Стрес, занепокоєння, порушення сну, дратівливість, і це все в одну мить може прибрати магній з вітаміном B6? Якщо ти хочеш отримати відповідь на це запитання, а також дізнатися про справжню роль магнію в організмі та як він пов’язаний з нервовою системою, ця стаття special for you.
Давай-но відразу до цікавого. Якщо ми звернемося по допомогу до науки, нейробіології, біохімії, то виявимо один вкрай цікавий момент. Магній бере участь у сотнях ферментативних реакцій у нашому тілі, але конкретні цифри різняться. Фігурує три значення: від магнію залежить робота 300, 325 і близько 600 ферментів. Саме цей факт свого часу викликав чималу хвилю обурення, пов’язану з тим, що наука, мабуть, сама не знає, як точно працює магній, і, скоріш за все, всі ці дані взяті ледь не з повітря. Поясню, чому існує така різниця:
Цікаво на тему: ТОП-10 БАДів для жінок
Тому ми не будемо з тобою фокусуватися на конкретних цифрах, нам достатньо знати лише кілька моментів. Магній є макроелементом, а значить потрібен організму у відносно великих кількостях. Цей мінерал ми отримуємо виключно ззовні – близько 10% з води, решта – з їжі. За даними FDA (управління з контролю якості харчових продуктів і лікарських засобів у США), середня рекомендована добова норма магнію становить:
Хороша новина полягає в тому, що магній міститься в дуже великому переліку продуктів: насіння, горіхи, цільнозернові, листові овочі, бобові, ягоди, фрукти, м’ясо, риба, морепродукти… Загалом, зіткнутися з тяжким дефіцитом Mg не так уже й просто, однак це якщо ми говоримо про короткий проміжок часу. У короткостроковій перспективі отримання занадто малої кількості магнію не викличе жодних явних симптомів, оскільки наш розумний організм вміє контролювати цей процес. Якщо ти в якийсь період життя будеш споживати мало Mg з продуктів, нирки обмежать кількість виведеного магнію з сечею, тим самим зберігаючи підвищені його концентрації в тілі. Однак недостатнє надходження магнію протягом тривалого часу може призвести до його дефіциту. До того ж окремі захворювання та лікарські препарати впливають на здатність організму засвоювати Mg.
Отже, сотні ферментів і ферментативних реакцій, у яких магній відіграє ключову роль, та величезна важливість достатнього споживання Mg з їжею – це, звісно, чудово. То за що саме відповідає магній у нашому організмі? Зараз розповім.
Цікаво на тему: Причини та симптоми дефіциту заліза в організмі
Цей мінерал регулює величезну кількість біохімічних реакцій, без яких, на жаль, життя неможливе в принципі. Подивімося на цей невеликий перелік:
А ще магній необхідний для вироблення одного з найпотужніших антиоксидантів у нашому організмі – глутатіону. Думаю, без зайвих слів зрозуміло, до чого призводить високий, тривалий дефіцит Mg. Це об’ємна дестабілізація роботи центральних систем, що веде до захворювань різного ступеня тяжкості. І ось ми підібралися до найцікавішого, а саме до питання “Як магній впливає на стрес і навпаки”. Багато хто сприймає Mg, як заспокійливе, проте все набагато-набагато складніше.
Цікаво на тему: ТОП-10 продуктів із високим вмістом заліза
Що таке стрес? Це фізичні, соціальні, емоційні, екологічні тригери, на які організм реагує як на загрозу. Перелік реакцій доволі великий і в принципі всім добре знайомий, але давай-но освіжимо пам’ять. Подразники (стресори) викликають у нас два типи реакцій:
“Зменшіть стрес у вашому житті. Позбавтеся від стресорів у побуті та на роботі. Навчіться справлятися зі стресом…”. Я думаю, ти не раз чула такі поради, тільки є одне невелике “але”. З погляду нейробіології стрес – це доволі розумна, гнучка, адаптивна система, яка постійно оцінює і взаємодіє з навколишнім середовищем на фізичному та психологічному рівні. Простіше кажучи, це невід’ємна частина нервової системи й знизити контакт із подразниками ми, звісно ж, можемо, але тільки їхнє місце займуть нові. Реальність така, що виключити стрес зі свого життя, будучи здоровою людиною, неможливо. А гру в самовладання, як показує практика, виграє вкрай низький відсоток людей, і цей баттл займає в них більшу частину життя.
Цікаво на тему: Що таке ОКР і чим воно небезпечне
Так ось, коли наша стресова система відчуває часте перевантаження, виникають негативні наслідки для здоров’я, які стосуються, зокрема, й концентрації магнію в організмі. І знаєш, з чим ми стикаємося? Із замкненою системою процесів, що призводить до швидкого виснаження Mg, а стрес з кожним разом проявляється все більш агресивними формами. Ось, що відбувається:
Ці три пункти являють собою замкнуту кругову систему, в якій відбувається викид гормонів стресу й на тлі цього виснажуються запаси магнію. А виснаження запасів Mg призводить до активного викиду гормонів стресу, підвищуючи негативну реакцію на подразники. Я сподіваюся, ти не забула, за які процеси в нашому тілі відповідає магній? Згодом, крім дестабілізації роботи ЦНС, почнуть погано працювати й інші центральні системи.
Думаю, ти здогадалася, що якщо в організмі буде достатня концентрація магнію, то це виключно позитивно вплине на роботу адаптивної системи під назвою стрес. Але давай трохи докладніше розповім про цей момент.
Цікаво на тему: 25 продуктів із високим вмістом цинку
Досліджень на цю тему чимало, але одне з них, проведене 2018 року, на мою думку, максимально доступно відповіло на це запитання. У ньому взяло участь 264 людини з різним рівнем гіпомагніємії (рівень магнію нижчий за норму) і відповідно з різним рівнем фактора стресу.
Вітамін B6 покращує клітинне поглинання магнію і, здавалося б, що Mg+B6 мають швидше й ефективніше впливати на здоров’я нервової системи, ніж чистий магній. Але все не так однозначно. Що показали результати після восьмититижневої терапії магнієм:
Висновок простий. Сам по собі магній чинить виключно позитивний вплив на ЦНС і робить це дуже активно. Це природне заспокійливе для нашого організму. Від приймання магнію B6 гірше точно не буде, однак якщо у тебе не тривала й не глибока гіпомагніємія, то різниці в результативності між чистим Mg не буде.
Важливо! Перед тим, як почати приймати лікарські препарати або БАДи з магнієм, обов’язково проконсультуйся з лікарем. Річ у тім, що якщо Mg з води або їжі надійде в організм у кількостях, більших за норму, то у здорових людей нирки швидко позбудуться зайвої концентрації шляхом сечовипускання, унеможливлюючи ризик надлишку магнію. А ось із харчовими добавками та лікарськими препаратами ситуація складніша і є шанс отримати надлишок цього макроелемента в разі недотримання добового дозування.
Не забудь поставити вподобайку, якщо стаття була для тебе цікавою і корисною.
Читай також:
Ім'я користувача: | |
---|---|
Номер картки лояльності: | |
Бонусів на рахунку: | |
Кешбек-бонусів на рахунку: |
Дуже цікава та корисна стаття. 🫶🏻💚Дізналась багато корисної інформації.💚