Бувають моменти, коли кожна з нас відчуває потребу в допомозі з боку фахівця. Тривоги, безсоння, страх, паніка, внутрішній біль або образи – самостійно справлятися з кожною з цих проблем буває непросто, а найчастіше неможливо. Потрібен психолог, і ми поговоримо про те, як не помилитися з вибором.
Цікаво на тему: Як книги допомагають у лікуванні психічних розладів
Коли потрібна допомога фахівця?
Психологи останнім часом стали одними з найбільш популярних лікарів. Зловивши цю хвилю, багато хто проходить курси тривалістю в кілька тижнів, отримує сертифікати, і вирушає пропонувати свої послуги всім нужденним. Але ж так не можна! Не можна, отримавши чи то знання, чи то приблизне поняття про них, стукати в душу людини, якій погано. Доморощені фахівці можуть просто не впоратися з поставленим завданням, а то й нашкодити твоєму здоров’ю. Психологічна допомога – величезна відповідальність. Розібратися в собі й справді розв’язати внутрішні проблеми можна тільки з кваліфікованим терапевтом. А як його знайти? Розберімось.
Психолог стане найкращим рішенням, якщо:
- ти відчуваєш всепоглинальне почуття безпорадності, смутку, які не минають, а тільки посилюються, попри допомогу з боку близьких і рідних;
- тобі складно виконувати повсякденну роботу, практично неможливо зосередитися на робочих завданнях, присутнє відчуття стомленості, що відображається на результатах;
- ти відчуваєш постійне хвилювання, тривогу, негативний настрій і впевненість у тому, що попереду на тебе чекає все тільки найгірше;
- твоя поведінка шкодить тобі та твоїм близьким: надмірне вживання алкоголю, наркотична залежність, агресія, сварливість, напади гніву;
- у тебе спостерігаються тривожні, депресивні стани, апатія до всього, що відбувається і небажання рухатися вперед.
Проблеми в шлюбі або у стосунках, втрата близької людини, звільнення з роботи, зміна місця проживання тощо – травматичні події, які можуть спровокувати важкі емоційні збої. Важливо не упустити момент і вчасно усвідомити: «Мені необхідна допомога!». Кваліфікований фахівець міцно візьме за руку і витягне на поверхню з будь-якої безодні.
Цікаво на тему: Ескапізм: чи такий він небезпечний насправді?
Критерії вибору психолога
Онлайн-платформи з каталогом психологів, психотерапевтів, відгуками клієнтів множаться як гриби. А збільшення кількості приватних фахівців уже перетворилося на абсолютно неконтрольований процес. Хто з них дійсно допоможе, а хто просто поговорить і отримає свою плату, по суті, ні за що? Існує кілька критеріїв вибору.
Перевіряємо кваліфікацію
В Україні кваліфікований психолог має надати такі документи:
- Диплом про вищу освіту – кваліфікаційний рівень бакалавра або магістра за спеціальністю «Психологія». Протягом п’яти років майбутній фахівець проходить курси з клінічної, соціальної та вікової психології, охоплюючи основи психології в повному обсязі.
- Сертифікати про підвищення кваліфікації – консультування, психотерапія або будь-яка інша спеціалізована діяльність вимагає постійної підгодівлі. Фахівці-практики обов’язково регулярно отримують нові знання. Жодна наука не стоїть на місці, постійно з’являються нові техніки, методи лікування, про які необхідно знати й активно впроваджувати у свою практику. Те, що було актуальним десять років тому, сьогодні вже не котирується. Невпинний рух уперед, вдосконалення та оновлення – відповідальний психолог займається цим систематично і може підтвердити відповідними документами.
-
- Ліцензія або реєстрація – психолог, який працює в клінічному закладі, зобов’язаний мати ліцензію або реєстрацію в Міністерстві охорони здоров’я України. Незалежні фахівці не зобов’язані отримувати ліцензію, але в такому разі необхідно отримати членство в професійній асоціації.
- Членство в професійній асоціації – кваліфіковані психологи обов’язково перебувають у Національній психологічній асоціації України (НПА). Сюди не беруть усіх підряд. Щоб стати членом організації, необхідно зібрати пакет документів і підтвердити свою кваліфікацію та компетентність.
- Дотримання Етичного кодексу – обов’язковий стандарт, який без обговорень виконується кожним психологом, що практикує. Якщо фахівець є членом НПА, це свідчить про те, що він дотримується етичних норм. У разі виникнення навіть найменших сумнівів у поведінці або конфіденційності роботи, пацієнт має право звернутися до асоціації з проханням провести перевірку психолога.
Ну й останнім критерієм стане підтвердження досвіду в певній галузі. Портфоліо допоможе побачити практичні досягнення та результати роботи фахівця.
Цікаво на тему: Що таке асертивність і як така поведінка допомагає в житті
Обережно ставимося до рекомендацій друзів/рідних
Рекомендації однозначно важливі та корисні. Але варто пам’ятати кілька важливих моментів, на які варто звернути увагу.
По-перше, цілком можливо і навіть найімовірніше, ти хочеш побороти не ту проблему, з якою зверталися по допомогу до психолога твої знайомі. Необхідно виконати підготовчу роботу, поспілкувавшись безпосередньо з фахівцем, щоб зрозуміти, чи працює рекомендація в потрібному напрямку.
