Хто відповідальний за контрацепцію в сексі: чоловік чи жінка

“Що за запитання? Звичайно ж, відповідальні обидва!”. Якщо дивитися на ситуацію глобально, то – так. Однак я все ж таки вважаю, що тут потрібно виходити не з усіх цих історій про застарілі гендерні ролі, розповідей, що “чоловіки стали безвідповідальні”, а жінки мають уже думати навіть за купівлю презервативів тощо. Це все лірика й черговий привід просторікувати про “несправедливість у суспільстві”. Пропоную тобі розглянути це питання з трьох боків – загальноприйняте ставлення соціуму, що відбувається в реальності та хто насправді має бути більше зацікавлений у тій самій відповідальності.

Хто винен у незапланованій вагітності: чоловік чи жінка?

1-Незапланована-вагітність

І почнемо ми з того, яка думка утвердилася в суспільстві. Нескінченна кількість психологів і сексологів неодноразово висловлювалися з цього приводу, знято тисячі годин передач з обговоренням цієї теми, й висновок очевидний – відповідальні та винні обидва однаковою мірою. Розгляньмо аргументи ближче.

Фізіологія

3-Незапланована-вагітність

Біологічно жінка несе на собі основний тягар наслідків незапланованої вагітності, оскільки саме її тіло проходить через вагітність і пологи. Однак це не означає, що відповідальність за “захист” лежить виключно на ній. Чоловік також є рівноправним учасником процесу, тому поділ відповідальності за контрацепцію – це логічна та справедлива позиція.

Моральний аспект

У стосунках головним фактором має бути домовленість. Обидва партнери несуть відповідальність за безпечність, оскільки секс – це спільна дія, а не одностороння. Звинувачення однієї сторони сягає корінням у гендерні стереотипи: “жінка повинна була подумати” або ”чоловік міг би подбати”. Це ніяк не допомагає ситуації, а лише створює додаткові конфлікти.

Цікаво на тему: 7 ознак, що чоловік навряд чи стане хорошим батьком

Психологічний бік питання

4-Незапланована-вагітність

Незапланована вагітність може спричиняти стрес, страх і почуття провини в обох сторін:

  • жінки відчувають сильний тиск суспільства, яке покладає на них більше моральних зобов’язань;
  • чоловіки ж стикаються зі звинуваченнями в безвідповідальності.

Роль батьків та оточення

Батьки чоловіка та жінки, їхні родичі, друзі часто стають активними учасниками обговорення незапланованої вагітності, що лише посилює конфлікт. Їхні позиції в 99% випадків вкрай упереджені й, природно, відповідальні обидва партнери, але винен хтось один (у кожної сторони цей “хтось”, звичайно ж, свій).

5-Незапланована-вагітність

І як підсумок, у питанні “Хто повинен подбати про контрацепцію?” все зводиться до одного – кожна сторона звинувачує протилежну, але відповідальність на обох:

  1. Використання презервативів – це найдоступніша й найефективніша форма чоловічої контрацепції. І якщо чоловік обирає не користуватися засобами захисту, він свідомо бере на себе ризик можливих наслідків. Значить, відповідальний він і тільки він!
  2. Гормональна контрацепція, внутрішньоматкові спіралі або використання інших методів захисту – це все у вільному доступі. Тому в незапланованій вагітності винна жінка!

Ну й звісно ж, оптимальний дорослий підхід до цієї проблеми – це спільне обговорення і вибір відповідних методів безпечного сексу. А якщо вагітність настала внаслідок відсутності домовленостей, то звинувачення однієї сторони безглузде, адже рішення про контрацепцію не обговорювали відкрито. Важливо визнати відповідальність обох сторін і шукати шляхи вирішення, виходячи з реальної ситуації, а не зі звинувачень.

Так, саме така позиція переважає в суспільстві з цього питання. Якийсь суцільний хаос, який, як на мене, нічого в собі не несе, окрім розпалювання конфлікту та поглиблення теми “Він повинен був… Ні! Це вона повинна була…” . Давай-но відійдемо від міркувань соціуму й погляньмо на те, що відбувається в реальності.

Цікаво на тему: Що таке відкриті стосунки та чи підходять вони вам?

