На мою думку, асертивність — це крутий і вкрай необхідний софт скіл. Наполегливість, завзятість, уміння відстоювати свою думку, відмовляти та не відчувати за це провину. За такі якості я б віддала півсвіту, але я надчутлива, недовірлива й емпатична, тож мені з цим буде складно. Проте я хочу розібратися в темі й навчитися асертивності разом із тобою.
У це поняття входить цілий набір м’яких навичок, за допомогою яких тобі легше справлятися з кар’єрою та особистим життям. Вони проявляються у здатності рішуче висловлюватися, проявляти свої почуття, бажання, грамотно обґрунтовувати думку, захищати цінності, водночас спокійно спілкуватися з іншими та перебувати в гармонії із собою.
Думаючи про все це, мені пригадується герой роману Карстена Дюсса з його правилами усвідомленості, які в критичні моменти відпрацьовували як треба. Але щоб залишатися таким же зібраним і проникливим, самої усвідомленості недостатньо. Потрібно мати нормальну самооцінку і бути психологічно здоровою людиною. Для багатьох це завдання із зірочкою, і я їх розумію.
Також на асертивність впливають твої психологічні та фізичні особливості. Вона по-своєму проявляється у різних типів особистості, тобто, інший ступінь активності, спосіб мислення помітно діють на особистісні якості. Амбівертам у цьому плані простіше, адже вони частіше перебувають у стані балансу з самими собою і не впадають у крайнощі.
З визначенням більш-менш зрозуміло, що асертивність — це дуже потрібна, але доволі складний комплексний досвід, який залежить від твого характеру, темпераменту, емоційної реакції, стереотипів поведінки etc. Тепер перейдемо до конкретних навичок.
Цікаво на тему: Особисті кордони: вибудовуємо та відстоюємо
Перерахую, якими скілами вона володіє:
Здавалося б, що може бути простіше? Цього з дитинства вчать нас батьки, а в усвідомленому віці ми самі приходимо до розуміння необхідності всіх цих здібностей для здорового і щасливого життя. Але часто щось іде не так, і ти запитуєш себе: що не так із моєю впевненістю? А як перевірити, наскільки я асертивна?
Цікаво на тему: 5 простих порад, як полюбити себе
Американський психолог Мануель Дж. Сміт у своїй книзі “When I Say No, I Feel Guilty: How to Cope – Using the Skills of Systematic Assertive Therapy” описав цікаву модель асертивної поведінки. У ній ідеться про десять прав людини, які дають змогу завжди залишатися собою. Вони допомагають зрозуміти, що кожен має право бути сильним, упевненим і наполегливим, при цьому не викликати негативної реакції в оточуючих. Я маю на увазі не агресію, а усвідомленість.
Ось як виглядають 10 прав асертивності:
Якийсь посібник для егоїстів? Нічого подібного. Так діють самодостатні, усвідомлені й упевнені в собі люди. Свої права треба знати, прийняти та навчитися їх застосовувати.
Цікаво на тему: Звички, які допоможуть досягти успіху
От читаєш ти це все, розумієш, але коли настає потрібний момент, ти пасуєш. Тому що страшно бути скривдженою, розв’язати конфлікт та інше. Тепер задумайся, чому це відбувається, у чому причина цих страхів? Найімовірніше, річ у травматичному досвіді — неприємних подіях, що трапилися в дитинстві або свідомому віці. У житті повно жорстокості: агресія, маніпуляції, критика, все це негативно позначається на психіці. І в таких випадках найкраще не займатися самолікуванням і звернутися до фахівця, походити на тренінги, поспілкуватися з однодумцями.
Цікаво на тему: Як навчитися легше сприймати критику на свою адресу
Проте самовдосконалення так само необхідне. Почитай Мануеля Дж. Сміта: це класний тренінг з упевненості в собі, який ти зможеш пройти в комфортній і спокійній атмосфері. Також не забувай себе хвалити, а краще веди щоденник, в якому ти будеш записувати свої маленькі перемоги та компліменти самій собі. Пам’ятай, що похвала — це чудова мотивація. І, нарешті, захоплення, які приносять задоволення. Твої хобі прокачають твою впевненість, тому що через них ти зумієш самовиражатися, продемонструєш достоїнства своєї особистості та відчуєш себе самодостатньою.
Якихось простіших і універсальних технік досягти асертивності не існує. Так працює психологія: свідомо і старанно працюй над собою, і в тебе все вийде.
Читай також:
Попереду холодна і колюча зима, а значить, потрібно завчасно підготувати свій догляд до важких випробувань.… Докладніше
Жіноча сумочка – один з найбільш популярних аксесуарів, який підбирають дуже ретельно і з особливою… Докладніше
Що холодніше стає за вікном, то більше в нас прокидається бажання надати своєму будинку затишку… Докладніше
Упевнена, твоя стрічка в соцмережах теж забита вірусними відео, головним героєм яких є дубайський шоколад… Докладніше
Ласкаво просимо на сьомий тиждень! Час летить швидко, а твій організм щодня змінюється і працює,… Докладніше
Завтра важлива зустріч, а на лобі вискочило запалення, що робити й куди бігти? А якщо… Докладніше