор із каші, зменште кількість печива, випічки, варення. Вас має насторожити, якщо без солодкого дитина почувається зле, наявний надмірний апетит, спрага, різка втрата ваги, неприємний запах із рота — це ознаки цукрового діабету.
Високий вміст цукру є в зовсім не солодких продуктах. Це також слід мати на увазі, коли плануєте дитячий раціон. До переліку входять:
Більший вміст солодкого у горіхових батончиках. Робіть їх самостійно, додаючи менше меду. Обережно ставтеся до фруктових йогуртів: вони містять підсолоджувачі, і рівень цукру в одній баночці сягає 30 грамів! А популярні мафіни та макаруни задовольняють добову норму цукру для дорослого.
Тому не завжди «здорова їжа», яку продають у супермаркетах, не містить цукру. Дієтологи радять вживати окремо горіхи, мед, уважно читати склад продуктів.
Щоб підтримувати цукрову дієту, з увагою розробіть і свій раціон. Адже діти завжди беруть приклад із батьків: якщо хтось із рідних постійно зловживає солодким, то виникає неправильна картина харчування. Радимо вам замінити білий цукор або взагалі відмовитися від підсолоджування напоїв та каш, а цукерки й тортики замінити «правильним» цукром.
Ще трохи й в повітрі буде витати атмосфера прийдешнього свята. Ми знову будемо наряджати ялинку,… Докладніше
Попереду холодна і колюча зима, а значить, потрібно завчасно підготувати свій догляд до важких випробувань.… Докладніше
Жіноча сумочка – один з найбільш популярних аксесуарів, який підбирають дуже ретельно і з особливою… Докладніше
Що холодніше стає за вікном, то більше в нас прокидається бажання надати своєму будинку затишку… Докладніше
Упевнена, твоя стрічка в соцмережах теж забита вірусними відео, головним героєм яких є дубайський шоколад… Докладніше
Ласкаво просимо на сьомий тиждень! Час летить швидко, а твій організм щодня змінюється і працює,… Докладніше