Що ми насправді святкуємо в День захисту дітей

Щорічно 1 червня в більшості країн світу відзначається Міжнародний день захисту дітей. У багатьох дорослих, та й самих маленьких винуватців свята, він асоціюється з початком літніх канікул, походом в парк атракціонів, частуванням морозивом або іншими десертами.

Дійсно, в перший день літа для дітвори проводяться виставки, конкурси, вікторини, концерти та театралізовані вистави. Однак свято має зовсім нерозважальний підтекст і орієнтоване на дорослих.

Час читання: 5 хвилин та чашка кави ☕

статья доступна на русском языке

Як з’явилося свято

1 червня 1925 року консул Китаю в Сан-Франциско вирішив відсвяткувати проводи весни й зустріч літа, як це роблять у його країні. Він організував для китайських дітей-сиріт святкове шоу: традиційні перегони човнів драконів, роздачу подарунків і бамбукових паличок, начинених солодким рисом. Свято зібрало багато людей та вийшло по-справжньому веселим.

Пізніше один з гостей брав участь у Всесвітній конференції з питань добробуту дітей в Женеві, на якій було вирішено заснувати День дітей. І наш герой запропонував відзначати його саме 1 червня. Але дату вшановували тільки в декількох країнах Європи, та й то від випадку до випадку.

Після закінчення Другої світової війни безліч дітей залишилися без батьків і даху над головою, вони гинули від хвороб та голоду. Жахливим було становище дітей і в країнах, які не брали участь у військових діях.

Тому учасниці II конгресу Міжнародної демократичної федерації жінок вирішили звернути увагу світової громадськості на проблему дітей і постановили відзначати цю дату щороку, починаючи з 1950 року. При цьому вони додали в назву одне важливе слово — День захисту дітей. Ідею підтримала Організація Об’єднаних Націй, і свято з явною соціальною спрямованістю отримало міжнародний статус.

В Україні дата, яка привертає увагу до дотримання дитячих прав, збігається — 1 червня.

Декларація прав дитини

ООН приділяє увагу захисту дітей з перших днів свого існування. У 1946 році при ній був створений Дитячий фонд UNICEF, який досі працює, а в 1959 році ухвалена Декларація прав дитини.

Її положення стали основою для створення ширшого документа — Конвенції ООН про права дитини (1989 рік). 174 країни, які її підписали, зобов’язуються докладати максимум зусиль, щоб дитячі права дотримувалися в усіх сферах життя. Зокрема, щоб діти не брали участь у збройних конфліктах, не працювали та не піддавалися насильству.

Цікаво по темі: Чому потрібно викреслити крик із методів виховання?

Принципи Декларації простими словами:

  1. Перераховані нижче права гарантуються кожній дитині до настання повноліття.
  2. Усі діти повинні мати рівні умови й можливості для фізичного і духовного зростання. Їхня свобода і гідність не повинні порушуватися.
  3. Дитина має право мати ім’я і бути громадянином країни, в якій вона народилася.
  4. На етапі допологового і післяпологового періоду дитині й матері гарантується медичне забезпечення.
  5. Діти з вадами розвитку мають право вчитися в спеціальних школах.
  6. Малолітня дитина може бути розлучена з мамою тільки у виняткових випадках. Держава відповідає за дітей-сиріт. Малозабезпеченим та багатодітним сім’ям виплачується допомога на утримання дітей.
  7. Кожна дитина може і повинна отримати безкоштовну освіту, а також мати можливість відвідувати гуртки для розвитку та спортивні секції.
  8. Захист і допомога дитині повинна стояти у державі на першому місці.
  9. Дитину не можна експлуатувати, наймати на роботу, якщо вона не досягла відповідного вікового цензу, а торгівля дітьми суворо карається.
  10. Виховання в сім’ї та школі має бути засноване на взаєморозумінні й терпимості.

Зверніть увагу, що всі права дітей, по суті, є обов’язками держави, суспільства і сім’ї.

І, звичайно ж, дорослі повинні пам’ятати, що дитина — це особистість, яка просто певний час вимушено залежить від них, зі своїми законними правами й свободами.

Як піклуються про дітей сьогодні

Зусилля з охорони й дотримання прав дітей дали деякі результати. Звичайно, вони різняться в залежності від країни і конкретної сім’ї, та й сучасне життя кидає нові виклики й створює проблеми зовсім іншого роду, не такі, як 30-50 років тому.

Зараз в Україні не використовується дитяча праця. Значно спрощена процедура оформлення опікунства і удочеріння, зроблені великі кроки щодо закриття дитячих будинків-інтернатів і переводу дітей в будинки сімейного типу. Змінено порядок оформлення документів для виїзду дитини за кордон. Ухвалено закон, який гарантує дітям отримання аліментів.

Клуб Щаслива мама инстаграм

Нарешті суспільство зрозуміло, що фізичне покарання дітей неприпустиме. За порушення прав і за дії, що становлять загрозу для життя і здоров’я дітей, батьки притягуються до адміністративної та кримінальної відповідальності. У Міністерстві юстиції та Міністерстві внутрішніх справ готується нормативна база для створення спеціальних ювенальних відділів і підрозділів, які будуть оперативно розв’язувати проблеми неповнолітніх громадян.

У школах на постійній основі працюють штатні психологи. З дітьми проводяться інформаційні заняття, де розповідають про права, закликають не терпіти будь-які види насильства, дають контакти «телефонів довіри» та адреси місць, куди можна звернутися з будь-якими своїми проблемами. Створено прецедент і проведено кілька судів зі шкільного булінгу.

Якщо дорослі, тим більше батьки, бачать або знають про неприпустимі дії вихователів, вчителів, викладачів або тренерів, то вони не просто повинні, а зобов’язані повідомити про це в службу у справах дітей або поліцію.

Цікаво по темі: Булінг у школі: як розв’язати проблему?

За стінкою без угаву плаче дитина, а сусіди не відчиняють двері? Не роздумуючи телефонуйте в поліцію. На вулиці, все одно хто — дорослі чи однолітки — знущаються з дитини? Не проходьте повз, ваш обов’язок — втрутитися в ситуацію, покликати на допомогу і звернути увагу перехожих.

 

Святкувати День захисту дітей, звичайно, потрібно, але важливо пам’ятати про права маленьких громадян і в інші дні року. Тільки небайдуже ставлення до своїх і чужих дітей допоможе виховати гідних дорослих, які будуть піклуватися про своїх літніх батьків та захочуть зробити свою країну сильною й успішною.

Читайте також:

30 Травня / 2019 Материнство

Коментарі покищо відсутні

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *