Ти помічала, яке цікаве життя у інших людей? Вони танцюють на музичних фестивалях, дивляться прем’єри фільмів, навчаються чомусь новому, ходять на ланчі з друзями, катаються на велосипедах і читають літературні новинки, транслюючи це мимохідь в соціальні мережі. Як вони все встигають і, головне, чому твоє життя не таке яскраве і насичене? Познайомся… з FOMO.
Термін «FOMO» доданий в Оксфордський словник в 2013 році, хоча появу самого ефекту пов’язують з появою соціальних мереж. Fear of missing out, або FOMO — це синдром упущеної вигоди, занепокоєння, що саме захоплююче відбувається десь в іншому місці, але не з тобою.
Ми дізнаємося з соціальних мереж, хто народився, кому зробили пропозицію, хто де провів відпустку, що їв на вечерю і яку книгу читає. Щогодини ми отримуємо купу різнорідної інформації, тому так некомфортно бути поза зв’язком — виникає відчуття, ніби ми пропускаємо щось важливе. Іронія в тому, що ми пропускаємо «щось важливе» не в своєму житті, а в житті інших людей, при чому ту частину, яку вони фільтрують. Відмова від соціальних мереж тільки посилить відчуття FOMO — якраз тому що ми взагалі не дізнаємося, чим зайняті інші.
Можливо, фомо знайомий тобі з дитинства. Згадай: до батьків прийшли друзі, всі сідають за стіл, відкривають вино, накладають салати, і мама ось-ось принесе пюре… Потім дорослі затівають свої розмови, відправляючи дітей грати в іншу кімнату. Здавалося, найцікавіше відбувається там, за дверима! А, ставши дорослою, ти могла відчувати:
Досліджень FOMO практично немає, але психологи вважають, що у цього синдрому три ключові причини:
1. Існуючі в житті обмеження. Реальність є такою, що подивитися всі фільми, відвідати всі вечірки, прочитати всі книги, познайомитися з усіма цікавими людьми неможливо. Часом це складно прийняти, особливо коли спостерігаєш активне життя інших. З’являється ілюзія: якщо люди з інстаграма стільки встигають, то я теж можу. Але замість всемогутності ти потрапляєш в пастку FOMO.
2. Звичка до порівняння. Психологи з’ясували, що жаль виникає в момент порівняння реальності з тим, що могло б бути, що існує лише в уяві. Надивившись чужих публікацій, волею-неволею порівнюєш своє життя з чужим. Можуть з’явитися нереалізовані бажання, і FOMO знову тут як тут.
3. Самотність. Якщо людині не вистачає спілкування і довірчих відносин, фокус її уваги буде спрямований на тих, чиє соціальне життя більш насичене.
4. Відсутність відчуття самоцінності. Відчувати себе тим, хто не цікавий іншим, болісно. Люди долають це почуття через кар’єрне зростання, участь в різних активностях і їх демонстрації. Кожен лайк, кожен захоплений коментар спрацьовує як позитивне підкріплення, і спонукає людей шукати більше захоплень, подолань, подорожей.
5. Відмова від своїх потреб і низька задоволеність життям. Дослідження FOMO, проведене в 2013 році психологами Ессекского університету, виявило закономірність: люди, які відчувають меншу задоволеність життям і відчувають, що багато їхніх потреб не реалізовані, частіше відчувають страх упустити щось важливе.
Важливо зрозуміти: соціальні мережі — не причина, а каталізатор виникнення занепокоєння, пов’язаного з FOMO. Що ж робити, якщо не хочеться жити в постійній тривозі через соціальних мереж?
Перш за все, важливо нагадувати собі, що чуже життя на наших екранах виглядає однобоким. Люди схильні ділитися яскравими враженнями, моментами, які хочеться запам’ятати, а за кадром залишаються побут, проблеми та переживання. Якщо ти гортаєш стрічку і відчуваєш FOMO, побачивши чуже щасливе і успішне життя, згадай про те, що це лише частина картинки.
Для читачок EVA блог я зібрала прийоми для боротьби з FOMO:
FOMO або отруїть життя, або стане помічником. Відстежуючи і аналізуючи його, ти будеш уважніше ставитися до себе, своїх цілей і можливостей. Усвідомлення нестачі чогось значимого, своїх почуттів і потреб підштовхне до роздумів, яким ти хочеш бачити своє життя, і допоможе будувати його саме таким.
Тебе можуть зацікавити статті на схожу тематику:
Ще трохи й в повітрі буде витати атмосфера прийдешнього свята. Ми знову будемо наряджати ялинку,… Докладніше
Попереду холодна і колюча зима, а значить, потрібно завчасно підготувати свій догляд до важких випробувань.… Докладніше
Жіноча сумочка – один з найбільш популярних аксесуарів, який підбирають дуже ретельно і з особливою… Докладніше
Що холодніше стає за вікном, то більше в нас прокидається бажання надати своєму будинку затишку… Докладніше
Упевнена, твоя стрічка в соцмережах теж забита вірусними відео, головним героєм яких є дубайський шоколад… Докладніше
Ласкаво просимо на сьомий тиждень! Час летить швидко, а твій організм щодня змінюється і працює,… Докладніше