Життя заново: як адаптуватися на новому місці після переїзду

Ви збираєтеся змінити рідну провінцію на столичні вулиці? Квітучі каштани в парку Шевченка на паризькі магнолії? Змінити асфальт на траву, виїхавши в Карпати? А, може, просто міняєте район? Як би там не було, переїзд – це стрес, навіть якщо ініціатива ваша і здається, що зміни – «на краще». А якщо зміна місця проживання пов’язана зі складними життєвими моментами? Зменшився прибуток, розлучилися з партнером, змінили місце роботи?.. Тоді рівень стресу зростає ще більше. Чому так відбувається, як подбати про себе і адаптуватися на новому місці розповість наш експерт і подруга Анастасія Арьє.

Чому переїзд викликає страх

Людям в принципі властиво відчувати страх перед змінами – нові стосунки, зміна роботи або місця проживання пов’язані з невизначеністю, звідси зростає тривога: «Як все складеться?». Саме тому переїзд (навіть довгоочікуваний і запланований) може викликати сильний страх. Іноді здається, що справа лише у звичці – ось знайомий двір, маршрут на зупинку, улюблені шпалери і вид з вікна… Але психологи вважають, що справа, скоріше, в прихильності. Вона означає стійкість і безпеку, а наш будинок – це територія, яку ми обжили і де обзавелися спогадами. Це наша тиха гавань, місце, де можна сховатися від решти світу, де ми відчуваємо себе в безпеці. Залишаючи його, ми тимчасово втрачаємо це відчуття безпеки і надійності. Гарна новина полягає в тому, що будь-який переїзд спонукає нас звернути увагу на себе, заглибитися в свою ідентичність: «Хто я? Що я роблю зі своїм життям? Чи влаштовує вона мене?».

Розставання зі старим житлом дає можливість підвести підсумки певного життєвого етапу, проаналізувати пережиті тут події, подумати, яку роль зіграли ми самі, в чому, можливо, помилилися, і який урок з цього можна винести в майбутнє життя.

Чому нам хочеться забрати непотрібні і старі речі

Той, хто переїжджав з місця на місце, знає, яким пеклом може стати збір речей. Упорядковано речі, з далеких кутів витягнуті забуті сумки і пакети, ми щось віддаємо, щось відкладаємо на сміття, щось складаємо в коробки «з собою». І несподівано в розпалі збору бачимо: наш будинок (наша фортеця!) – розорений. Колишнього гнізда, в яке було вкладено багато сил, любові, грошей, вже немає, нове – ще не облаштовано. І це викликає почуття провини і навіть сирітства. А постійна необхідність робити вибір – що брати з собою, що не брати, вимотує. І ми раптом починаємо чіплятися за якийсь непотріб з купки «на смітник». Старий конспект виявився дорогоцінним спогадом про студентські роки, шкільна «валентинка» нагадала про першу закоханість, а викинути іграшку з відірваним вухом рішуче неможливо! Адже все це – свідки нашого життя.

Психологи пояснюють, що навіть нам, дорослим, часом властиве дитяче магічне мислення. Це означає, що ми схильні наділяти предмети особливою силою, і вони набувають в наших очах «додану вартість». З цієї ж причини ми відчуваємо полегшення, позбавляючись від речей, які викликають важкі спогади.

Може здаватися, що ми все зруйнували, відсікли важливі спогади. І в цій точці не варто гнати від себе смуток і ностальгію, вони пройдуть. Згодом ми облаштуємось на новому місці, будемо користуватися звичними речами, дивитися на фотографії, які взяли з собою – і виявимо, що спогади залишилися з нами. Це розуміння допоможе «зібрати» себе заново. Ми вибудуємо нову систему координат, «приручимо» незнайомий простір, збудуємо нові звички і знайомствами. Це завжди нові можливості, які відкриваються перед нами! Давайте подумаємо, як же подбати про себе перед переїздом і пристосуватися до нового місця.

Як подбати про себе

  1. Дозвольте собі відчувати те, що ви відчуваєте. Це можуть бути змішані почуття: одночасно і передчуття нового, і страх перед ним, і хвилювання, що щось піде не так, і надія, що все вийде. Дозвольте собі відчути і ностальгію, і тугу за минулими часами, і поплакати, якщо хочеться. Поділіться почуттями з кимось, кому довіряєте. Якщо переїзд пов’язаний з безрадісними змінами в житті, постарайтеся більше зосередитися на справах – планувати, організовувати, контролювати і підключатися самостійно.
  2. Попрощайтеся з місцем (містом) і друзями. Влаштуйте прогулянку по пам’ятних і знакових місцях, повечеряйте в улюблених кафе, запросіть друзів стати частиною цих подій. Згадуйте хороше, смійтеся, будуйте плани і мрійте про майбутнє. Якщо ви їдете в інше місто, дайте знати друзям, як ви цінуєте їх дружбу, і як важливі для вас ці відносини. Придумайте спосіб, як підтримувати їх і далі. Це може додати сил і налаштує на позитивний сценарій майбутнього.

  1. Якщо ви переїжджаєте з дітьми, не забувайте про їхні переживання. Запитуйте, що вони відчувають, розділіть з ними їх хвилювання і тривоги, дайте знати, що ви – поруч, і готові підтримати в будь-яких складнощах. Навіть якщо ви не готові дати дітям можливість приймати рішення, придумайте їм якусь справу або кілька, що залучать їх в процес переїзду і допоможуть відчути себе значущими учасниками.
  2. Пам’ятайте про базові потреби. Лягайте спати і прокидайтеся в звичний час, вчасно снідайте, обідайте і вечеряйте, знайдіть час для медитації, якщо робили це раніше, якщо ні – саме час спробувати.
  3. Пишіть списки справ, щоб не тримати все в голові. «Їжте слона по шматочках» – розбийте задачу «переїзд» на маленькі завдання, і крок за кроком рухайтеся до мети.

Як адаптуватися на новому місці

  1. Розпакуйте речі. Декому, як мені, одразу важливо розібрати всі речі в подорожі або всі коробки після переїзду, зібрати всі меблі, вбити цвяхи для картин – і тільки тоді видихнути. Хтось розбирає все за мірою необхідності. Прислухайтеся до себе і робіть так, як зручно саме вам.
  2. Прогуляйтеся по новому району пішки, досліджуйте нові місця: де супермаркет і який там вибір, чи є ринок або ярмарки у вихідні, як справи з садком, школою, поліклінікою, спортзалами і салонами краси? Заходьте, запитуйте, беріть візитки, оглядайтесь.
  3. Створіть новий розпорядок дня відразу після переїзду – він дозволить швидше звикнути до зміни обстановки, а стабільність знизить рівень тривоги і стресу. Було б гарно час від часу вибиратися на прогулянки. Використовуйте нову главу свого життя як можливість прищепити нові звички: раніше вставати, або бігати, або пити вранці трав’яний чай замість кави. Тільки не налягайте на список з 20 бажаних звичок, не перевантажуйте себе – виберіть для початку одну сферу життя і поступово міняйте то, що хочете. Коли нова дія стане звичкою, беріться за наступну!
  4. Знайдіть нових знайомих. Посміхніться сусідам, познайомтеся, скажіть, що тільки-тільки переїхали. Спілкуйтеся з колегами на роботі, з батьками дітей, які ходять разом з вашими в один дитсадок або школу, знайдіть в соціальних мережах спільноти свого міста, району чи навіть мікрорайону – там можна зав’язати знайомство з кимось, а потім вже і каву разом випити.
  5. Підтримуйте зв’язок з друзями і родичами. Ідеально, якщо ви заздалегідь погодите спосіб і частоту контактів, це буде ще одна точка опори в новому і поки незвіданому місці.

Нехай зміни, які вас чекають на новому місці, будуть позитивними! Нехай виправдаються надії, трапляться цікаві знайомства, з’явиться більше перспектив. А, якщо переїзд викликаний складнощами в житті або стосунках, я бажаю, щоб з часом ви могли озирнутися на цей період з посмішкою і сказати собі: «Це було на краще!». Далай-лама говорить: «Коли людині здається, що все йде шкереберть, в її життя намагається увійти щось чудове». Пам’ятайте про це. І, якщо ваше «шкереберть» пов’язане з переїздом, нехай чудове не змусить себе чекати.

Останні

Хто відповідальний за контрацепцію в сексі: чоловік чи жінка

"Що за запитання? Звичайно ж, відповідальні обидва!”. Якщо дивитися на ситуацію глобально, то – так.… Докладніше

Листопад 22, 2024

Три базових рецепти смачного гарбузового лате

Хто б що не говорив, а для мене осінь — це найатмосферніша пора року, коли… Докладніше

Листопад 22, 2024

Наймодніші моделі пуховиків 2024-2025

Скільки існуватиме зима, стільки ми носитимемо пуховики (пуффери) 🙃 Вони просто поза часом і поза… Докладніше

Листопад 22, 2024

Beauty-покупки, на які авторів EVA Blog підштовхнули соцмережі

Сьогодні важко заперечувати той факт, що соцмережі впливають на прийняття нами деяких рішень. Нехай і… Докладніше

Листопад 22, 2024

Що подарувати своїй bestie на Новий рік

Ще трохи й в повітрі буде витати атмосфера прийдешнього свята. Ми знову будемо наряджати ялинку,… Докладніше

Листопад 21, 2024

Холоди та морози не страшні! Які активи мають бути присутніми у твоєму догляді

Попереду холодна і колюча зима, а значить, потрібно завчасно підготувати свій догляд до важких випробувань.… Докладніше

Листопад 21, 2024