Що таке ашваганда та як її правильно приймати

Я просто обожнюю альтернативну медицину з однієї єдиної причини – вона іноді стає відмінним стимулом для вчених! Гучні заяви про чудесні властивості якихось екзотичних трав або плодів просто змушують науку включитися в гру. У хід ідуть масові дослідження, аналізи, експерименти – і, як не дивно, час від часу результати виявляються настільки несподіваними, що продукт, який звеличують, отримує “зелене світло” для подальшого вивчення і навіть застосування в традиційній медицині. Ашваганда – чудовий приклад такої історії. Спочатку – просто модна “чарівна” травичка з розряду східних диво-засобів. А потім – серйозний кандидат для медичного використання. Цікаво? Тоді вмощуйся зручніше😉

Ашвагандха (ашваганда): просто хайп чи справді корисна рослина

1-Що-таке-ашваганда-та-як-її-правильно-приймати

Цей дивовижний чагарник із сімейства пасльонових знайомий багатьом під різними назвами: withania somnifera (вітанія снодійна), індійський женьшень і навіть королева сну. Але мені найбільше подобається, як ашваганда перекладається з санскриту – “запах коня”. Швидше за все, сюди вкладено сенс і натяк на силу, витривалість, а не на аромат, від якого хочеться затиснути ніс🙃

Instagram_02_Blog

Але, чесно кажучи, назви й тисячолітня історія застосування в аюрведичній медицині – це не те, що вражає. Справжня магія починається, коли ашваганду беруть в оборот вчені. Серйозні дослідження показали, що ця непримітна травичка здатна на багато що:

  • протизапальна дія;
  • боротьба з пухлинними процесами;
  • антистресовий ефект;
  • потужний антиоксидантний вплив;
  • імуномодуляція;
  • стимуляція кровотворення.

І навіть омолоджувальний ефект теж записується у властивості рослини. Однак, що робить ашваганду справді особливою, то це не просто наявність широкого спектра біологічно активних речовин – вони є у багатьох рослин. А їх ідеально вивірена концентрація. Можна провести аналогію з кавою, де важливий не тільки сорт, а й те, як її збирали, сушили, обсмажували та врешті-решт зварили.

2-Що-таке-ашваганда-та-як-її-правильно-приймати

Так ось, немає жодного сенсу кричати про те, що “індійський женьшень – це унікальна рослина, у складі якої понад 80 різних фітонутрієнтів”. Якраз цим і займаються люди з альтернативних медичних практик😖 Пояснюю по пунктах, чому такий підхід до “піднесення” корисних властивостей ашваганди – не більше, ніж спроба продати тобі повітря:

  1. Концентрації окремих нутрієнтів настільки малі, що просто ігноруються науковим світом. При потраплянні в організм наші центральні системи їх не те що не засвоюють, а навіть не ідентифікують.
  2. Більшість корисних речовин втрачаються в процесі перероблення. Настоянки, відвари, порошки – далеко не всі компоненти витримують таку “кухню”.

Тож я не буду тобі зараз розповідати про сотні корисних властивостей ашваганди – адже це неправда з вищевказаних причин. Сфокусуймося на тих речовинах, які “виживають” у процесі обробки та реально працюють. Саме вони й дарують усі цілющі ефекти, які приємно дивують шанувальників фітонутрієнтів і вчених по всьому світу.

Цікаво на тему: Навіщо п’ють хлорофіл? Користь і як правильно приймати

Які корисні речовини для нашого організму є в ашваганді

Готова трохи зануритися в дивовижний світ біохімії? Тоді подивімося, які ж активні компоненти роблять ашваганду настільки вражаючою рослиною.

Феноли

3-Що-таке-ашваганда-та-як-її-правильно-приймати

Вони допомагають імунній системі боротися з найрізноманітнішими напастями: від ревматоїдного артриту й алергій до раку та серцево-судинних захворювань. Вони не беруть участі в рості рослини, але в нашому організмі стають ключовими гравцями в комплексному захисті здоров’я.

Флавоноїди

Ці речовини мають універсальні властивості на наші центральні системи. Ось що вони вміють:

  • нейтралізують вільні радикали, діючи як антиоксиданти;
  • підтримують потужну імунну відповідь;
  • покращують роботу печінки;
  • мають протипухлинні, протигрибкові та антибактеріальні ефекти;
  • захищають від діабету, запалень і проблем із серцем.

