Свята, свята, свята… 🤔У дитинстві вони здавалися безумовно найщасливішим моментом у житті: запах хвої та мандаринів, вогники гірлянд, довгоочікувані подарунки та захоплене очікування дива. А що тепер? Для багатьох грудень перетворюється на марафон завдань, дедлайнів і покупок, стрес і… передсвяткову хандру. Так-так, цей стан навіть має свою назву. Причому близький за змістом термін – «передсвяткова депресія» – теж обговорюється психологами, як різновид сезонного розладу.
Але як так? Чому замість радості від відпочинку, що наближається, ми відчуваємо дратівливість, занепокоєння та емоційне виснаження? Причини можуть бути різними. Хтось з останніх сил закриває рік на роботі, у когось голова йде обертом від нескінченних списків справ, а хтось просто виснажений низкою негативних емоцій, що накопичилися за рік. З огляду на зовнішні обставини, це може бути справді про кожного з нас… Якщо тебе теж «накриває» перед святами, спробуймо разом розібратися, у чому можуть бути причини і як впоратися з цим станом.
Цікаво на тему: Ескапізм: чи такий він небезпечний насправді?
Навколо все в гірляндах і пакувальному папері, близькі постійно цікавляться твоїм wish-листом, а тобі зовсім не до веселощів? Розуміємо. Що могло призвести тебе до апатії перед, здавалося б, позитивними днями?
Цікаво на тему: Синдром відмінниці: чому не варто бути гарною дівчинкою?
Крім цього, не варто забувати, що негативні емоції, які ми переживаємо та ігноруємо протягом року (а, можливо, навіть років), мають властивість накопичуватися. Постійний поспіх, відсутність часу на відпочинок і себе, спроби догодити всім і одразу — все це в підсумку виливається в дратівливість, тривожність і депресивний стан. Звучить похмуро, але усвідомлення причини — перший крок до того, щоб впоратися з проблемою.
Як зрозуміти, що твої почуття — просто негативні переживання перед святами, а не вісники інших, можливо, серйозніших ментальних розладів? Подивімось на найочевидніші відмінності.
Цікаво на тему: Поганий настрій чи депресія: як зрозуміти, що потрібна професійна допомога?
Якщо переживання, що «накривають», сильно впливають на повсякденне життя, тривають довше двох тижнів, або виникають думки про марність життя, вихід очевидний — без кваліфікованої допомоги не обійтися. Турбота про себе завжди має бути на першому місці! Якщо ж твій стан вписується в поняття «передсвяткової нудьги», тоді лови рекомендації, які можуть допомогти з нею впоратися самостійно.
Здаємо тобі кілька способів, які допоможуть поставити емоції на паузу і не потонути в негативних почуттях перед святами.
Головний ворог спокою — завищені очікування. Ми мріємо про «свято як у кіно»: ідеальна ялинка, подарунки з бантиками, осяяні посмішки… Але реальність — це плями від мандаринів або червоного вина на скатертині та подарунки, які можуть ламатися наступного дня. Секрет у тому, щоб прийняти цю «нерівну» картинку і перестати себе мучити. Проведи чесну рефлексію: що дійсно важливо для тебе? Ти здивуєшся, скільки стресу піде, якщо ти дозволиш собі не бути ідеальною.
Цікаво на тему: Синдром відкладеного життя: симптоми і як його позбутися
Спробуй зробити їх частиною своєї рутини — і побачиш, як почнуть змінюватися відчуття:
Якщо відчуваєш емоційне виснаження, візьми паузу. Так, ось прямо зараз! Відклади свій to-do лист, зроби чай або каву і просто проведи час з книжкою. Або вийди на прогулянку — тут як ти більше любиш «перемикатися». Ніякі «треба» не варті твого внутрішнього спокою.
Святкова депресія часто підкрадається через те, що ми намагаємося впоратися з мільйоном завдань самотужки. Звертайся по допомогу! Не бійся делегувати: попроси когось із близьких купити подарунки або прикрасити квартиру. Спільна підготовка і підтримка — це не тільки про ефективність, а й про зміцнення взаємин.
Цікаво на тему: 16 ідей самопідтримки, коли енергія на нулі
Запам’ятай головне: справлятися з передсвятковою нудьгою простіше, якщо вчасно помічати її перші ознаки. Турбота про себе — не примха, а запорука того, що ти зустрінеш свята з посмішкою, а не з почуттям виснаження.
Як у майбутньому не допустити, щоб негативні емоції брали над тобою верх і псували всі свята? Ділимося лайфхаками.
Цікаво на тему: Вічне сяйво спокійного розуму: 5 найкращих книг про усвідомленість
Тому важливо впровадити у своє життя звички, які знижують стрес:
Передсвяткова хандра зовсім не повинна бути традицією. Піклуйся про себе, почни заздалегідь готуватися до наступного грудня і пам’ятай: ти не зобов’язана робити все ідеально. Свято — воно про радість, а не про кіношну досконалість.
Вітаміни додають у косметичні засоби для обличчя, волосся і тіла. Вони виконують цілу низку важливих… Докладніше
Маска для обличчя – не просто черговий б'юті-продукт, який має бути в рутині кожної дівчини.… Докладніше
Щороку ми з нетерпінням чекаємо на різдвяний вікенд. Це найкращий час, щоб відпустити буденні турботи,… Докладніше
Навчання в іншому місті, тривалі відрядження по роботі, тижні й місяці без фізичної близькості, зради,… Докладніше
Манго люблять усі. Це соковитий і ароматний фрукт, який має енергетику відпочинку, курортів і солоного… Докладніше
Новорічні свята — це не тільки ялинка, подарунки та мандарини, а й чудова нагода зібратися… Докладніше
Переглянути коментарі
Як завжди дуже цікава стаття.🎄☺️Спасибі за корисні поради.🫶🏻
Цікаво
Все прям в точку. Дуже корисна стаття!