Незапланована вагітність і особиста відповідальність

6-Незапланована-вагітність

Ми не будемо зачіпати з тобою тему, коли така дилема сталася у підлітків. Там нібито від самого початку статус “Все складно”🤨 А ось стосовно вже дорослих людей, можна розглянути дві найпоширеніші ситуації, в яких є можливість чіткіше дати відповідь на питання, хто був більшою мірою відповідальний за контрацепцію в сексі.

Чоловік не хоче використовувати презерватив

Якщо чоловік наполягає на сексі без презерватива, аргументуючи це незручністю, низькою чутливістю і ще незрозуміло чим, а жінка погоджується, то ми маємо справу з поділом відповідальності. Так кажуть психологи, аргументуючи свою точку зору таким чином:

  • жінка погоджується, попри очевидні потенційні ризики. Це усвідомлене рішення, яке робить її учасницею наслідків. Якщо жінка вважає неприпустимим займатися сексом без захисту, вона не просто має право відмовитися, а повинна так вчинити, адже це її спосіб заявити про свої кордони;
  • чоловік, який відмовляється використовувати презерватив, фактично перекладає більшу частину ризиків на партнерку. Він розуміє наслідки, але вирішує, що його комфорт важливіший. У цьому випадку його відповідальність очевидна.

7-Незапланована-вагітність

Ой, як усе добре складається, чи не так? Однак реальність складніша, ніж міркування. Жінки часто йдуть на поступки через страх втратити стосунки, що робить їхнє рішення не цілком вільним. Чоловік чинить тиск, створюючи умови, за яких жінка приймає ризик. Це робить його дії морально сумнівними, м’яко кажучи, навіть якщо формально відповідальність ділиться навпіл.

Все так, тільки кому від цього легше? Адже важливо враховувати стереотипи, які безпосередньо впливають на сприйняття ситуації. Жінка частіше звинувачується за наслідки, зі свого боку поведінка чоловіка розглядається як норма. Ось і виходить, що за фактом, у цьому випадку, незапланована вагітність – це повністю відповідальність чоловіка. Але на ділі у всіх гріхах звинуватять нас із тобою гарнюнь.

Жінка веде безладні статеві зв’язки та ігнорує контрацепцію

8-Незапланована-вагітність

Ну, тут очевидно, що за незаплановану вагітність несе відповідальність виключно жінка. Так, можна скільки завгодно намагатися говорити про те, що “Чоловік теж нібито бере в цьому участь і повинен думати про наслідки”, але камон.

Для себе особисто вивела просту формулу, в якій мені абсолютно не важливо, хто несе більше відповідальності за захист у сексі. А знаєш чому? Тому що в підсумку є висока ймовірність залишитися наодинці з проблемою, що виникла. А воно мені треба? Ні. Зараз розповім докладніше.

Цікаво на тему: 7 переваг життя без стосунків

Жінка – головний «пожинач плодів» незапланованої вагітності

9-Незапланована-вагітність

Щоб зрозуміти позицію, яка мені близька й здається найбільш наповненою здоровим глуздом, пропоную розглянути наслідки для чоловіка та для жінки.

З чим може зіткнутися жінка під час незапланованої вагітності:

  1. Фізичні наслідки. Вагітність і пологи – це в будь-якому разі серйозні випробування для організму. Навіть за нормального перебігу вагітності наше з тобою тіло проходить через величезні зміни, не кажучи вже про можливі ускладнення. Крім того, не забуваємо про фізичне відновлення після пологів, яке може займати місяці, а іноді й роки.
  2. Емоційні наслідки. Народження дитини, особливо незапланованої, може викликати в жінки безліч змішаних почуттів: від любові та прихильності до роздратування, провини, депресії та навіть ненависті. Якщо малюк з’явився внаслідок стосунків, які жінка не хотіла продовжувати, він може стати постійним нагадуванням про минуле, що ускладнює її емоційний стан.10-Незапланована-вагітність
  3. Соціальні наслідки. Побудувати нові стосунки жінці з дитиною набагато-набагато складніше. Суспільство, попри сучасні тенденції, все ще накладає на матерів-одиначок безліч стигм, а чоловіки часто уникають серйозних стосунків із жінками, у яких уже є діти.
  4. Фінансові труднощі. Навіть якщо чоловік платить аліменти, це в більшості випадків лише невелика частина витрат на виховання дитини. Основний тягар лягає на жінку, яка може бути змушена поєднувати виховання малюка з роботою, побутом, що значно ускладнює її життя.

А що в такій самій ситуації чекає на чоловіка, якщо він раптом вирішить не обтяжувати себе сімейним життям і дитиною. Та по суті нічого. Буде виконувати мінімальні зобов’язання у вигляді аліментів і жити своїм життям. Без проблем заведе нові стосунки, оскільки суспільство абсолютно спокійно ставиться до чоловіків, які пішли з сім’ї. А фізіологічні, емоційні наслідки й зовсім перебувають на нулі.

Цікаво на тему: 5 порад як забути та розлюбити людину

І ось тепер скажи, чи стане мені легше в разі незапланованої вагітності від того, що всі мої рідні та друзі казатимуть: “Твій чоловік був відповідальний за контрацепцію в сексі!!!”. Чи моє життя стане легшим від того, що я розумітиму – ми були обидва відповідальні, але якось, мабуть, усе ж таки халатно поставилися до питання. Розбираючи причинно-наслідкові зв’язки, я прийняла для себе одне просте рішення: за захист в сексі відповідальна я, ну або в більш глобальному сенсі – жінка.

11-Незапланована-вагітність

Презерватив у сумочці цілком і повністю вирішує всі мої проблеми в цьому плані. Природно, розповіді з боку чоловіка про “низьку чутливість” і взагалі, “не хочу, не буду” – табу. Секс тільки з контрацепцією – це мій вибір на цьому етапі життя і незапланована вагітність – моя відповідальність. Знаєш із чим я зіткнулася, коли подруги дізналися про такий мій підхід до питання? Розповідаю:

  • жінку з презервативом у сумочці сприймають як “занадто доступну” або таку, що “планує секс заздалегідь”;
  • чоловік на тебе переклав навіть таке елементарне питання.

Хм. У мене кардинально інша думка. По-перше, це акт самотурботи, а не поступка чоловікові. А по-друге – саме такий підхід я вважаю дійсно розумним і головне відповідальним рішенням.

12-Незапланована-вагітність

Я тобі наведу простий приклад. Уяви, що ти з друзями збираєшся виїхати на тиждень відпочити. Я не думаю, що ти їх усіх по черзі обдзвонюєш і питаєш “А ти взяв таблетки від голови?”. Ти просто кладеш таблетки від головного болю в сумку. Ти навряд чи дзвониш подругам із запитанням “А ви берете прокладки, а то я сиджу думаю мені брати? Чи ваших вистачить?”. Ні, ти покладеш у сумку все необхідне “на автоматі”, тому що йдеться про твій особистий комфорт, безпеку тощо. Та ж історія і з відповідальністю за захист в сексі. Навіщо мені шукати винних уже за фактом незапланованої вагітності, якщо я можу без будь-яких зусиль не допустити цього в принципі?

Безумовно, тут можна розвивати нескінченні дискусії про те, що “А ось чоловік чому про це не дбає? А чому ти маєш про це думати сама?” тощо. Але замість демагогії та безглуздих розмов у майбутньому про “хто ж винен”, я все ж таки обираю безпеку, комфорт і спокій, просто маючи презерватив у сумочці😉

А як ти вважаєш, на кому лежить відповідальність за контрацепцію в сексі? Обов’язково поділися з нами в коментарях і не забудь жмакнути вподобайку, якщо стаття була для тебе цікавою.

1 Корисна стаття-1200х200_01_ukr

Читай також:

22 Листопада / 2024 Здоров'я

Коментарі

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

  1. Лілія

    Такі питання якось вирішувались самі собою. Але дякую за статтю, все ж таки є над чим замислитися

  2. Наталя

    Я завжди сама вирішувала питання контрацепції. Якщо не купляла, то доручала чоловікові 😉

  3. Уляна

    Спасибі за цікаву статтю)

  4. Даша

    Реально, тут “спасение утопающего – дело рук самого утопающего”, краще попіклуватися про себе самостійно, аніж потім “я йому довіряла, а він…”. І так, нема презервативу – нема сексу, це має стати правилом. Окрім вагітності є ще хвороби. Так, навіть у тривалих стосунках ніхто ні від чого не застрахований, на жаль.

1280х280 (6)