Взимку завжди хочеться додати у харчування більше фарб та вітамінів. А щоб мати для того швидкі й смачні закрутки, варто трохи постаратися восени. Одним з популярних рецептів консервації є лечо. Його готують не лише з перцем, а й з баклажанами, з кабачками, з рисом та навіть з яблуками. Тож спеціально для EVA Blog зібрала топові смачні рецепти лечо на зиму. Зберігай посилання на цю статтю та готуй із задоволенням!
В чому головні особливості лечо?
Популярна страва угорської кухні, як і всі рецепти, що впевнено пішли в народ, має безліч варіацій приготування і вийшла далеко за межі своєї батьківщини. Але “ґрунт-база-основа” в класичному домашньому лечо все ж є. Це комбо з помідорів, цибулі та солодкого перцю. Рецепт салату не обов’язково має бути консервацією на зиму. Ти цілком можеш використати заготовку одразу без стерилізації як гарнір до м’яса або змішати з яєчнею, зробити з ним овочеве рагу або насичений суп.
Кілька хитрощів, як приготувати дійсно смачне лечо:
- Овочі мають бути м’якими та соковитими. І думаю, можна не уточнювати, що всі їх треба ретельно помити.
- Форма того, як поріжеш перці, залежить від особистих вподобань та подальших дій. Якщо плануєш використовувати як самостійний гарнір, ріж більш крупними частинами. Для супів та рагу можна порізати смужками, соломкою або квадратиками.
- Щоб на зубах потім не хрустіло насіння та шкурки, їх варто видалити до початку чаклування над лечо. Помідорам влаштуй ванну з окропу, тоді зняти шкірку буде максимально легко. В перці відділи плодоніжку, поріж навпіл та гарненько почисть від насіння, можна додатково промити.
- Помідори використовуються у вигляді пюре або соку. Приготувати їх допоможуть соковидавлювач, блендер або м’ясорубка. Якщо принципово зробити консервоване лечо повністю без кісточок, пюре можна протерти через сито.
- Кількість помідорів регулюй залежно від того, потрібна густа консистенція чи полюбляєш, коли залишається томатний соус.
- Якщо дуже поспішаєш, приготувати лечо можна й з томатною пастою. ЇЇ розмішай з водою: 250 г пасти на літр води.
- Класичний рецепт лечо можна адаптувати під себе. Додати улюблені прянощі, зробити не солодким, а гострим (у цьому випадку тобі знадобиться перець-чилі).
- Часто після того, як розподілиш овочі по банках, залишається частина рідини або овочів. Першу можеш окремо законсервувати та використовувати як натуральний соус, а готові овочі використай для смачної вечері або обіду.
- Салат лечо можна приготувати без оцту. Але тоді варто зберігати його в холодильнику та з’їсти впродовж короткого періоду.
- Після того, як гарячу суміш лечо розіллєш у баночки та закриєш, їх треба перевернутими поставити у темне прохолодне місце та накрити ковдрою. А коли повністю охолонуть, можна відправляти у комору.
Цікаво на тему: Рецепти страв з сезонного врожаю
Класичний лечо з перцем в мультиварці
Солодкий перець — головна зірка класичного рецепта лечо. Якщо інші компоненти є опціональними, то цей продукт точно знадобиться. Колір перцю — то вже більш особиста справа. Хтось полюбляє класичний червоний, хтось симпатизує сонячному жовтому, комусь до вподоби комбінувати відтінки. Головне — щоб були достатньо соковиті та м’ясисті.
Свою добірку я розпочну з класичного рецепта лечо та зручного приготування у мультиварці. Це класний спосіб уникнути підгорання. Але не забудь попередньо зазирнути в інструкцію саме до твоєї моделі, щоб правильно розрахувати час.
Інгредієнти для класичного лечо в мультиварці:
- солодкий перець — 2 кг;
- помідори — 1,5 кг;
- цибуля ріпчаста — 3 шт.;
- рослинна олія — 7 ст.л;
- оцет 9% — 3 ст. л;
- часник — 3 зубчики;
- цукор — 100 г;
- сіль — 50 г.
Приготування:
- Починай з класичних кроків: всі овочі помий, поріж на шматочки, помідори подрібни в пюре.
- Вилий томатний сік в чашу, додай дрібно порізану цибулю та ввімкни режим тушкування на 20 хвилин.
- Наступним кроком закинь у суміш перці, олію, цукор, сіль та частину часнику (вичави пресом). І продовж режим тушкування ще на 40 хвилин.
- Оцет й решту часнику додай орієнтовно за 10 хвилин до готовності.
- Після того, як мультиварка допрацює, лечо можна розливати у стерилізовані баночки та закатувати.
