Одна із найпоширеніших проблем, з якою стикаються жінки під час виношування малюка, — це больовий синдром у спині. Він може проявлятися у вигляді незначного дискомфорту або бути досить сильним і тривалим. Коли та чому виникають болі в спині у вагітних, як їм запобігти й позбутися?
Цікаво по темі: Набір ваги під час вагітності: норма прибавки за тижнями
Виникнення болю в спині у вагітних обумовлено двома фізіологічними процесами, характерними для цього періоду:
Больові прояви можливі вже на ранніх строках, на 8-11 тижні, коли матка починає збільшуватись у розмірах. З 12 тижня вони виникають з іншої причини: у цей період прогестерон і релаксин роблять зв’язки та м’язові волокна еластичними. Жінка зі здоровим хребтом цих змін не відчує. Але у тих майбутніх мам, які страждають на сколіоз, кіфоз, лордоз, остеохондроз, радикуліт або грижу, больові відчуття під час вагітності в проблемній зоні практично неминучі.
З початком другого триместру, з 14 тижня, гострий біль у спині є наслідком збільшення живота і появи прогину в попереку, зміщення центру ваги тіла і зміни ходи. Неприємний біль у поперековому відділі вражає жінок зі слабо розвиненими м’язами спини, живота і тазового дна. Крім того, у деяких вагітних болі виникають через «генеральні репетиції» появи дитини на світ — тренувальних переймів Брекстона-Хікса.
У третьому триместрі винуватцями дискомфорту в попереку, крижах і області тазу стають наростальне навантаження на хребет і запалення м’язів через постійне перевантаження.
Приблизно з 29 тижня починається природна підготовка організму до пологів. Відбувається розм’якшення жорсткого міжкісткового з’єднання лобкового симфізу і тугих зв’язок між крижами й клубовими кістками. Цей процес також може відгукуватися болем в нижній частині спини.
Цікаво по темі: ХГЛ при вагітності: що це, норма та розшифровка
Увага! У вагітної жінки заболіла спина з одного боку (зазвичай справа), біль не минає при зміні положення тіла і до того ж піднялася температура? Потрібно негайно здати аналіз сечі, щоб виключити пієлонефрит — інфекційне запальне захворювання нирок, яке часто виникає під час вагітності. А ось біль, що оперізує на рівні нирок, може виявитися наслідком запалення підшлункової залози. У будь-якому випадку краще перестрахуватися і звернутися до лікаря.
Виникнення больового дискомфорту в хребті, обумовленого вагітністю, можна попередити. Для профілактики та пом’якшення симптомів потрібно:
Більшість таблеток, мазей та інших засобів для знеболення заборонені при вагітності. І як же майбутній мамі подолати біль? З 15-16 тижня вагітності корисно займатися перинатальним фітнесом: йогою, аквааеробікою, плаванням, вправами на фітболі, стретчингом, танцем живота. Робити це краще в групі та під керівництвом досвідченого інструктора.
Полегшують болі в спині фізичні вправи, масаж струменем душа, погладжування проблемного місця і розтирання Меновазіном (2-3 рази на день), прохолодні або теплі примочки зі звичайною водою. При сильних болях показаний курс лікувального масажу, поєднаного з голковколюванням і су-джок терапією.
Не відкладайте похід до лікаря, якщо біль в спині супроводжується онімінням рук(и) та/або ніг/ноги, дискомфортом під ребрами.
Цікаво по темі: Календар вагітності: на які зміни очікувати в кожному триместрі
Запобігти появі болю в спині, знизити або прибрати його прояви допоможуть такі вправи:
Вправи 1-4 виконуються в повільному темпі, без ривків. У кінцевих точках кожного положення треба затримуватися на 2 секунди. Кількість повторень не повинно бути великим, достатньо 5-6 раз. Не забувайте пити воду без газу. І пам’ятайте, що до фізичних навантажень слід приступати через 30-40 хвилин після їжі.
Займайтеся гімнастикою регулярно, щодня від 2 до 4 разів на день. Не нехтуйте прогулянками на свіжому повітрі, запишіться в групу перинатального фітнесу. Фізичні вправи допоможуть легше перенести вагітність, посприяють нормальному розвитку малюка, успішним пологам і швидкому відновленню після них. Легкої вам вагітності та щасливого материнства!
Читайте також:
Ще трохи й в повітрі буде витати атмосфера прийдешнього свята. Ми знову будемо наряджати ялинку,… Докладніше
Попереду холодна і колюча зима, а значить, потрібно завчасно підготувати свій догляд до важких випробувань.… Докладніше
Жіноча сумочка – один з найбільш популярних аксесуарів, який підбирають дуже ретельно і з особливою… Докладніше
Що холодніше стає за вікном, то більше в нас прокидається бажання надати своєму будинку затишку… Докладніше
Упевнена, твоя стрічка в соцмережах теж забита вірусними відео, головним героєм яких є дубайський шоколад… Докладніше
Ласкаво просимо на сьомий тиждень! Час летить швидко, а твій організм щодня змінюється і працює,… Докладніше