Вагітність промайнула, і ти подарувала світу прекрасного малюка. У твоєму серці назавжди вдвічі любові, а на животі, якщо дитина з’явилася шляхом кесаревого розтину, спогад про цей чудовий день. Тепер турбота про власне здоров’я отримує знак «у квадраті». Тож говоримо, як відбувається відновлення та які особливості догляду за швом після операції.
Кесарів розтин – операція, при якій народження немовляти відбувається через розріз передньої черевної стінки та матки. Звучить лячно, але насправді це одна з простих методик хірургічного втручання, яка триває не довше години.
Вертикальний розріз – від пупка до лобка. Застосовується в екстрених випадках, коли не можна зволікати та треба рятувати життя мами й дитини. Шов роблять вузловим способом.
Горизонтальний розріз:
Новітні методики дозволяють зробити при горизонтальному розтині ледь помітний косметичний шов, який не доставляє молодій матусі психологічного дискомфорту.
Одразу після пологів шов може сильно боліти. Це пов’язано з тим, що фізичного втручання зазнають одразу три види тканини: м’язові, жирові, шкіряні. Отже, біль є цілком закономірним. Лікар призначає знеболювальні й антибактеріальні препарати, а медперсонал обробляє рану та регулярно змінює стерильні пов’язки.
У перший тиждень формується шкірний рубець. Матка ж відновлюється повільніше (остаточно рубець може сформуватися протягом року – двох), тому певний дискомфорт буде присутній. Завчасно запитай у свого лікаря, якими знеболювальними можна вгамувати біль удома без шкоди для грудного вигодовування.
Якщо спостерігаються ускладнення (розходження швів, нагноєння, запалення, кровотечі), термін перебування у відділенні збільшується. Але й тут без хвилювань! Сучасні медичні протоколи дозволяють швидко здолати проблеми.
При нормальному перебігу подій уже через тиждень після операції знімають шви, і породіллю із немовлям виписують додому, детально ознайомивши із правилами догляду за раною. Зазвичай ніяких спеціальних процедур не призначають.
Тривалість відновлення та загоєння рани після кесаревого розтину індивідуальні. Усе залежить від догляду за нею та особливостей організму.
На перших порах поверхня рани покривається тонкою плівкою – новоутвореними клітинами шкіри. З часом у процесі загоєння тканин цей шар стає товщим. Невеличке ущільнення шва вважається нормою. Згодом змінюється й сам колір рубця: на початку він має червоний відтінок, через декілька тижнів починає світлішати.
Орієнтовно через 5–10 днів після пологів шов може свербіти. Це варіант норми. Тканини стягуються природним шляхом. Тому можеш не хвилюватися: просто перетерпи, намагаючись не чесати цю ділянку.
Також у перші дні ти можеш спостерігати виділення зі шва прозорої рідини. Це сукровиця. Її поява – природний процес. А ось якщо сочаться гнійні або кров’янисті виділення з неприємним запахом – це сигнал для звернення до лікаря. Можливо, знадобиться обробка антисептиком та УЗД-діагностика.
Розходження шва, яке трапляється вкрай рідко, може бути спричинено підняттям важкості або надмірною фізичною активністю. Як тільки з’явилися такі симптоми, як сильний біль, набряк, почервоніння, погіршення загального самопочуття, температура – одразу звернись по медичну допомогу. На ранніх стадіях розходження шва лікується консервативно.
У разі ж, коли все йде «за планом», уже через 1–2 місяці рана загоїться. Ще через пів року рубець має посвітлішати й стати м’яким. Вертикальний шов може залишатися твердим понад рік.
Цікаво по темі: Як допомогти дружині після пологів: поради татові немовляти
Після виписки догляд за швом передбачає дотримання правил гігієни й увагу за процесом рубцювання тканин. Слід обережно промивати цю ділянку водою двічі на день та витирати одноразовим паперовим рушником. За рекомендацією лікаря для цих цілей може бути призначений хлоргексидин, розчин перекису водню або фурациліну. Після очищення краї швів змащують зеленкою або бетадином, а потім за необхідності заклеюють стерильною серветкою.
Цікаво по темі: Раціон після пологів: що можна їсти мамі, яка годує
Цікаво по темі: Діастаз після пологів: причини, симптоми, вправи
У перші пів року розріз після операції зберігає червоний колір. З часом шрам стає меншим та світлішим. На жаль, не існує таких кремів, які б допомогли повністю позбутися «мітки щастя». Але ти можеш допомогти своєму тілу якнайшвидше прийти до форми й тим самим знизити ризики появи так званого «фартуху» над розрізом.
Приступати до легких тренувань без напруги можна тільки після повного загоєння всіх швів. Приблизно через три – чотири місяці. Це може бути плавання, йога, пілатес або вправи з великим м’ячем. Під час занять стеж за своїм самопочуттям: при будь-якому дискомфорті припиняй вправи.
Для того, щоб візуально позбутися шраму, вдаються до естетичної медицини, лазерної корекції та мікродермабразії. Процедура передбачає прибирання рубцевої тканини та шліфування поверхні шкіри. Для досягнення найкращого результату знадобиться декілька сеансів шліфування. Враховуй, що такі маніпуляції можна робити тільки за умови повністю сформованого рубця, приблизно через півтора року після пологів.
Щастя материнства – гідна винагорода за перенесений біль. Поділися в коментарях, якщо мала досвід кесаревого розтину: як довго триває відновлення, і що допомогло пришвидшити цей процес?
Читай також:
Ще трохи й в повітрі буде витати атмосфера прийдешнього свята. Ми знову будемо наряджати ялинку,… Докладніше
Попереду холодна і колюча зима, а значить, потрібно завчасно підготувати свій догляд до важких випробувань.… Докладніше
Жіноча сумочка – один з найбільш популярних аксесуарів, який підбирають дуже ретельно і з особливою… Докладніше
Що холодніше стає за вікном, то більше в нас прокидається бажання надати своєму будинку затишку… Докладніше
Упевнена, твоя стрічка в соцмережах теж забита вірусними відео, головним героєм яких є дубайський шоколад… Докладніше
Ласкаво просимо на сьомий тиждень! Час летить швидко, а твій організм щодня змінюється і працює,… Докладніше