Цікаво на тему: Як зробити тушонку: три прості рецепти
Якщо поспішаєш, то можна й одразу всі інгредієнти відправити у чашу мультиварки. Тоді приготування консервованого лечо на зиму вимагатиме ще менше зусиль.
Як додати різноманіття класичному рецепту:
- Використай базилік або гострий стручковий перець для пікантності смаку.
- Додай моркву з розрахунку 1 штука на 3 кг перцю з помідорами. Хоча якщо дуже любиш цей овоч, можна й більше. Адже вітамін А, клітковина та ліпіди, що містяться в моркві, гарно впливають на травну систему та не будуть зайвими навіть у дієтичному харчуванні.
- Якщо полюбляєш цікаві текстури, додай порізані кружечками огірки. Вони дуже пікантно хрумтітимуть.
Цікаво на тему: Найкращі рецепти консервованих огірків з кетчупом “Чилі”
Смачний рецепт лечо без оцту
Мультиварка — це, звісно, зручно. Але якщо її в тебе немає, не біда. Ти все одно зможеш приготувати смачне домашнє лечо. Для цього підійде як глибока сковорода, так і каструля. До того ж не обов’язково робити цю овочеву страву консервованою. Лечо можна приготувати без оцту і їсти одразу. Отримаєш без стерилізації корисний дієтичний гарній до м’яса або доповнення для хрумких брускет.
Інгредієнти для домашнього лечо без оцту:
- червоний та жовтий солодкий перець — 1 кг;
- помідори — 1 кг;
- морква — 2 шт.;
- цибуля ріпчаста — 1 шт.;
- зелень — пучок;
- часник — 2 зубчики;
- сіль та цукор — за смаком.
Приготування:
- Помідори можна частково перетерти у пюре, а невелику частину порізати шматочками для текстурності.
- Оскільки цей рецепт без оцту, щоб одразу використовувати лечо, перчик достатньо поділити на 4 частини. Якщо трапились довгасті овочі, додатково розріж навпіл по довжині. Це дозволить зручно використовувати перець для бутербродів та брускет.
- А далі класична схема: трохи проварюєш томатний сік після закипання, з’єднуєш його з перцем та спеціями, і через 30 хвилин на вогні справа завершена. Головне не забувай помішувати, щоб лечо не підгоріло.
Цікаво на тему: 5 ідей, що приготувати на обід
Лечо з рисом та морквою
Я вже розповіла, що лечо можна класно доповнити морквою. Ще одна ідея для різноманіття — рецепт з рисом. Він зробить страву більш самостійною та ситною.
Інгредієнти:
- помідори — 3 кг;
- болгарський перець — 0,5 кг;
- рис — 300 г;
- морква — 0,5 кг;
- цибуля — 0, 5 кг;
- олія — 1 стакан;
- сіль — 1 ст.л;
- цукор — 4 ст.л.
Приготування:
- Всі овочі треба вимити та подрібнити. З помідорів зроби сік. Моркву можеш як натерти, так і тоненько порізати соломкою. З перцем варто вчинити так само.
- У каструлю по черзі поклади цибулю, перець та моркву, залий все це томатним соком та додай олію. Якщо маєш мало часу або відсутня можливість зробити свіже пюре з помідорів, можеш зробити варіацію цього рецепту з томатною пастою.
- Перемішай всі овочі та став кип’ятитися.
- Орієнтовно через годину досип рис (сирий, попередньо не забудь промити його) та сіль з цукром.
- Слідкуй, щоб маса не підгоріла, вчасно помішуй.
- Через пів години можна розкладати у баночки.
Такий варіант домашнього лечо з рисом виходить цілком самостійною стравою, яка стане справжньою знахідкою, коли взимку лінь готувати вечерю.
Цікаво на тему: 13 смачних заправок для салатів
Гостре лечо з баклажанами
Цю варіацію лечо на зиму класно робити гостренькою. Чилі класно доповнює смак страви, робить її оригінальнішою.
Інгредієнти:
- болгарський перець — 1 кг;
- баклажани — 1 кг;
- помідори — 2 кг;
- гострий перець — 1-2 шт.;
- олія — 2 ст.л;
- оцет 9% — 2 ст.л;
- цукор, сіль — по 2 ст.л.
Приготування:
- Баклажани бажано попередньо замочити на пів годинки у підсоленій воді, щоб не гірчили.
- Також краще зняти шкірку, а якщо велике насіння, видалити і його. Залежно від того, яку текстуру полюбляєш, можна порізати кубиками або напівкружечками.
- Особливість цього рецепта з баклажанами в тому, що в блендері подрібнити треба не лише помідори, а й гострий перчик.
