Кортизолове обличчя: не поспішаємо ставити собі діагнози

You’re not ugly you just have cortisol face – популярна фраза, з якої починається практично кожне друге рекомендоване відео в TikTok. Ти напевно вже прослухала мільйон думок, і що найцікавіше, рекомендацій, як можна позбутися набряклого обличчя. Блогери, інфлюенсери навіть підкріплюють свої аргументи фото до і після, щоб можна було помітити різницю і просто здивуватися: що витворяє цей гормон? Але як насправді йдуть справи з кортизолом і чи дійсно він винен у тому, що відбувається з обличчям вранці? 

1-Кортизолове-обличчя

Цікаво на тему: Прогестерон: що це за гормон і як він на тебе впливає

Кортизол – це?

Почнемо по черзі, розберемося з тим, що таке кортизол і які функції в нашому організмі покладено саме на нього.

2-Кортизолове-обличчя

Кортизол – гормон, що утворюється в корі надниркових залоз, відповідає за регуляцію стресу. Щоб якісно виконувати поставлене завдання, кортизол активно впливає на процес обміну білків, жирів і вуглеводів, а також рівень артеріального тиску. Щоб кортизол почати секретуватися, необхідно, щоб команду віддав гормон гіпофіза, який, своєю чергою, перебуває під контролем гіпоталамуса. Такий, не кисло складний ланцюжок виходить 🤔.

Instagram_02_Blog

Рівень кортизолу підвищений у ранкові години, поступово знижуючись ближче до ночі. Гормон може різко підскочити, якщо людина перебуває в стані хронічного стресу, або викинутися різким сплеском, якщо сталася позаштатна ситуація (я нещодавно замріялася, і почала переходити дорогу на червоне світло, на мене одночасно кричали й машини, і люди! Думаю, кортизол у цей момент замінив мені кров).

3-Кортизолове-обличчя

Дуже все складно і заплутано. Наш організм – це система, це організація, де налагоджені чіткі взаємозв’язки. Якщо з ладу виходить один болтик, слідом за ним починає руйнуватися весь механізм. Тому, якщо наднирники починають працювати понад норму, виробляючи надто багато кортизолу, лікарі діагностують хворобу Кушинга. У зворотній ситуації, коли наднирники недопрацьовують – хвороба Аддісона.

Цікаво на тему: Що таке феритин і чим небезпечний його низький рівень в організмі

Що таке кортизолове обличчя?

Давай одразу проговоримо, що терміна «кортизолове обличчя» в науковій літературі не існує. Це словосполучення використовується в поп джерелах, для визначення набряклої зовнішності. Як кажуть нам блогери Тік Ток, набряклість обличчя – це явна ознака підвищеного рівня кортизолу. І не важливо, що ти поїла вчора оселедця на ніч, все одно це підступи кортизолу, а з ним жарти погані.

4-Кортизолове-обличчя

Ставлячи діагноз просто за фото, ендокринологи в мережі роблять акцент винятково на обличчі, не беручи до уваги безліч інших, вкрай важливих чинників. За хронічно високого рівня кортизолу діагностують синдром Кушинга, який характеризується:

  • округлим, опухлим обличчям (місяцеподібне – і це вже справжній термін із наукової літератури);
  • скупченням жирових тканин у районі живота і шиї;
  • фіолетовими розтяжками на животі, по руках;
  • висипаннями й акне, змінами кольору шкіри;
  • зниженням еластичності шкіри, утворенням передчасних вікових змін.

Цікаво на тему: Чому з’являються прищі від стресу і як їх позбутися

Постійно підвищений рівень гормону стресу призводить до того, що в організмі накопичується жир і рідина. Кортизол провокує неправильний розподіл жирової тканини та спричиняє затримку рідини, що і стає причиною таких серйозних змін у зовнішності. Обличчя, живіт і шия страждають найбільше. У людей із синдромом Кушинга може також утворитися вдовий горб – скупчення жирових відкладень під шиєю.

5-Кортизолове-обличчя

Виходить, що одним обличчям, якщо кортизол дійсно хронічно підвищений, справа не обійдеться ніколи. Ну і логічно, що, якщо відбуваються настільки масштабні зміни, в жодному разі не можна йти в соціальну мережу і виконувати рекомендації блогерів. Аналізи, пошук причин, діагностика, призначення лікаря і чітке дотримання всіх приписів – ось грамотна і відповідальна послідовність дій.

