Як навчити малюка засинати самостійно

Уміння дитини засинати самостійно — це не лише запорука спокійного й тривалого дитячого сну, який є складовою частиною міцного здоров’я дитини, а й економія маминого часу, сил і нервів. Розповідаємо, яких умов потрібно дотримуватися, щоб ритуал засинання став приємним та безтурботним і для малюка, і для всіх членів родини.

Поради для мам немовлят 6-12 місяців

На багатьох сайтах можна зустріти пораду, що немовлят треба привчати спати самостійно чи не від народження. Однак фахівці з дитячого сну рекомендують робити це тільки з 6 місяців. З перших же днів життя потрібно намагатися дотримуватися режиму «поїли — не спимо — поїли».

Привчати до самостійного сну слід у момент, коли дитина здорова та нічим не хворіє. Наберіться терпіння, адже у немовляти вже є характер, який воно обов’язково буде показувати, якщо щось не сподобається. Крім того, поточний настрій і самопочуття малюка теж будуть даватися взнаки. Тому — терпіння, спокій і ще раз терпіння та любов.

До 6 місяців немовля вже вміє не спати протягом 2 годин. Визначившись з графіком «неспання — сон», дотримуйтеся таких правил:

 1. Придумайте і дотримуйтеся власних ритуалів засинання. Це може бути наявність у ліжечку маминої речі або улюбленої іграшки. Увечері яскраве світло треба вимкнути, а вдень зашторити вікна. Добре працюють колискова і ритуальна кодова фраза з побажанням. Вони виробляють рефлекс «чую — сплю».
 2. Поступово позбавляйтеся від звички «груди — сон». Переносьте час годування, відсуваючи його від моменту вкладання в ліжечко. Робіть це самі, не перекладаючи обов’язок на інших членів сім’ї. Будьте поруч з дитиною. Погладжуючи її, кілька разів нахиліться, поцілуйте, говоріть добрі слова в ритмі, що заколисує. У разі коли немовля починає вередувати, спочатку постарайтеся заспокоїти його, не дістаючи з ліжечка. Якщо не виходить, тоді беріть на руки, а заспокоївши, кладіть назад.
 3. Педіатри рекомендують не надто туго, але все-таки сповивати немовля на момент засинання. Це допоможе йому не розбудити самого себе здриганнями з розведенням ручок в боки (рефлекс Моро). Через 15-20 хвилин сну малюка слід розповити, щоб він вільно крутився. До речі, багато немовлят швидко засинають, якщо впираються головою в щось пружно-м’яке.
 4. Спочатку можна привчати засинати немовля з соскою (замість грудей або пляшечки). Але не забувайте вийняти її, наприклад, перед тим, як розповити. І це не повинно стати ритуалом, через тиждень-другий пробуйте вкладати без соски.

Методика іспанського лікаря Естівіля «захоче, сам засне — нехай кричить, я підходити не буду» не тільки негативно впливає на психіку дитини. У деяких випадках вона просто небезпечна для життя, наприклад, коли дитину раптово знудило, і вона може захлинутися блювотними масами.

Поради для мам малюків від 1 до 2 років

Навчити дитину самостійно засинати можна абсолютно в будь-якому віці. Якщо малюк не опанував навичку до року, то до перерахованих вище правил додаються такі рекомендації:

 • регулюйте фізичну та емоційну активність малюка — за пів години до засинання припиняйте рухливі ігри, змінюйте тональність музики на спокійну, знижуйте гучність або вимикайте телевізор;
 • уклавши дитину спати й виконавши всі ритуали, не слід поспішати залишати кімнату — посидьте поруч з ліжечком, походіть кімнатою (трохи наспівуючи або щось тихо кажучи), нехай малюк чує ваш голос і відчуває присутність;
 • якщо малюк заплакав, добре підійти й повторити всі ритуали;
 • поступово відучуйте дитину спати «в русі»: у візочку або в машині;
 • в разі переїзду малюка з сімейного ложа в його ліжечко (в окрему кімнату) постарайтеся не йти на поводі у дитячих примх — трохи ласки та терпіння, розповідей про те, як добре спати окремо, і через 3-5 днів малюк звикне, а ви з чоловіком зможете приділяти увагу один одному;
 • в цьому віці майже всі діти починають прокидатися через брудні підгузки, тому скоротіть час на його зміну, підготувавши все потрібне для цього заздалегідь.

До речі, починаючи з 12 місяців, дитина повинна звикати до того, що укладати її спати може не тільки мама, але й тато, інші члени сім’ї.

Поради для мам дітей з 2 до 4 років

У цьому віці допоможе заснути казка, нічник, «м’який шум»:

 1. Казку краще вибирати коротку, цікаву, таку, що не розбурхує. Повчальні та психотерапевтичні казки, що вимагають роздумів, рекомендуються для прочитання на час неспання.
 2. Нічник слід вмикати, коли малюк вже знаходиться в ліжечку. Розташувати лампу потрібно далеко від спального місця. Деякі батьки рекомендують придбати рожевий (червоний) абажур, стверджуючи, що в червоному світлі діти краще і швидше засинають, а раптово прокинувшись, менше вередують і швидше засинають знову.
 3. «М’яким шумом» може бути тиха, спокійна добірка мелодій чи звуків природи. Тут все дуже індивідуально.

Легше пережити відселення у своє ліжечко або окрему кімнату допоможе яскрава постільна дитяча білизна та нова піжама. Добре працює прийом, коли малюк спочатку укладає спати улюблену іграшку. Тепер він сам дорослий, а іграшка стає ним, але маленьким. У цей час мамі чи татові краще вийти з кімнати, нехай малюк впорається з цим завданням самостійно.

Потрібно також передбачити можливість безперешкодного «нічного візиту» дитини в ліжко до мами з татом. Для цього слід вийняти 2 прутики з решітки, щоб дитина не перелазила через неї й не травмувалася.

Яких ще правил корисно дотримуватися для якісного самостійного засинання дітей, швидко і чітко розповість лікар Комаровський. Застосовуючи їх на додачу до перерахованих вище рекомендацій, вся ваша родина напевно буде спати потрібну кількість часу, міцно та із задоволенням.

Коментарі покищо відсутні

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Рекомендовані статті