Календар вагітності: 5 тиждень

Четвертий тиждень, а разом з ним вже й цілий місяць вагітності позаду. І знаєш що? Ти досі ще можеш навіть не підозрювати, що вагітна. Але наступні сім днів усіма силами намагатимуться вкласти у твою голову питання “Так, а що, власне, відбувається?”🤔

Що відбувається в організмі на п’ятому тижні вагітності?

1-Календар-вагітності-5-тиждень

На п’ятому тижні гормони починають свою “гру” по-справжньому. В організмі посилюється вироблення прогестерону, естрогену та ХГЛ (хоріонічного гонадотропіну людини), які підтримують розвиток плода й готують твоє тіло до прийдешніх змін. Так, перший і другий тиждень були активною підготовкою до зачаття, а тепер – до розвитку твого янголятка.

У цей період вищезгадані три гормони стають тісно пов’язаними між собою як ніколи і їхня головна мета – допомогти створити нове життя:

  1. ХГЛ. Вкрай важливий для здорового перебігу вагітності загалом. На цьому етапі ХГЛ підтримує нормальне функціонування лютеїнового (жовтого) тіла, яке щосили працює над виробленням прогестерону.
  2. Прогестерон. На цей гормон покладено чимало обов’язків, серед яких придушення скорочень матки, стимуляція росту тканин молочної залози та багато іншого. Але на п’ятому тижні вагітності, крім усього іншого, прогестерон максимально сконцентрований на підтримці функціонування плаценти. Адже саме плацента буде тим самим тимчасовим органом, що забезпечуватиме малюка поживними речовинами та киснем. Простіше кажучи, цей орган буде порталом, що зв’язує тебе й твою дитину на фізичному рівні.
  3. Естроген. Працює над тим, щоб рівні ХГЛ і прогестерону були достатніми для всіх необхідних процесів на етапі вагітності.

2-Календар-вагітності-5-тиждень

Коли гормони починають влаштовувати вечірки, самопочуття людини теж або пускається в танок, або ж, навпаки, починають навідувати стани, як уранці після вчорашнього бурхливого вечора. Ласкаво просимо на емоційно-фізичні каруселі🙃.

Цікаво на тему: Що потрібно знати про секс під час вагітності

Самопочуття на п’ятому тижні вагітності

3-Календар-вагітності-5-тиждень

Затримка… Хм, щоб це могло означати?” Початок другого місяця вагітності є одним із найпоширеніших періодів, коли жінка починає підозрювати про свій новий статус. Не варто очікувати, що твій живіт почне рости, ніби повітряна кулька. Візуально жодних змін не буде, а от усередині… Якщо на попередньому тижні шанс зіткнутися з ранніми ознаками вагітності був не дуже високий, то тут більшість молодих матусь починають повною мірою відчувати перебудову свого організму. Заради справедливості варто зазначити, що це далеко не 100% фактор, який супроводжує кожну вагітну жінку. Деякі не відчувають абсолютно ніяких фізичних змін. Чи норма це? Звісно. Адже організм – вкрай складний механізм і, попри те, що він однаковий у всього людського виду, все ж його робота та реакція на певні події має індивідуальний характер.

Але в більшості випадків твоє самопочуття буде “пустувати”.

Нудота

Привіт, ранковий токсикоз! Але не хвилюйся, по-перше, це тимчасово, а по-друге, можливо, на п’ятому тижні ти ще не зіткнешся з цим станом повною мірою. До речі, нудота турбуватиме не тільки вранці, а в будь-який час доби.

Спазми

4-Календар-вагітності-5-тиждень

Болі (в тому числі гострі) або спазми в нижній частині живота біля матки будуть дуже схожі на дисменорею (менструальні спазми). Це викликано не тільки вкрай активним виробленням організмом гормонів для харчування ембріона, що розвивається, а й розширенням матки паралельно зі зростанням дитини. Зазвичай спазми та больові відчуття в нижній частині живота тривають близько 2-3 днів, а потім зникають. 

Важливо! Сильний спазматичний біль у нижній частині живота лише з одного боку може бути спричинений позаматковою вагітністю або іншими ускладненнями. У цьому випадку слід негайно звернутися по медичну допомогу, щоб оцінити ваш стан (твій і майбутнього малюка).

Здуття живота

Дуже поширений симптом, що виникає через підвищений рівень прогестерону. Я говорила, що цей гормон виконує дуже багато функцій у період вагітності, й в цьому випадку він впливає на роботу травної системи, що призводить до збільшення кількості газів у шлунку з подальшим здуттям і відчуттям повноти. Прогестерон це робить не просто заради забави, а для того, щоб трохи перерозподілити функціонування шлунково-кишкового тракту й забезпечити більше надходження поживних речовин до малюка.

Цікаво на тему: Що потрібно знати про пізню вагітність

Головний біль і запаморочення

5-Календар-вагітності-5-тиждень

Крім гормональних змін на тебе чекає розширення кровоносних судин, посилення кровообігу й поліпшення припливу крові до матки. Ці процеси само собою призводять до запаморочень і головного болю. Але погіршити ситуацію і зробити ці симптоми більш яскраво вираженими можуть класичні побутові чинники:

  • стрес;
  • поганий сон;
  • кофеїнова абстиненція (різка відмова від кофеїновмісних продуктів, якщо до цього ти щодня пила каву, чай, кока-колу тощо).

Важливо! Якщо ти дуже часто почала відчувати головні болі, обов’язково сходи до лікаря для обстеження свого стану.

Вагінальна кровотеча

6-Календар-вагітності-5-тиждень

Кров’янисті виділення або легка вагінальна кровотеча – це звичайна ознака ранньої вагітності, яку можна помітити протягом першого триместру. Після запліднення ембріон імплантується в стінку матки, що призводить до кров’янистих виділень або вагінальної кровотечі. Однак не всі вагітні жінки з цим стикаються.

Важливо! Якщо ти помітила кровотечу й відчуваєш спазми в животі, негайно звернися по допомогу до лікаря. Адже це може бути позаматкова вагітність, кровотеча згустками крові з плаценти дитини або навіть викидень. В останньому випадку на цьому терміні багато хто не знає про свою вагітність і сприймає процес за менструацію.

Виділення з піхви

Підвищення рівня естрогену в організмі вагітної жінки призводить до надмірних виділень з піхви. Ці виділення являють собою каламутний, прозорий білий слиз без запаху, який не викликає жодних подразнень.

Важливо! Якщо ти зіткнулася з нерегулярними виділеннями з піхви, які супроводжуються запахом і свербінням – до лікаря!

7-Календар-вагітності-5-тиждень

Що на тебе може чекати ще? Та так, по дрібницях. Закрепи, перепади настрою, печія, задишка, відраза або, навпаки, неймовірна пристрасть до їжі, чутливість грудей, вугрі, втома, сонливість… Ти не подумай, я не намагаюся тебе залякати😉 На п’ятому тижні ти можеш взагалі не зіткнутися з більшістю з цих симптомів. Я просто хочу, щоб ти зрозуміла – твоє тіло готується до того, щоб піклуватися про крихітного нового мешканця! І природно, що така серйозна трансформація організму не пройде безслідно.

Цікаво на тему: Кольорова вагітність: ознаки, симптоми, причини

Харчування на п’ятому тижні вагітності

8-Календар-вагітності-5-тиждень

На цьому етапі вже вкрай важливо не тільки отримувати достатню кількість корисних нутрієнтів, а й змінити спосіб життя, відмовившись від шкідливих звичок. На п’ятому тижні (або ближче до шостого) багато хто помічає затримку, біжить за тестом, бачить там дві смужки й галопом до лікаря на консультацію. Він у всіх фарбах розповість про харчування, можливо пропише додаткові вітаміни для вагітних тощо.

Загалом, тобі саме час подбати про достатнє надходження в організм таких речовин:

  • фолієва кислота обов’язковий нутрієнт на твоєму столі! Ця речовина з групи вітамінів B запобігає дефектам нервової трубки та допомагає в розвитку мозку малюка. Додавай у раціон шпинат, броколі та продукти з цільного зерна;
  • залізо потрібне для підтримки рівня гемоглобіну. Червоне м’ясо, бобові та зелені овочі – це тепер твої друзі;
  • білок важливий для росту тканин, клітин і мозку крихітки. Додавай у раціон яйця, рибу та горіхи.

9-Календар-вагітності-5-тиждень

І, звичайно ж, намагайся завжди поруч тримати пляшечку з питною водою, оскільки достатній рівень гідратації організму важливий завжди, але в цьому випадку – безальтернативно необхідний. І так, на п’ятому тижні організм не потребує якихось кардинальних змін у кількості їжі – поки що твоє тіло не набирає багато ваги, тож жодних “подвійних порцій” не потрібно.

Цікаво на тему: Як позбутися пігментації під час вагітності

Фізична активність на п’ятому тижні вагітності

10-Календар-вагітності-5-тиждень

Легкі фізичні навантаження допоможуть почуватися бадьоро та в цілому підуть лише на користь. Якщо ти вела активний спосіб життя до вагітності, можеш продовжувати в тому ж дусі, але без різких і важких навантажень. Слухай своє тіло: на п’ятому тижні воно буде особливо добре відгукуватися на фізичну активність.

Чого тобі точно вже слід уникати – це підняття важких предметів, контактних видів спорту або активності з ризиком падіння (їзда на велосипеді вже в зоні ризику), а також вправ, які потребують сильного скручування тіла або надмірного розтягування м’язів.

Як розвивається плід на п’ятому тижні вагітності

11-Календар-вагітності-5-тиждень

Твій малюк росте неймовірно швидкими темпами. Це вже не просто згусток клітин, а крихітний ембріон, який складається з трьох шарів:

  1. Ектодерма. З ектодерми розвивається нервова трубка, що відповідає за формування головного та спинного мозку, нервів і хребта. Також із цього шару надалі утворюються шкіра, волосся, нігті, молочні та потові залози, очі, зубна емаль.
  2. Мезодерма. Серце та кровоносна система твого малюка формуються з мезодерми. Крім цього цей шар перетвориться на м’язи, хрящі, кістки й підшкірні тканини.
  3. Ендодерма. З ендодерми формуються легені, кишківник і сечовидільна система, а також щитоподібна залоза, печінка й підшлункова.

Це і є захоплюючий початок життя😍

Який розмір плода на п’ятому тижні вагітності

Твій малюк ще дуже крихітний, але всередині відбувається неймовірна робота з прискорення появи на світ маленького янголятка. Розмір ембріона близько 1.5-2 мм, як кунжутне насіннячко.

Які аналізи потрібно здавати на п’ятому тижні вагітності

12-Календар-вагітності-5-тиждень

Саме час зробити тест на вагітність, побачити там дві смужки та записатися на прийом до гінеколога. Так, це можна зробити й пізніше, але чим раніше ти опинишся під спостереженням фахівця, тим краще для тебе й, звичайно ж, для малюка.

Ось і покладено початок другому місяцю вагітності. Скільки всього сталося у твоєму організмі лише за п’ять тижнів, чи не так? Але попереду на тебе чекають куди більш веселі пригоди, адже в запасі ще цілих 35 тижнів до моменту, поки ти станеш мамою.🤗

Читай також:

8 Листопада / 2024 Вагітність та пологи

Коментарі покищо відсутні

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Рекомендовані статті
Як доглядати за швом після кесаревого розтину
20 Березня / 2023 Вагітність та пологи
Чи можна мастурбувати під час вагітності
29 Серпня / 2022 Вагітність та пологи
Бра для годування та періоду вагітності
1 Грудня / 2023 Вагітність та пологи
1280х280 (6)