Причини набряклості обличчя

Крім серйозних захворювань, які стають наслідком гіперактивності надниркових залоз, є ще й інші причини, що залишають відбиток на обличчі. Це і проблеми з нирками, і серцево-судинні захворювання, і порушення роботи щитовидної залози.

7-Кортизолове-обличчя

Якщо не пхати носа в медицину, то набряклість можуть спричинити також:

  • неякісні або невідповідні косметичні засоби;
  • надмірна любов до кави, солі, копченостей та інших смаколиків, які затримують рідину;
  • відсутність режиму дня;
  • проблеми зі сном, дефіцит магнію в організмі;
  • спиртні напої;
  • перевтома фізична та емоційна;
  • менструація, зміна клімату.

8-Кортизолове-обличчя

Коротко кажучи, якщо ти прокинулася і маєш вигляд, наче надута кулька, треба пошукати в пам’яті момент, коли вечір звернув не туди, або переглянути свої засоби для догляду. Цілком можливо, крем для обличчя або для шкіри навколо очей містить компонент, який тобі не підходить.

Цікаво на тему: Як позбутися набряків? Лімфодренажне тренування в домашніх умовах

Позбавляємося набряклості

Не варто прирівнювати стрес до кортизолу, і починати рухатися в напрямку повноцінного позбавлення від цього гормону. Будь-яка стресова ситуація в житті провокує вироблення кортизолу, але його кількість незначна. Наше тіло прекрасно знає, що йому потрібно робити та в які моменти. Воно здатне саме підтримувати гормональний баланс. Кортизол може стати проблемою тільки в тому разі, якщо внутрішні порушення справді серйозні, йде збій одразу в кількох системах або мають місце пухлини.

9-Кортизолове-обличчя

Щоб побороти набряклість обличчя, не потрібно ставити собі серйозні діагнози й звинувачувати у всьому гормони. Достатньо просто переглянути свої щоденні звички та внести деякі корективи. Рекомендації такі:

  1. Боремося зі стресом за допомогою спорту – йога, пілатес. Якщо тобі допомагає біг, why not? Біжи, і будь щаслива від того, що сьогодні подолала більше, ніж учора.
  2. Сон – обов’язково необхідно давати собі час на відновлення. Навіть дитина в садочку знає: спати потрібно 7-8 годин!
  3. Збалансоване харчування – менше цукру, кофеїну, солі, копченого, жирного. Вода, овочі, фрукти (сезонні, бажано), птиця, риба і складні вуглеводи. Формула проста, допомагає не просто добре почуватися, а й мати чудовий вигляд.
  4. Косметичні послуги – масажі, ліфтинг-процедури, спрямовані на боротьбу з набряками, допоможуть стимулювати лімфатичну систему.

Всі ці рекомендації допоможуть боротися зі стресом, а значить, покращувати твій емоційний фон, самопочуття, і, як результат, зовнішній вигляд. Але якщо раптом ти помітила симптоми серйозніші, ніж просто набряки обличчя вранці, то є сенс звернутися до фахівця.

10-Кортизолове-обличчя

Цікаво на тему: 18 корисних продуктів для здоров’я щитовидної залози

 Якби стрес справді спричиняв нереальне «кортизолове обличчя», уяви, який би був вигляд у кожного студента, більшості мам, підприємців та інвесторів у всьому світі. Начебто і жарт, але в ньому тільки частка правди. Суть, я думаю, тобі зрозуміла. Не став діагнозів за допомогою соціальних мереж. Цифровізація, тренди і хайп змушують мислити помилковими категоріями. Насправді тобі просувають думку, що потрібно жити здоровим життям, але приправка з різних медичних термінів штовхає ставити страшні діагнози. Їж, відпочивай, читай цікаві книжки, менше скроль новинні стрічки, допомагай близьким, посилай промінчики добра всьому світові – і все буде чудово і в кармі, і на обличчі.

Читай також:

5 Листопада / 2024 Жіноче здоров'я

Коментарі

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

  1. Галина.

    Легко читаемый и очень интересный текст. Ранее даже и не знала о существовании такого блога – источника новой информации. Спасибо.

Рекомендовані статті