Звичайно, наскільки яскраво проявиться їхня дія, залежить від твого способу життя, харчування і здоров’я загалом. Ашваганда, а точніше її глікозиди та флавоноїди, лише додають свій внесок у цю складну мозаїку.

Терпеноїди

4-Що-таке-ашваганда-та-як-її-правильно-приймати

Якщо феноли – це просто захисники, то терпеноїди – стратеги, які вибудовують лінію оборони здоров’я, обмірковуючи все на кілька кроків уперед. Вони схожі на флавоноїди за своєю дією, але при цьому володіють унікальними властивостями, особливо в контексті профілактики та лікування раку печінки. Їхня роль у хімієпрофілактиці викликає дуже високий інтерес у вчених.

Алкалоїди

Ці хімічні “охоронці” рослин за високих доз здатні бути токсичними для наших із тобою органів і систем. Однак у збалансованій концентрації вони не тільки безпечні, а й украй корисні. А як я вже казала, в індійському женьшені рівні нутрієнтів перебувають у чудовому балансі, й алкалоїди не виняток. В ашваганді деякі з алкалоїдів діють як потужні протиінфекційні та навіть протипухлинні агенти, захищаючи наш організм від потенційно серйозних загроз.

Крім згаданих компонентів, у складі вітанії снодійної також є сапоніни, амінокислоти, залізо та унікальні стероїдні сполуки. Серед них особливе місце займає вітаферин А, який допомагає запобігти поширенню метастазів. Не дивно, що вчені та фармакологи так зацікавлені в цій рослині: її цитотоксична дія проти ракових клітин – одна з головних причин пильної уваги та вивчення ашваганди.

Цікаво на тему: Магній В6: чи справді заспокоює нервову систему?

Чи корисна ашваганда для нервової системи?

5-Що-таке-ашваганда-та-як-її-правильно-приймати

Ммм… Давай-но спробую пояснити максимально простою мовою, наскільки індійський женьшень крутий у цьому плані. Уяви, що ти ковтаєш капсулу з порошком з кореня або листя ашваганди (а можливо і з тим, і з іншим). Що відбувається далі? У твій організм надходить цілий коктейль із корисних фітокомпонентів, які починають активно працювати. Серцево-судинна система, імунітет, боротьба з патогенами – все це отримує свою порцію допомоги, проте вона, скажімо так, урізана. Чому? Складна хімічна взаємодія між конкретними органами, системами й фітонутрієнтами ашваганди не дає змоги витягти доброчинний ефект повною мірою. За десятибальною шкалою приблизно 5-6/10.

Але ось що цікаво: центральна нервова система забирає собі максимум від можливого – всі 100%, 10/10! Чому так? Усе просто: ашваганда – це потужний адаптоген, а отже, її головний фокус полягає в допомозі організму справлятися зі стресом.

6-Що-таке-ашваганда-та-як-її-правильно-приймати

Як адаптоген, індійський женьшень робить таке:

  1. Знижує рівень кортизолу – того самого гормону стресу, який змушує нас нервувати, підвищує тиск і може навіть провокувати панічні атаки. Ашваганда м’яко гасить цю “пожежну тривогу”, не дозволяючи організму “перемелювати” себе.
  2. Заспокоює тривогу та допомагає справлятися із занепокоєнням.
  3. Бореться з хронічною втомою. Ось це відчуття, коли, начебто, спала, а почуваєшся розбитою. Ашваганда знає, як із ним упоратися.
  4. Підтримує здоровий і міцний сон, а вдень допомагає бути бадьорою та енергійною.
  5. Покращує загальне самопочуття.

Інакше кажучи, ашваганда працює як балансир, відновлюючи чітку межу між станами відпочинку та активності. Вона немов нагадує твоєму організму: “Агов, досить метушитися, час розслабитися. Але й лінуватися ти теж не будеш!”.

І якщо на цьому можна було б поставити крапку, ашваганда вже заслужила б почесне місце в ТОПі натуральних суперзасобів. Але як ти, напевно, здогадалася, індійському женьшеню є ще чим здивувати🧐

Цікаво на тему: Що таке феритин і чим небезпечний його низький рівень в організмі

Приймання біодобавок з ашвагандою: у чому користь для жінок

Ашваганда – це не просто потужний адаптоген, та й загалом корисний гравець зі світу флори для нашого здоров’я. Її властивості доброчинно впливають на гормональний баланс і загальний стан організму, що особливо важливо в складні фізіологічні періоди.