- Провари томатне пюре, спеції, олію та оцет, щоб отримати соус.
- Додай у нього основні овочі, а саме перець та баклажани. Далі накриваєш кришкою, чекаєш закипання, вариш ще 20 хвилин та відправляєш у баночки.
Цікаво на тему: Прості та смачні рецепти страв із консервами
Лечо з кабачками
Якщо після візиту до друзів на дачу повертаєшся з кабачками у якості сувеніра, то цей рецепт домашнього лечо для тебе. Його пропоную приготувати з томатною пастою та з часником, а солодкий та гострий перчик в сезон і так завжди під рукою.
Інгредієнти:
- кабачки — 2 кг;
- солодкий перець — 1 кг;
- гострий перець — 1 шт.;
- томатна паста — 300 г;
- часник — 1 головка;
- олія — 5 ст.л;
- оцет 9% — 1 ст.л;
- цукор — 4-6 ст.л;
- сіль — 1-1,5 ст.л.
Приготування:
- Цей варіант лечо буде сильно відрізнятись від класичного. Адже перець в ньому поступиться сольною партією кабачкам. Їх, до речі, можеш як почистити від шкірки для більшої ніжності текстури, так і просто порізати кружечками чи кубиками.
- Перець та часник подрібни блендером.
- Отриманою сумішшю залий у каструлі кабачки.
- Туди ж вилий оцет, олію, пасту. Додай улюблені спеції та сіль, цукор.
- Ретельно перемішай та дай промаринуватись 3 години.
- Якщо хочеш додати цікавої текстури, можеш доповнити основний рецепт натертою морквою та дрібно порізаною цибулею.
- Далі план стандартний: після того, як закипить, протушкувати ще хвилин 40., розподілити у баночки та закатати.
Цікаво на тему: 5 смачних страв без м’яса
Пікантний рецепт лечо з яблуками
Зазвичай лечо має кислувато-гострий смак. Але можливі й солодкі акценти. Наприклад, якщо одного з перших рецептів з морквою та цибулею приготувати ще й з медом, то звичний смак заграє новими відтінками. Ще один оригінальний варіант — лечо з яблуками. Підійде як соус до птиці та м’яса, або ж доповнить овочеві страви. Для приготування вибирай кисло-солодкі сорти.
Інгредієнти:
- солодки перець — 8 шт.;
- кисло-солодкі яблука — 3 шт.;
- домашній томатний сік — 500 мл;
- цибуля — 1 шт.;
- олія — 4 ст.л;
- часник — 2 зубчики;
- оцет 9% — 2 ст.л;
- цукор — 2 ч.л;
- сіль — ч.л.
Приготування:
- Подрібни перець, яблука та цибулю.
- Виклади в каструлю, залий томатним соком.
- Після того, як додаси олію, цукор та сіль, вари 50 хвилин.
- Через 10 хвилин можна буде вимикати, а отже саме час додати оцет та часник.
- Розлий у баночки й відправ охолодитись під ковдру.
Цікаво на тему: 25 смачних та корисних рецептів смузі
Лечо з грибами та помідорами
Ще одна цікава та поживна варіація класичного рецепта лечо. Печериці містять антиоксиданти, амінокислоти, фосфор, залізо, білки. Нерідко зустрічаються в добірках страв для дієтичного харчування.
Інгредієнти:
- болгарський перець — 2 кг;
- помідори — 1 кг;
- печериці — 1 кг;
- часник — 1 голівка;
- олія — 0,5 стакана;
- оцет — 3 ст.л;
- сіль — 1, 5 ст.л;
- цукор — 3 ст.л;
- перець горошок — 6 шт.;
- суміш перців — 1 ч.л (неповна);
- гірчиця в зернах — 1,5 ч.л.
Приготування:
- Особливість цього рецепту з грибами в тому, що нарізані печериці потрібно хвилин 15 попередньо відварити.
- Далі, як і в інших варіантах домашнього лечо, зроби соус з томатного пюре, олії, солі, цукру, спецій.
- Після того, як закипить, закинь на 10-15 хвилин перець, а після цього часу печериці.
- Все ретельно перемішай, щоб не підгоріло. Через 20 хвилин влий оцет, вичави часник, додай гірчицю, суміш перців та горошок.
- Через 5 хвилин кипіння можна відправляти в стерилізовані банки.
Цікаво на тему: 5 смачних рецептів страв з гарбуза
Холодними вечорами особливо приємно відкрити баночку смачного лечо та отримати свою порцію соковитих літніх барв та корисних вітамінів. Вибирай, який рецепт салату надихає найбільше та не бійся експериментувати у процесі. До речі, якщо маєш власні фішки приготування лечо на зиму, поділись ними у коментарях!
Читайте також: