Якщо говорити про фужерні, пряні та деревно-зелені аромати, одним із найяскравіших і найпопулярніших компонентів, які використовуються для їхнього створення, є ветивер. І неспроста — цей парфумерний акорд багатогранний, характерний і надає композиціям впізнаваний гіркуватий акцент. Ветивер може мати різний профіль (від свіжого трав’янисто-цитрусового до моховито-землистого, димного і смолянистого), що відкриває широке поле для ольфакторних експериментів. За це, зокрема, з ним так люблять «грати» парфумери.
Отже, сьогодні будемо знайомитися з ветівером — що це за компонент, як з нього «видобувають» ту саму ноту для парфумерії і як зазвичай його в ній використовують. І, звичайно ж, розглянемо його на приголомшливих прикладах, якими точно захочеться поповнити свою колекцію — в ароматах для неї, для нього і в унісекс-парфумах.
Цікаво на тему: Не тільки Ganymede: 10 ароматів, створених Квентіном Бішем
Сам по собі ветивер (латиною – Chrysopogon zizanioides, хоча в Індії його часто називають просто хус-хус) – це багаторічна трава, яка, на перший погляд, нічим не примітна. Але головне в ній, як то кажуть, не красиві вершки, а корінці. Саме з коренів отримують ту саму ефірну олію, яка робить аромати такими… ммм.
Ветивер родом з Індії, але зараз його активно вирощують на Гаїті, в Індонезії, Китаї, на островах Реюньйон і Ява, а також у Бразилії та на Мадагаскарі. Якщо трохи копнути в історію, то його використовували ще тисячоліття тому: в Індії з нього плели рогожі та фіранки, в аюрведі — застосовували як знеболювальний і заспокійливий засіб, а в деяких країнах вірили, що він очищає ауру і виганяє злих духів (така собі трава-екзорцист 😆). Ветивер також відомий як природний стабілізатор ґрунту. Тут уже ніякої магії — його коріння йде вглиб на кілька метрів, запобігаючи ерозії ґрунту, чому його часто висаджують на схилах.
Але повернемося до ароматичної олії, яка має таку цінність у світі парфумерії. Процес її видобутку починається з вилучення коренів. Їх викопують, очищають від землі та висушують. Після цього починається найважливіший етап — дистиляція парою.
Цікаво на тему: 10 фруктово-квіткових ароматів, у які ти закохаєшся
Сухе коріння подрібнюють і пропускають через нього гарячу пару. Під впливом температури з них виділяється ефірна олія, яку потім конденсують і збирають. На виході — густа, насичена, трохи в’язка рідина з глибоким деревно-димним ароматом і трав’янистою свіжістю. Хоча, важливо розуміти, що залежно від регіону, де вирощений ветивер, його запах може сильно відрізнятися. Так, наприклад, гаїтянський — м’який, свіжий, трохи квітковий і лимонний, реюньйонський (зараз, на жаль, його майже не виробляють) – теплий, бальзамічний, солодкуватий і димний, а індійський — насичений, землистий, з гіркувато-пряними нотками. Саме тому парфумери так люблять міксувати ветивери різних країн в одному флаконі.
Ветивер — компонент досить багатогранний, а спектр відтінків, якими він може володіти, обчислюється просто десятками. Він може бути:
Але один з найбільш впізнаваних його амплуа — свіжий, сухий, прохолодний, трав’янистий, заспокійливий, з характерною майже полиновою гіркуватістю. У цьому варіанті його часто використовують у чоловічій парфумерії — тут він звучить зібрано, солідно, дещо суворо і часто грає роль «першої скрипки». Саме тому ветиверу часто приписують маскулінний профіль. Яскравий тому приклад – Terre D’Hermes Eau Intense Vetiver і Montale Red Vetiver.
У жіночих же ароматах ветивер (яким би він не був) практично ніколи не виконує соло. Його найчастіше міксують з квітковими (жасмин, троянда, фрезія), солодкуватими (боби тонка, ваніль) або деревними акордами, що пом’якшує його «колючість» і холодність. Такі поєднання люблять багато парфумерів. Наприклад, Жак Польж обіграв їх у багатьох ароматах Chanel – від Coco Mademoiselle до Chance Eau Fraiche.
Цікаво на тему: 10 цікавих парфумів з алкогольними нотками
Якщо говорити про унісекс-аромати, які найчастіше є прерогативою нішевих і селективних брендів, то тут загальноприйнятих правил значно менше. Ветивер може поєднуватися зі шкірою і сандалом (pH Fragrances Vetiver & Santal of Leather), посилюватися дубовим мохом і деревними акордами (Essential Parfums Bois Imperial), бути щільнішим і тягучішим завдяки спеціям (Miller Harris Vetiver Insolent) або, навпаки, повітрянішим і легшим завдяки м’ятій цитрусам (Mancera Vetiver Sensuel). У цій категорії знайде «свій» ветивер будь-який найвибагливіший — від легких літніх «поливайок» з трав’янистими акордами до насичених і стійких зимових композицій з димно-деревним звучанням.
Як бачиш, цей «трав’янистий» парфумерний компонент зовсім не такий простий. Він настільки цікавий, що з ним хочеться мати хоча б один аромат у своєму парфумерному гардеробі. Якщо ти якраз у пошуках гідних варіантів, лови десятку приголомшливих композицій з ветивером для жінок і для чоловіків на всі випадки.
Отже, ladies first 😉. У жіночих ароматах, як уже йшлося вище, ветивер — скоріше підкреслювальний акорд, ніж центральний компонент, як у чоловічих. Він надає парфумам трав’янистої свіжості, додає цікавого контрасту і класно підкреслює квіткові або фруктові ноти. Зібрали для тебе 3 прекрасних варіанти.
Цікаво на тему: Сила тяжіння: 10 сексуальних жіночих ароматів
Marc Jacobs Daisy Wild
Якщо шукаєш життєрадісний і повітряний аромат для весни або літньої спеки, придивися до Marc Jacobs Daisy Wild. Він такий же милий, як і флакон. Піраміда стримана, але незвичайна — тут квітку банана, жасмин і горіхи макадамії поєднали з сандалом і ветивером. Як бачиш, у парфумі немає «важкої артилерії» у вигляді мускусу або навіть амбри, завдяки чому він легкий, трохи тропічний, позитивний і дуже свіжий.
Основні ноти: жасмин, банановий цвіт, макадамія, сандал, ветивер
Angel Schlesser Essential
Легендарний Essential від Angel Schlesser – це стримана елегантність у мінімалістичному флаконі. З одного боку, парфум дуже жіночний і ніжний, з іншого — благородний і з настроєм легкої осінньої меланхолії. Секрет криється в чудово збалансованому міксі квіткових акордів (троянди, півонії, фіалки та фрезії) з кедром, смородиною, ветивером і мускусом. Гарний, делікатний і універсальний — такий аромат можна носити і в офіс, і на вечірній променад, він усюди буде доречний.
Основні ноти: півонія, троянда, фрезія, мускус, ветивер, кедр, червона смородина
Furla Mistica
Любиш солодкуваті, але не нудотні аромати? Тод Furla Mistica напевно приверне твою увагу. Побудована композиція навколо троянди, яка відтіняється малиною, лаймом і перцем. База при цьому складається з кедра і ветівера, які додають деревності та приглушують ягідно-квітковий вибух, а ваніль надає м’якості та стійкості. На літо те, що потрібно!
Основні ноти: троянда, малина, кедр, ветивер, ваніль
Ось уже де ветивер відіграє провідну роль — так це в ароматах для сильної половини. Та що вже там — він навіть часто згадується в назві парфумів і фланкерів. Зібрали кілька найцікавіших, на нашу думку.
Цікаво на тему: Які парфуми подарувати чоловікові: 10 гідних ароматів для нього
Creed Original Vetiver
Чистий, інтелігентний, зелений — так коротко можна описати Creed Original Vetiver. Цей аромат присвячений ветиверу, і він тут знаходиться в самому центрі композиції. Доповнюють його цитруси та імбир на старті, сандал і ірис, а ще сіра амбра та мускус у «базі», що надають більшої стійкості та м’який шлейф. Кожен компонент перебуває на своєму місці, завдяки чому створюються цілісні, благородні та злегка охолоджувальні парфуми, яким не буде рівних у спекотну пору року.
Основні ноти: імбир, цитруси, ірис, ветивер, мускус, сіра амбра
Narciso Rodriguez For Him Vetiver Musc
А це — новинка минулого року від Narciso Rodriguez. Vetiver Musc може похвалитися доволі незвичним поєднанням. Так, тут у нас є прянощі (мускатний горіх і кардамон), хвойні (кедр і кипарис) і трав’янисті акорди (герань, лаванда, ветівер), а ще червоні водорості, пачулі, смолистий олібанум і впізнаваний родрігезівський мускус. Так чи інакше, аромат не про ветивер у безпосередньому його розумінні, а радше прохолодно-свіжа чоловіча класика в оновленій і при цьому цікавій інтерпретації.
Основні ноти: спеції, кедр, мускус, пачулі, лаванда, олібанум
Fabien Marche Austere
Для фанатів шкіряних парфумів рекомендуємо Fabien Marche Austere. Тут шкіра разом із ветивером перебувають у базі, тому ці акорди в ароматі чути довше і яскравіше за інші. Компаньйонами для них стали ноти канабісу, цитрусів, чорного перцю і герані, які додають пряно-деревні відтінки. Прекрасний і при цьому бюджетний варіант на весну та осінь.
Основні ноти: канабіс, шкіра, ветивер, чорний перець
Звичайно, як обійти стороною універсальні парфуми з трав’янистим настроєм. Зібрали 4 композиції в різних поєднаннях, які дозволять подивитися на ветивер під різними кутами.
Цікаво на тему: 10 трендових ароматів чистоти
Essential Parfums Mon Vetiver
Як же красиво обіграний ветивер у Mon Vetiver від Essential Parfums… Він свіжий і гіркий, трохи солодкий і землистий, хвойний і злегка п’янкий. І це все завдяки незвичайному підбору навколишніх нот! Так, тут є акорди джина і ялівцю, пряного лайма, кашмерана і пачулів. Змінюючи одна одну, ці ноти надають композиції більш об’єму та незвичайності.
Основні ноти: джин, лаванда, ветивер, пачулі, кашмеран, лайм, ялівець
Nishane Sultan Vetiver
Поціновувачам небанальних і якоюсь мірою брутальних деревно-східних ароматів рекомендуємо познайомитися з Nishane Sultan Vetiver. Ветивер тут використовується різний — бурбонський, гаїтянський і бразильський. Це робить його соло глибоким, тягучим і трохи смолистим. На додачу до різновидів ветивера додали спеції (перець, аніс), трохи цитрусів, боби тонка, шкірута амбру, завдяки чому парфум вийшов стійкий, складний і з характером.
Основні ноти: ветивер, боби тонка, неролі, шкіра, перець, амбра, аніс
Diptyque Vetyverio
Селективний Diptyque Vetyverio – це історія про ніжний, майже акварельний ветивер. Стартує аромат соковитими натуральними цитрусами — мандарином, апельсином, лимоном і грейпфрутом. У середині проявляються спеції (гвоздика і мускатний горіх), квіти (герань, троянда, іланг-іланг) і солодкувато-зелене насіння моркви, а в базі — кедр, мускус і ветивер. Цей парфум — як друга шкіра. Він ненав’язливий і повітряний, гарний для будь-якого настрою і сезону, але особливо він прекрасний у спеку, коли хочеться і нехочеться чимось пахнути одночасно.
Основні ноти: спеції, троянда, цитруси, ветивер, мускус
Escentric Molecules Molecule 03
А ось ще один «парфум без парфумів» у нашій добірці, який вкотре доводить, що все геніальне — просто. Molecule 03 теж присвячена ветиверу, тільки, як це притаманно бренду Гези Шона, він вельми незвичайний. Це моноаромат, який складається з єдиної ноти — ветиверилацетату, витяжки з ефірної олії ветивера. І він грає тут холодними трав’янисто-пряними відтінками з легкою цитрусовостью і гіркуватістю. Але при цьому, як і всі парфуми Escentric Molecules, на кожному він звучатиме по-різному — такі ось вони, молекулярні аромати.
Основні ноти: ветиверілацетат
Як ти ставишся до ветивера в парфумерії? Чи є аромати з ним у твоїй колекції або, можливо, у віш-листі? Ділися з нами ось тут 👇
Література завжди була дзеркалом свого часу — з її сторінок можна дізнатися не лише про… Докладніше
Кожна з нас мріє про розкішні та сяйливі локони, як після відвідування салону. Але реальність… Докладніше
Отже, у нас тут два кандидати на омолодження: RF і SMAS. Обидва звучать технологічно й… Докладніше
Олія виноградних кісточок – джерело вітамінів, мінералів, корисних мікроелементів. Косметологія не могла пройти повз такий… Докладніше
Великдень — це не лише привід зібратися за святковим столом із близькими, а й час… Докладніше
Плануєш організувати грандіозне весняне прибирання вдома? В такому разі без перевірених та якісних засобів не… Докладніше
Переглянути коментарі
Як точно написано про Diptyque Vetyverio: друга шкіра. Неймовірно подобається аромат, тож я все гадала, що спробувати на зразок цього, а тут ціла добірка 🤩 Дякую, eva blog, ви як завжди неперевершені 🫶