Четвертий тиждень, а разом з ним вже й цілий місяць вагітності позаду. І знаєш що? Ти досі ще можеш навіть не підозрювати, що вагітна. Але наступні сім днів усіма силами намагатимуться вкласти у твою голову питання “Так, а що, власне, відбувається?”🤔
На п’ятому тижні гормони починають свою “гру” по-справжньому. В організмі посилюється вироблення прогестерону, естрогену та ХГЛ (хоріонічного гонадотропіну людини), які підтримують розвиток плода й готують твоє тіло до прийдешніх змін. Так, перший і другий тиждень були активною підготовкою до зачаття, а тепер – до розвитку твого янголятка.
У цей період вищезгадані три гормони стають тісно пов’язаними між собою як ніколи і їхня головна мета – допомогти створити нове життя:
Коли гормони починають влаштовувати вечірки, самопочуття людини теж або пускається в танок, або ж, навпаки, починають навідувати стани, як уранці після вчорашнього бурхливого вечора. Ласкаво просимо на емоційно-фізичні каруселі🙃.
Цікаво на тему: Що потрібно знати про секс під час вагітності
“Затримка… Хм, щоб це могло означати?” Початок другого місяця вагітності є одним із найпоширеніших періодів, коли жінка починає підозрювати про свій новий статус. Не варто очікувати, що твій живіт почне рости, ніби повітряна кулька. Візуально жодних змін не буде, а от усередині… Якщо на попередньому тижні шанс зіткнутися з ранніми ознаками вагітності був не дуже високий, то тут більшість молодих матусь починають повною мірою відчувати перебудову свого організму. Заради справедливості варто зазначити, що це далеко не 100% фактор, який супроводжує кожну вагітну жінку. Деякі не відчувають абсолютно ніяких фізичних змін. Чи норма це? Звісно. Адже організм – вкрай складний механізм і, попри те, що він однаковий у всього людського виду, все ж його робота та реакція на певні події має індивідуальний характер.
Але в більшості випадків твоє самопочуття буде “пустувати”.
Нудота
Привіт, ранковий токсикоз! Але не хвилюйся, по-перше, це тимчасово, а по-друге, можливо, на п’ятому тижні ти ще не зіткнешся з цим станом повною мірою. До речі, нудота турбуватиме не тільки вранці, а в будь-який час доби.
Спазми
Болі (в тому числі гострі) або спазми в нижній частині живота біля матки будуть дуже схожі на дисменорею (менструальні спазми). Це викликано не тільки вкрай активним виробленням організмом гормонів для харчування ембріона, що розвивається, а й розширенням матки паралельно зі зростанням дитини. Зазвичай спазми та больові відчуття в нижній частині живота тривають близько 2-3 днів, а потім зникають.
Важливо! Сильний спазматичний біль у нижній частині живота лише з одного боку може бути спричинений позаматковою вагітністю або іншими ускладненнями. У цьому випадку слід негайно звернутися по медичну допомогу, щоб оцінити ваш стан (твій і майбутнього малюка).
Здуття живота
Дуже поширений симптом, що виникає через підвищений рівень прогестерону. Я говорила, що цей гормон виконує дуже багато функцій у період вагітності, й в цьому випадку він впливає на роботу травної системи, що призводить до збільшення кількості газів у шлунку з подальшим здуттям і відчуттям повноти. Прогестерон це робить не просто заради забави, а для того, щоб трохи перерозподілити функціонування шлунково-кишкового тракту й забезпечити більше надходження поживних речовин до малюка.
Цікаво на тему: Що потрібно знати про пізню вагітність
Головний біль і запаморочення
Крім гормональних змін на тебе чекає розширення кровоносних судин, посилення кровообігу й поліпшення припливу крові до матки. Ці процеси само собою призводять до запаморочень і головного болю. Але погіршити ситуацію і зробити ці симптоми більш яскраво вираженими можуть класичні побутові чинники:
Важливо! Якщо ти дуже часто почала відчувати головні болі, обов’язково сходи до лікаря для обстеження свого стану.
Вагінальна кровотеча
Кров’янисті виділення або легка вагінальна кровотеча – це звичайна ознака ранньої вагітності, яку можна помітити протягом першого триместру. Після запліднення ембріон імплантується в стінку матки, що призводить до кров’янистих виділень або вагінальної кровотечі. Однак не всі вагітні жінки з цим стикаються.
Важливо! Якщо ти помітила кровотечу й відчуваєш спазми в животі, негайно звернися по допомогу до лікаря. Адже це може бути позаматкова вагітність, кровотеча згустками крові з плаценти дитини або навіть викидень. В останньому випадку на цьому терміні багато хто не знає про свою вагітність і сприймає процес за менструацію.
Виділення з піхви
Підвищення рівня естрогену в організмі вагітної жінки призводить до надмірних виділень з піхви. Ці виділення являють собою каламутний, прозорий білий слиз без запаху, який не викликає жодних подразнень.
Важливо! Якщо ти зіткнулася з нерегулярними виділеннями з піхви, які супроводжуються запахом і свербінням – до лікаря!
Що на тебе може чекати ще? Та так, по дрібницях. Закрепи, перепади настрою, печія, задишка, відраза або, навпаки, неймовірна пристрасть до їжі, чутливість грудей, вугрі, втома, сонливість… Ти не подумай, я не намагаюся тебе залякати😉 На п’ятому тижні ти можеш взагалі не зіткнутися з більшістю з цих симптомів. Я просто хочу, щоб ти зрозуміла – твоє тіло готується до того, щоб піклуватися про крихітного нового мешканця! І природно, що така серйозна трансформація організму не пройде безслідно.
Цікаво на тему: Кольорова вагітність: ознаки, симптоми, причини
На цьому етапі вже вкрай важливо не тільки отримувати достатню кількість корисних нутрієнтів, а й змінити спосіб життя, відмовившись від шкідливих звичок. На п’ятому тижні (або ближче до шостого) багато хто помічає затримку, біжить за тестом, бачить там дві смужки й галопом до лікаря на консультацію. Він у всіх фарбах розповість про харчування, можливо пропише додаткові вітаміни для вагітних тощо.
Загалом, тобі саме час подбати про достатнє надходження в організм таких речовин:
І, звичайно ж, намагайся завжди поруч тримати пляшечку з питною водою, оскільки достатній рівень гідратації організму важливий завжди, але в цьому випадку – безальтернативно необхідний. І так, на п’ятому тижні організм не потребує якихось кардинальних змін у кількості їжі – поки що твоє тіло не набирає багато ваги, тож жодних “подвійних порцій” не потрібно.
Цікаво на тему: Як позбутися пігментації під час вагітності
Легкі фізичні навантаження допоможуть почуватися бадьоро та в цілому підуть лише на користь. Якщо ти вела активний спосіб життя до вагітності, можеш продовжувати в тому ж дусі, але без різких і важких навантажень. Слухай своє тіло: на п’ятому тижні воно буде особливо добре відгукуватися на фізичну активність.
Чого тобі точно вже слід уникати – це підняття важких предметів, контактних видів спорту або активності з ризиком падіння (їзда на велосипеді вже в зоні ризику), а також вправ, які потребують сильного скручування тіла або надмірного розтягування м’язів.
Твій малюк росте неймовірно швидкими темпами. Це вже не просто згусток клітин, а крихітний ембріон, який складається з трьох шарів:
Це і є захоплюючий початок життя😍
Твій малюк ще дуже крихітний, але всередині відбувається неймовірна робота з прискорення появи на світ маленького янголятка. Розмір ембріона близько 1.5-2 мм, як кунжутне насіннячко.
Саме час зробити тест на вагітність, побачити там дві смужки та записатися на прийом до гінеколога. Так, це можна зробити й пізніше, але чим раніше ти опинишся під спостереженням фахівця, тим краще для тебе й, звичайно ж, для малюка.
Ось і покладено початок другому місяцю вагітності. Скільки всього сталося у твоєму організмі лише за п’ять тижнів, чи не так? Але попереду на тебе чекають куди більш веселі пригоди, адже в запасі ще цілих 35 тижнів до моменту, поки ти станеш мамою.🤗
Читай також:
Як же іноді хочеться мати на поличці з косметикою справжній диво-засіб, який швидко вирішить усі… Докладніше
Набридли нудні джинси, спортивні костюми та штани? Тоді саме час надіти сукню! Вона є невіддільним… Докладніше
Напевно, для багатьох рідкі тіні — це back to 90-ті. Саме в цей час невідомі… Докладніше
Жінка прекрасна в будь-якому віці! Це константа, аксіома, абсолютно безапеляційне твердження. Єдине, що змінюється, це… Докладніше
На мою думку, асертивність — це крутий і вкрай необхідний софт скіл. Наполегливість, завзятість, уміння… Докладніше
Кількість доглядових засобів для волосся зростає не по днях, а по годинах, і одним із… Докладніше