Ця розмова не менш важлива, ніж бесіда про секс. Та промовити вголос, що необхідно використовувати засоби захисту, аби запобігти вагітності й хворобам, нелегко, але потрібно. Зазвичай делікатну розмову із хлопцями доручають татам, щоб «поговорили як чоловік із чоловіком», проте ця тема спантеличує навіть рішучого батька. Якщо на вас очікує таке випробування, підготуйтеся як слід.
Сучасні батьки прагнуть зняти з себе відповідальність: мовляв, дітям про контрацепцію розповідають у школі, вони дізнаються про це в інтернеті, спілкуються з однолітками й УЖЕ все знають. Цілком можливо. Але якої якості ця інформація?
Ваш син навряд чи читає статті на тематичних медичних сайтах або слухає ровесників, які ними цікавились. Тому бесіда про контрацепцію має носити не ознайомлювальний, а контрольний характер. І це перша причина поговорити про неї.
Не сподівайтеся й на школу. Скоріше за все, про контрацепцію там згадують мимохідь на уроках безпеки життєдіяльності чи анатомії. І питань у підлітка залишається все одно більше, ніж відповідей. Ваше завдання — відповісти на них вичерпно, не соромлячись, правдиво.
Скористайтеся такими порадами:
Друга причина. Інколи чоловіки перекладають відповідальність на жінку. Дорослі проектують власне ставлення до проблеми небажаної вагітності на підлітків. Вважають, що якщо дівчина завагітніла, то винна саме вона, бо не подбала про захист. Але відповідальність лежить на обох партнерах, адже використовувати засоби для безпечного сексу має й чоловік.
Третя причина — зняти стереотипне табу з теми сексуальних стосунків. Чомусь в країнах СНД про це заведено мовчати, заперечувати й уникати розмов, зводячи їх до формального шкільного уроку. А ігнорування проблеми призводить до нестачі об’єктивної інформації, і як наслідок — венеричних захворювань і небажаних вагітностей вже у підлітковому віці.
Способів запобігти небажаним наслідкам незахищеного сексу існує багато: презервативи, пігулки, спіралі, жіночі презервативи, свічки. Але ефективним і найпростішим у використанні є кондом. Можна сказати, 2 в 1.
Цей латексний виріб захищає від вагітності, венеричних хвороб і захворювань, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ). Зауважимо, ці поняття не тотожні. Заразитися можна й папіломавірусом, який не належить до венеричних.
Саме презерватив — основний засіб захисту для підлітків. Чому його слід використовувати завжди:
Поясніть синові, що вагітність його партнерки — це не лише фінансові труднощі, а й загроза її здоров’ю. Дівочий організм ще не готовий до виношування дитини, тому краще захиститися. Порадьте завжди мати при собі кондом; він не займає багато місця, його легко приховати від чужих очей, якщо це потрібно. Навіть якщо син не скористається ним сам, то може виручити друга чи подругу.
Коли теоретична база є, поговоріть про практику.
Розкажіть, що купувати презервативи не соромно. Навпаки, це свідчить про турботу про здоров’я й свідомий підхід до інтимних стосунків. Якщо підліток соромиться йти до аптеки, він може придбати кондоми в супермаркеті, просто взявши з відкритого стелажа. Цей товар мають продати в будь-якому разі, не зважаючи на вік покупця.
Вибирати латексний виріб потрібно свідомо. Важливо, щоб він був відповідного розміру, акцентуйте саме на цьому, а про відмінність фірм, різновидів підліток може прочитати самостійно. Звичайно, краще, щоб син купував засоби захисту сам, тож виділіть на це кошти.
Якщо підліток налаштований жити статевим життям, то має знати про ризики й брати на себе відповідальність. Ситуація, коли хлопець не соромиться займатися сексом, але не може купити презервативи, свідчить про психоемоційну незрілість.
У такому разі ви можете придбати засоби захисту самостійно, але не робіть це постійно. До того ж підлітки часто соромляться, коли батьки аж занадто втручаються в особисте життя. Після першої вдалої покупки страх і збентеження зникнуть.
Також згадайте у розмові про міфи, які крутяться навколо презервативів:
Розкажіть, що треба робити в екстрених випадках: коли презерватив з’їхав, порвався тощо. Якщо існує ризик небажаної вагітності, використовують засоби екстреної контрацепції для дівчини. Проте приймати їх дозволяється лише раз на рік, бо вони порушують баланс гормонів.
Статистика в цілому позитивна: за останні десятиліття в Україні кількість абортів зменшилася. Проте рівень підліткової вагітності все ще зависокий. Найчастіше молодими мамами стають дівчата у віці від 15 до 17 років. За офіційними даними у 2017 році таких було аж 5700!
Основна причина підліткової вагітності — незнання про необхідність і механізми контрацепції як у дівчат, так і у хлопців. Проблема пов’язана з низьким рівнем сексуальної освіти. Також виявляється, що підлітки знають про презервативи, але не користуються ними, бо:
Менша частина підлітків знає про засоби екстреної контрацепції, тому настає небажана вагітність. Більшість боїться негативної реакції батьків, тому не розповідає про це до останнього. Нагадаємо, що аборт в Україні дозволений до 12 тижня (приблизно 3 місяці).
Тому важливо донести до підлітка думку, що застосовувати контрацептиви не соромно. Порадьте синові наполягати на використанні презерватива завжди й відмовлятися від незахищених стосунків. Жодна образа чи маніпуляція тут не має спрацьовувати.
На фоні демографічної кризи фіксують іншу ситуацію: небажання молодих людей мати дітей. Почасти це пов’язується із залякуванням чи нав’язуванням теми про захищений секс у підлітковому віці. Доцільно проговорити і про те, що вагітність, народження дітей — це добре, але тоді, коли пара готова до батьківства психологічно й фінансово. Підліток погодиться, що зараз варто зосередитися на навчанні, розвагах, особистому житті. А поки що краще завжди мати при собі засоби захисту, щоб бути спокійним за безпеку свого й здоров’я партнерки, свідомо підходити до інтимних стосунків.
Ще трохи й в повітрі буде витати атмосфера прийдешнього свята. Ми знову будемо наряджати ялинку,… Докладніше
Попереду холодна і колюча зима, а значить, потрібно завчасно підготувати свій догляд до важких випробувань.… Докладніше
Жіноча сумочка – один з найбільш популярних аксесуарів, який підбирають дуже ретельно і з особливою… Докладніше
Що холодніше стає за вікном, то більше в нас прокидається бажання надати своєму будинку затишку… Докладніше
Упевнена, твоя стрічка в соцмережах теж забита вірусними відео, головним героєм яких є дубайський шоколад… Докладніше
Ласкаво просимо на сьомий тиждень! Час летить швидко, а твій організм щодня змінюється і працює,… Докладніше
Переглянути коментарі
Дякую, що піднімаєте такі теми. Хлопець має бути відповідальним, якщо вже вирішив вести статеве життя