Якщо ти цікавишся психологією, ти просто не могла не чути про загадковий трикутник Карпмана. Про нього зараз віщають звідусіль — у соціальних мережах, на ТБ, і складається враження, що навіть пані, які сидять на лавках, злегка за 60 перемикнулися з турецьких серіалів на обговорення жертовно-аб’юзивних «ігор» у стосунках між людьми. 😆
Загалом тема максимально хайпова. І, треба сказати, небезпідставно, адже за цією моделлю можна пояснити безліч найрізноманітніших конфліктів, які трапляються в нашому житті. Давай разом розберемося, що таке цей трикутник, чому важливо з нього вибратися і як це зробити.
Цікаво на тему: Уникаючий тип прив’язаності: як зрозуміти, що це про тебе
Трикутник Карпмана (він же Драма-трикутник) — це психологічно-рольова модель, розроблена американським психотерапевтом Стівеном Карпманом ще півстоліття тому. Його теорія описує взаємодію людей у контексті конфліктних (і найчастіше — непродуктивних) взаємодій. Вона складається з трьох ролей: Жертва, Рятівник і Переслідувач (Агресор). Кожна з них має свої «ігрові» характеристики, але є скринькою з подвійним дном, тож тут усе не зовсім так, як здається на перший погляд.
Отже, пропонуємо ближче познайомитися з кожним персонажем із цієї трійці.
Цікаво на тему: Що таке гештальт і як його закрити
Для всіх учасників конфлікту їхня позиція є умовно комфортною, тому що в ній вони мають вторинні вигоди та закривають свої потреби. Однак під час «гри» ролі можуть змінюватися. Наприклад, Жертва може стати Рятівником, коли вона намагається допомогти комусь ще, або Переслідувач може стати Жертвою, коли його критикують інші. Якщо розглядати цю модель як спосіб розв’язати конфлікт, то вона є токсичною та неефективною, бо заснована на непродуктивній поведінці, маніпуляціях і співзалежних стосунках. До речі, відігравати цю схему може як двоє чи троє, так і група людей, проте суть залишається тією самою. Просто Агресорів, Жертв і Рятівників стає більше, і вони можуть об’єднуватися в команди.
Як відіграється трикутник Карпмана в різних життєвих ситуаціях. Усі події в цих прикладах вигадані й збіги випадкові, але ти напевно чула схожі історії. 🙂
Чоловік жартує над фігурою своєї дружини, і з глузуванням натякає, що скинути п’ять-десять кілограмів їй було б доречно («Ти скоро у двері будеш входити боком»). Дружина біжить скаржитися своїй подрузі («Він не любить мене такою, яка я є»), і та стає на її бік, даючи поради («Я тут таку дієту знайшла, давай ти на ній посидиш»). Дружина тут Жертва, її бойфренд — Переслідувач, а подруга, звісно ж, Чіп і Дейл в одному флаконі (Рятівник).
Або уявімо собі побутову історію із середньостатистичною сім’єю з дитиною. Батько сімейства не в гуморі й напускається на свою дружину («Чому в нас так брудно?!”), вона намагається оборонятися («Але я ж увесь день із малям сама…»), а чадо стає на бік матері, намагаючись її захищати («Тату, не кривдь маму!»). У цій ситуації чоловік — Агресор, дружина — Жертва, а дитина виступає в ролі Рятувальника.
Цікаво на тему: Як зрозуміти, що ти недовірлива?
Любовний трикутник (чоловік, дружина і, скажімо, коханка) — це класичний приклад концепції Карпмана. Але, перебуваючи по різні боки барикад, кожен бачить себе в різних іпостасях (щоправда, всі так чи інакше скочуються в стан Жертви). Нещасний чоловік, «рятуючись» від дружини-мегери, шукає радості в обіймах іншої. Тут коханка — Рятівник, а дружина — Переслідувач. Коханка спочатку бачить себе в ролі Рятівника, яка своєю турботою «захищає» хорошу людину від стерви-дружини. Але потім опиняється в позиції Жертви, оскільки їй обіцяли розлучитися та одружитися з нею, а вже котрий рік годують «сніданками» і явно не мають наміру руйнувати сім’ю. Ошукана дружина ж вважає Жертвою себе, а розлучницю — Агресором. У ролі її Рятівника зазвичай виступають подруги, які разом із нею засуджують негідника-чоловіка.
Прикладів таких «трикутників» дуже багато, від відверто побутових до справжніх драм, які тією чи іншою мірою є деструктивними та не призводять до вирішення конфлікту. Уникнути цього та створити здорові стосунки можна шляхом встановлення особистих кордонів, розвитку емоційної зрілості та здатності брати відповідальність за свої дії та почуття.
Ти зрозуміла, що тебе затягнуло в трикутник, але ти не хочеш більше в нього «грати». У нас є кілька рекомендацій, які допоможуть тобі з нього вибратися. Вони доволі некомфортні (особливо якщо ти перебуваєш у своїй ролі довго і встигла в неї міцно вжитися), але дієві. А для початку варто об’єктивно визначити свою роль у цій історії.
Цікаво на тему: Емоційне вигорання: причини, симптоми та як із ним впоратися
Якщо ти — Жертва:
План «втечі» для Рятувальника:
На замітку Переслідувачу:
Цікаво на тему: Де брати ресурс і куди спрямувати агресію?
Якщо ти відчуваєш, що тебе намагаються спіймати на гачок і приготували для тебе певну роль у трикутнику, намагайся не вестися на маніпуляції та вчасно зупиняти маховик конфлікту. Адже потрапити в таку пастку просто, а вибиратися завжди складніше. Все-таки найкращий бій той, який не відбувся.
А ти потрапляла коли-небудь у такі трикутники? У ролі кого? Як ти виходила з них, і який досвід отримала? Як завжди, чекаємо на тебе в коментарях.
Читай також:
Попереду холодна і колюча зима, а значить, потрібно завчасно підготувати свій догляд до важких випробувань.… Докладніше
Жіноча сумочка – один з найбільш популярних аксесуарів, який підбирають дуже ретельно і з особливою… Докладніше
Що холодніше стає за вікном, то більше в нас прокидається бажання надати своєму будинку затишку… Докладніше
Упевнена, твоя стрічка в соцмережах теж забита вірусними відео, головним героєм яких є дубайський шоколад… Докладніше
Ласкаво просимо на сьомий тиждень! Час летить швидко, а твій організм щодня змінюється і працює,… Докладніше
Завтра важлива зустріч, а на лобі вискочило запалення, що робити й куди бігти? А якщо… Докладніше
Переглянути коментарі
Круті поради