Як би сильно ти не любила дитину, настає момент, коли від “Мам, мам, мам” хочеться закритися в кімнаті або голосно кричати. Інколи накопичується так багато роздратування, що від думок переходиш до дій, за що потім отримуєш щедру порцію почуття провини. Починає здаватися, що комусь після народження дитини видали інструкцію та нескінченний запас терпіння, і лише ти — погана мама. Тож у цій статті пропоную поговорити про те, чому часом діти бісять та що стоїть за цими емоціями. Поглянемо разом, чому відпочинок мами є реальним внеском у позитивні стосунки в родині, та де взяти такий бажаний час для себе. Як завжди, у коментарях можеш поділитися власним досвідом!
Роздратування та подальше вигорання, звісно, можуть бути властиві обом батькам, які після народження дитини активно включені у її розвиток та виховання. Але в статті я розглядатиму проблему саме з погляду мам, бо в нашому суспільстві все ж саме вони найбільшу частину часу присвячують не лише потребам нової людини, а й побутовому менеджменту в родині. І, на жаль, ці зусилля не завжди помічаються, бо сприймаються як належне.
У сучасному світі мама стикається з тим, що довкола багато інформації, багато думок про особливості виховання та догляду за малечею. Стає складніше розібратися, як правильніше вчинити. Починає здаватися, що в інших все виходить легше й раціональніше, а ти постійно тупиш. Або діти спеціально роблять гірше та виводять тебе.
Насправді коректніше казати не “діти бісять”, а “ти відчуваєш роздратування, злість й гнів”. І це нормально! Твій особистий простір стиснувся до крапки, ти часто не можеш навіть в туалет сама сходити, і це нескінченно дратує. Напруження, викликане таким станом, має знайти вихід, і діти несвідомо підкидають варіанти повернути баланс: надто голосно грюкають дверима, влаштовують істерики тощо.
Думки про те, як не правильно, що тебе бісить власна дитина, викликають почуття провини та посилюють тривожність. Тому важливо нагадувати собі, що тебе дратує не дитина сама по собі, а її дії, прояви, що зачіпають якісь твої потреби. Але ти доросла, і можеш контролювати свою реакцію. Бо відчувати роздратування та виливати його на сина чи доньку — це дві кардинально різні речі.
Цікаво на тему: Сепарація від батьків: чому вона важлива обом сторонам?
Негативні емоції — невіддільна складова багатого спектра людських почуттів. Але вони досить незручні для суспільства, тож замість того, щоб навчити їх проживати, нас підштовхують від них позбуватися. Проте всі члени родини мають право не лише на захоплення й радість, а й на роздратування та злість.
Цілком нормально:
Цікаво на тему: Роль сім’ї у вихованні дитини
Діти вчаться в нас турбуватися про себе. І добре вловлюють приховані мотиви.Тож якщо кожного разу придушуєш власні бажання заради дитини, вона відчуває фонове напруження й роздратування замість того, щоб опановувати захист власних цінностей та потреб.
Дітям необхідно навчитись витримувати фрустрацію. Це стан, викликаний тим, що не вдається одразу отримати бажане. Бо часом на шляху до мети виникають труднощі, що сприймаються як непереборні. Діти вимагають уваги тут і зараз, але це нормально, що не завжди є можливість негайно відреагувати. Ігнорувати не варто, м’яко скажи, що відповіси або даси необхідне через певний час (і уточни, коли). Бо якщо не зорієнтувати дитину, коли чекати зворотний зв’язок, вона почне будь-якими способами, включно з не приємними, підштовхувати звернути на неї увагу. Не впадати в істерику від фрустрації — необхідна навичка, яка є частиною виховання. Отримати такий досвід важливо в безпечній атмосфері.
Батьки показують способи проживання різних почуттів. І якщо самі того не вміють, то зливають на дітей негативні емоції, тривожність та відчуття безсилля, що погано позначається на атмосфері в родині. Сильне роздратування від найменших проколів у поведінці, надмірно яскрава реакція на прості дії можуть бути ознакою емоційного вигорання мами.
А ще інколи ти можеш робити на дитину проєкцію своїх емоцій до інших членів родини. Наприклад, тебе дратує схожа на колишнього чоловіка донька або син, що має звички як у дідуся, з яким в тебе погані стосунки.
Цікаво на тему: Батьківські послання: як те, що ви говорите, впливає на майбутнє дитини?
Право на негативний емоційний стан нормалізували, тож саме час поглянути, що може за ним приховуватися.
Причини, чому насправді відчуваєш роздратування поруч з дитиною:
Ці фактори можуть сприяти появі роздратування, викликати додатковий стрес та врешті решт призвести до вигорання. Ідеями, як цього уникнути, поділюсь далі. Адже важливо працювати саме з першопричиною, а не лише відчуттям, що діти бісять.
Цікаво на тему: Що таке саморефлексія та навіщо вона потрібна?
Ти з’ясувала, яка з причин тригерить та викликає роздратований емоційний стан поруч з дитиною. Час підібрати інструменти, як повернути баланс та змінити свою реакцію, якщо її прояви є надмірними.
Що варто робити:
Цікаво на тему: Грай та вчи: 10 розвивальних ігор з дітьми, які будуть цікаві дорослим
Щоб мати можливість користуватись інструментами з попереднього розділу, мамі потрібен ресурс. І базою для його відновлення є час тільки для себе: година, пів години, хоча б по 15 хвилин зранку та ввечері.
Ти не зможеш навчити дитину турбуватися про себе, якщо постійно відсуваєш свої потреби на задній план та виснажуєш власний ресурс. Важливий баланс. Інколи краще малеча походить в майці з плямою з мамою, що посміхається, бо 20 хвилин спокійно пила каву під улюблений серіал, ніж в ідеально чистій сорочці з мамою, яка відчуває себе служницею.
Твій відпочинок — це теж вклад в дитину. Важливо поступово позбавлятись роздратування та втоми, не давати їм накопичуватись.
Ось кілька способів, як мамі знайти час для себе:
Цікаво на тему: Як навчитися легше сприймати критику на свою адресу
Так, мама цілком може відчувати роздратування, злість у відповідь на поведінку дитини. Але важливо те, якою буде реакція далі. Потрібно допомагати собі повертати ресурсний стан, виділяти час для відпочинку, відчувати відповідальність, але не вину. Ідеальна мама — нереалістична, вона не дає дитині навчитись самостійності. Тож не варто прагнути бути відмінницею виховання. Важливіше створити безпечні умови, в яких дитина навчиться автономності.
Читайте також:
Жіноча сумочка – один з найбільш популярних аксесуарів, який підбирають дуже ретельно і з особливою… Докладніше
Що холодніше стає за вікном, то більше в нас прокидається бажання надати своєму будинку затишку… Докладніше
Упевнена, твоя стрічка в соцмережах теж забита вірусними відео, головним героєм яких є дубайський шоколад… Докладніше
Ласкаво просимо на сьомий тиждень! Час летить швидко, а твій організм щодня змінюється і працює,… Докладніше
Завтра важлива зустріч, а на лобі вискочило запалення, що робити й куди бігти? А якщо… Докладніше
У сучасних реаліях люди все частіше стикаються з проблемою погіршення зору. І це зовсім не… Докладніше
Переглянути коментарі
Чудова стаття, як ніколи актуальна🤍
Дуже повчально для мене.