Материнство

Як дізнатися точний термін вагітності?

Діагностика вагітності включає не тільки встановлення факту, а й розрахунок точного терміну. Це не завжди просте завдання. До відкриття УЗД використовувалися різні методи підрахунків, один з них і тепер використовується акушерами в усьому світі. Нині найточнішим методом встановлення терміну вагітності є УЗД першого триместру. На пізніших термінах УЗД теж може допомогти, але точність знижується, оскільки темпи росту плода індивідуальні.

Час читання: 3 хвилини та чашка какао ☕

статья доступна на русском языке

І все ж, як точно визначити термін вагітності та для чого це треба? Розібратися в цих питаннях допоможе Сендзюк Наталія Євгенівна – акушерка-гінекологиня, репродуктологиня, лікарка УЗ діагностики.

Гестаційний та ембріологічний вік

Гестаційний вік – це термін вагітності, який визначають, орієнтуючись на дату останньої овуляції, оскільки овуляція є вікном можливості для зачаття. У жінок з ідеальним 28-денним циклом овуляція припадає на 14 день. Першим днем циклу вважається перший день менструації. Таким чином, до першого дня менструації слід додати два тижні й вийде дата овуляції, а значить і зачаття. Здавалося б, нічого складного тут немає, але на ділі не все так просто.

Цікаво на тему: Календар вагітності: на які зміни очікувати в кожному триместрі

Ідеальний, тобто регулярний 28-денний цикл трапляється нечасто, але навіть за нього овуляція не завжди настає саме на 14 день. Менструальний цикл варіюється в межах 24-38 днів, до того ж він може коливатися в однієї й тієї самої жінки. Що вже говорити про тих, у кого менструальний цикл нестабільний, що не рідкість. Єдиним точним параметром є дата останньої менструації, тому акушери відштовхуються від неї, свідомо допускаючи неточність. Цей термін щонайменше на два тижні менший за фактичний, він називається гестаційним і використовується для акушерських розрахунків.

Цікаво на тему: Що потрібно знати про пізню вагітність

Ембріологічний вік – це вік ембріона, а отже, найточніший термін вагітності, але визначити його складніше, ніж гестаційний вік. Навіть якщо відома дата статевого акту, неможливо дізнатися, коли відбулося зачаття. Сперматозоїди в жіночих статевих шляхах зберігають життєздатність від трьох до п’яти днів, а яйцеклітина живе від 12 до 48 годин, тому дата зачаття може не збігатися з датою статевого акту. Виняток становить ЕКЗ, тільки в цьому випадку точно відомо, коли утворився ембріон.

УЗД плода на ранніх термінах дає змогу визначити ембріологічний вік із точністю в межах тижня, оскільки відомо, з якою швидкістю розвивається плід у цей час.

Детальніше про УЗД плода можна дізнатися, перейшовши за посиланням https://mdclinics.com.ua/uslugi/ginekologiya-i-profilaktika/uzi-beremennyx/

Для чого потрібен точний термін вагітності?

Знання терміну вагітності дає змогу стежити за розвитком плода і визначати його відповідність терміну. Якщо плід відстає в розвитку, це може бути ознакою гіпоксії або інших порушень. Орієнтуючись на термін, акушери складають план скринінгів та інших діагностичних досліджень. Ну і головне – знання терміну вагітності дає змогу розрахувати дату пологів.

Цікаво на тему: 13 книг для батьків, які треба прочитати перед народженням дитини

Передбачувана дата пологів (ПДП)

Скажемо відразу, розрахувати точну дату пологів неможливо. На початок пологів впливає занадто багато чинників, причому деякі з них можуть з’явитися безпосередньо перед ними. Тому й акушери, і майбутні батьки орієнтуються на передбачувану дату. Припущення базується на твердженні, що нормальна вагітність триває 280 днів. За основу розрахунку береться все та ж єдина точно відома дата – перший день останньої менструації. Від нього віднімають три місяці та додають сім днів. Наприклад, остання менструація почалася 19 листопада. Мінус три місяці, це 19 серпня, плюс 7 днів – 26 серпня, це і є ПДР.

Насправді нормальною, тобто доношеною і не переношеною, вважається вагітність, що завершилася пологами з 37 до 42 тижня, тож ПДР слід сприймати лише як орієнтир, а не як точну вказівку.

 

Читайте також:

Останні

6 помилок у макіяжі, які додають вік

Іноді буває, що провела биту годину біля туалетного столика, зробила дуже крутий макіяж, але все… Докладніше

Травень 3, 2024

Як зменшити кількість пилу у приміщенні?

Пухнастий сірий шар, який підсвічують сонячні промінчики з вікна, — зовсім не те, що хочеться… Докладніше

Травень 3, 2024

Акцентні зони на обличчі: як змінюються тренди у макіяжі

Макіяж — одна зі сфер, в якій beauty-тенденції дуже часто змінюються. Але в більшості своїй… Докладніше

Травень 2, 2024

Як зробити освіжувач повітря своїми руками: ТОП ідей

Погодься, що приємний аромат у домі — запорука затишку, комфорту та гарного настрою. І попри… Докладніше

Травень 1, 2024

Як вибрати мило і шампунь для новонароджених

Тобі знадобиться зовсім небагато засобів для купання свого малюка, тому не поспішай занадто звільняти місце… Докладніше

Квітень 30, 2024

Не санскрином єдиним: як вибрати крем для обличчя на літо

Літо – це привід прикупити не тільки новий трендовий купальник і класні окуляри, а й… Докладніше

Квітень 29, 2024