Моя дитина мало/погано розмовляє – одна з найпоширеніших скарг батьків. У переважній більшості випадків повільніший розвиток мовлення не є критичною проблемою. Дитині потрібен час, щоб розговоритися. Але іноді це стає першим тривожним дзвіночком, який сигналізує про те, що в малюка все ж таки є затримка мовленнєвого розвитку (ЗМР). Як розпізнати цей розлад і коли слід звернутися по допомогу – про все це поговоримо в даній статті.
Почнемо з того, що розвиток мовлення в кожної дитини відбувається індивідуально. Хтось починає невтомно розмовляти досить рано, а комусь потрібно трохи більше часу. Без спеціального навчання батьками малюк освоює мову до трьох років. Деякі батьки починають сильно хвилюватися, що в такому віці малюк поганого говорить. Найчастіше це є нормою, але якщо ви помітили, що з мовленнєвим розвитком справді виникли складнощі, не потрібно зволікати, одразу ж зверніться по допомогу до фахівця. Пам’ятайте, що раніше вдасться виявити проблему, то швидше й ефективніше ви зможете скоригувати її.
Щоб батькам було простіше зорієнтуватися, чи є в дитини проблеми з мовленням, можна спертися на загальноприйняті норми розвитку:
Помітивши, що малюк не відповідає цим критеріям, не зайвим буде звернутися за консультацією до лікаря. Навіть просто для свого заспокоєння.
Цікаво на тему: Добрий лікар… логопед!
Причини затримки мовленнєвого розвитку
Нерідко серед причин того, що дитина не говорить, можуть бути фізіологічні та психічні порушення, наприклад:
Також окремо хочеться виокремити й соціально-побутові чинники, які теж стають причиною поганого опанування мовлення. Наприклад, часте використання дитиною гаджетів, безперервний перегляд мультиків, обмежене спілкування, рідкісне спільне читання книжок.
Цікаво на тему: ТОП-7 книг для розвитку дитини
Батьки відіграють дуже важливу роль у розвитку розмовної мови. Є кілька простих порад, які допоможуть вашому малюкові заговорити:
Це дійсно працює, але тільки якщо постійно приділяти дитині увагу і регулярно займатися, відточуючи навички.
З важливого: Багато батьків бояться або просто не хочуть віддавати дитину в садок через те, що вона погано говорить. Це груба помилка, адже саме в садочку дитина почне намагатися комунікувати зі своїми однолітками, переймати у них нові слова і намагатися знаходити спільну мову. До того ж не варто забувати, що є спеціальні логопедичні групи, де з дітками працює логопед і допомагає їм поставити мову.
Цікаво на тему: Як обрати розвивальні іграшки для дітей різного віку
Для того, щоб визначити, чи дійсно в дитини є затримка в розвитку мовлення, потрібно пройти низку обстежень. Для початку слід звернутися до педіатра, потім, якщо ЗМР все ж таки наявна, над проблемою працюватимуть вузькопрофільні фахівці (невропатолог, логопед-дефектолог, нейропсихолог тощо) Усе буде залежати від причин, що спричинили затримку мовленнєвого розвитку.
Головне – звернутися своєчасно до фахівця, а не чекати, коли все само вирішиться.
Читайте також:
Ще трохи й в повітрі буде витати атмосфера прийдешнього свята. Ми знову будемо наряджати ялинку,… Докладніше
Попереду холодна і колюча зима, а значить, потрібно завчасно підготувати свій догляд до важких випробувань.… Докладніше
Жіноча сумочка – один з найбільш популярних аксесуарів, який підбирають дуже ретельно і з особливою… Докладніше
Що холодніше стає за вікном, то більше в нас прокидається бажання надати своєму будинку затишку… Докладніше
Упевнена, твоя стрічка в соцмережах теж забита вірусними відео, головним героєм яких є дубайський шоколад… Докладніше
Ласкаво просимо на сьомий тиждень! Час летить швидко, а твій організм щодня змінюється і працює,… Докладніше