Ще один нюанс – це перетин кордонів. Ти йдеш до того ж психолога, до якого ходить твоя подруга, сестра, хлопець або чоловік. Це може істотно знизити емоційний комфорт, адже особисті стосунки так чи інакше завжди перебувають у центрі твоєї терапевтичної програми. Набагато затишніше і вільніше ти почуватимешся з тим, хто не має стосунку до близьких, рідних. Деякі терапевти самі відмовляються вести окремо двох членів сім’ї, як незалежних пацієнтів, оскільки це істотно ускладнює розв’язання проблем, здатне спровокувати упередженість навіть у найпрофесійнішого психолога.
Головні запитання, які варто поставити
Спілкуючись уперше з фахівцем, необхідно поставити йому кілька важливих запитань:
- Чи використовуєте Ви у своїй роботі лікування, засноване на доказах і наукових обґрунтуваннях? Лікування на підставі доказів вирізняється високою ефективністю, перевірене контрольованими дослідженнями й відповідає певним критеріям. Перевірити названі методи легко і просто, погулявши офіційними сайтами авторитетних асоціацій і наукових видавництв.
- Чи маєте Ви досвід роботи саме з моєю проблемою? Дехто може похвалитися достатнім багажем знань і практикою роботи тільки з сім’ями, дітьми, літніми людьми, але не здатен розібратися в тому питанні, яке хвилює саме тебе.
- Де проходять консультації? Орендоване приміщення, будинок психолога або твій дім. Усе дуже суб’єктивно, але краще б відвідувати нейтральну територію, і не переходити в особистий простір одне одного. Ну й адресу кабінету завжди можна перевірити в мережі. Спеціаліст, який не здатен всидіти на одному місці тривалий час – це сумнівний фахівець. Якщо він переїжджає по всьому місту, мабуть, просто не хоче, щоб колишні клієнти його знайшли)
- Яка вартість послуг? Твердження, що послуги хорошого психолога не можуть коштувати дешево, не зовсім коректне. Завжди можна знайти прийнятний цінник і отримати кваліфіковану допомогу. Деякі фахівці пропонують кілька варіантів оплати, щоб і тобі було комфортно, і допомогу ти отримала своєчасну, і оплата праці була на гідному рівні.
- Яка тривалість терапії та формат зустрічей? Довгострокова, короткострокова, індивідуальна або, можливо, групова. Якщо запропонований варіант не відповідає твоїм очікуванням або вимогам, цей психолог проходить повз, набираємо наступного. Твій комфорт і спокій понад усе.
- Як Ви будете вимірювати мій прогрес? Відстежувати динаміку важливо, щоб розуміти, як ми рухаємося і куди. Мають бути чіткі відповіді з конкретними методиками й тестами, які дають змогу простежити поліпшення стану ментального здоров’я.
- Що Ви робитимете, якщо в якийсь момент настане плато, і я не зможу рухатися ні вперед, ні назад? Завжди є чіткий регламент того, як підтягується або запускається заново процес одужання.
- У який момент Ви можете призначити медикаментозне лікування? Не завжди одними розмовами можна допомогти видертися з важкого стану, тому важливо знати, що крім розмов для досягнення результату може запропонувати терапевт.
- Чи ставите Ви домашнє завдання і що робити, якщо мені не дуже зручно/хочеться займатися терапією вдома ще й зовсім одній? Повинен же бути вихід, якщо часу на виконання практик вдома просто немає.
Важливо розуміти, що універсальної людини не існує. Не може один і той самий фахівець однаково ефективно і якісно виправляти всі проблеми й розлади у світі. Тому важливо підійти до питання вибору відповідально і зі знанням справи.
Цікаво на тему: Що таке проекція в психології
Ознаки того, що психолог не допомагає
Вибрала, ходиш, ходиш і ходиш. На запитання близьких не знаєш, що відповісти, адже начебто ти ж відвідуєш психолога, і має бути якийсь прогрес. А є він чи ні – не зовсім зрозуміло.
Розберімо кілька ознак того, що психолог дуже хороший, звісно, але, найімовірніше, не твій:
- фахівець багато говорить, а тобі слова давати не збирається, і не змушує робити практики, спрямовані на поліпшення стану;
- дуже цікава людина, особиста сумісність на найвищому рівні, але на зустрічах ви не переходите до вирішення проблеми, чітко твоєї проблеми, з якою ти прийшла, а говорите про якісь непов’язані речі;
- показники різних тестів поліпшуються, а ось поліпшення самопочуття не настає, немає ні спокою, на гармонії всередині;
- на запитання про прогрес терапевт вмикає безпрограшний варіант із «хронічними станами», і каже, що зробити більше просто неможливо;
- ще одним дуже слизьким формулюванням стане фраза про те, що ти сама не хочеш дійти до кореня своїх проблем, тому необхідно збільшити кількість терапевтичних сеансів;
- через два місяці відвідування психолога ніяких результатів не бачиш, хоча більшість методів, заснованих на доказовій медицині, демонструють прогрес через кілька тижнів.
Ну і наприкінці можна додати ще пункт: якщо ти, не бувши психологом, чуєш, що у відповідь на твої запитання несеться якась відверта нісенітниця, то сенсу залишатися з таким фахівцем немає.
За ментальним здоров’ям необхідно стежити не менш скрупульозно, ніж за зовнішністю і самопочуттям. Від твого внутрішнього спокою залежить і твоя краса, і успіхи в роботі, і особисті стосунки. Якщо почуваєшся в розпатланому стані й кожен новий день – це біль і тортури, не варто чекати поки все мине. Звернися по допомогу, а під час вибору фахівця скористайся моїми рекомендаціями.