Перименопауза та менопауза: спокій під час гормональної “перебудови”

7-Що-таке-ашваганда-та-як-її-правильно-приймати

Менопаузальний період – це як погодні гойдалки всередині організму: то спекотно, то холодно, тут дратівливість, там сонливість. Часто ці моменти супроводжуються такими сюрпризами:

  • стрибки тиску;
  • мігрені;
  • занепад сил;
  • приливи жару й озноб;
  • відчуття тривожності;
  • підвищене потовиділення.

Ашваганда у вигляді харчової добавки діє м’яко, допомагаючи зменшити неприємні відчуття. Для жінок з легкою та помірною симптоматикою перименопаузи це може стати справжнім порятунком, причому абсолютно безпечним.

ПМС: перемога над примхами організму

8-Що-таке-ашваганда-та-як-її-правильно-приймати

Передменструальний синдром здатний вибити з колії навіть найстійкіших. Дратівливість, перепади настрою, втома, болі – набір, з яким не впорається навіть вкрай міцна нервова система. Однак добавки з ашвагандою здатні знизити вираженість цих симптомів, допомагаючи жінці почуватися більш гармонійно та впевнено.

Ашваганда та фертильність: несподіваний бонус

Здавалося б, допомога жіночому організму вичерпана? Зовсім ні! Дослідження показують, що вітанія снодійна може позитивно впливати на фертильність. Особливо це актуально для жінок, які проходять процедури екстракорпорального запліднення (ЕКЗ) або внутрішньоматкової інсемінації. Ашваганда допомагає зберегти сперму під час внутрішньоматкової інсемінації та може підвищити загальну ефективність процедури.

Цікаво на тему: Склянка води натщесерце: навіщо п’ють і як це впливає на організм

Приймання біодобавок з ашвагандою: користь для чоловіків

9-Що-таке-ашваганда-та-як-її-правильно-приймати

Може здатися дивним, як одна й та сама рослина може впливати на чоловічий і жіночий організм по-різному. Але ашваганда якимось чином це робить😲 У пошуках інформації з цього питання все, що я зуміла виразного знайти – “тривають активні дослідження властивостей індійського женьшеню”. Простіше кажучи, науковий світ не готовий поки дати чіткої відповіді, якими саме “інструментами” та якими конкретно хімічними процесами нутрієнти рослини активізують окремі ділянки в чоловічому й жіночому організмі.

Ашваганда та тестостерон: натуральне “паливо” для чоловіків

Якщо потрібен безпечний і ефективний спосіб трохи підвищити рівень тестостерону природним шляхом, біодобавки з ашвагандою – чудовий вибір. Активні компоненти рослини, по-перше, збільшують концентрацію гормону, який бере участь у синтезі тестостерону (DHEA-S). А по-друге, підвищують і сам тестостерон. За правильного підходу до приймання біодобавок з індійським женьшенем його рівні піднімуться приблизно на 15%.

Ашваганда та чоловіче здоров’я: сексуальна енергія під контролем

10-Що-таке-ашваганда-та-як-її-правильно-приймати

Статева функція чоловіка – це досить складна система, де гормони, фізичне здоров’я і психологічний стан відіграють ключові ролі. Ашваганда гармонізує всі ці аспекти. Крім підвищення рівня тестостерону, поліпшується загальний фізичний стан завдяки комплексному впливу фітокомпонентів, а також стабілізується емоційний фон, адже, як ми пам’ятаємо, ашваганда – потужний адаптоген. Що в результаті? Поліпшення сексуальної активності та фертильності:

  1. Збільшується кількість, а також рухливість сперматозоїдів.
  2. Відбувається “балансування” рівнів репродуктивних гормонів.
  3. Знижується оксидативний стрес, захищаючи клітини від ушкоджень.

Ашваганда (ашвагандха): протипоказання і важливі запобіжні заходи

11-Що-таке-ашваганда-та-як-її-правильно-приймати

Так, ашваганда – рослина з вражаючим списком корисних властивостей, але, як і будь-який інший засіб, вона потребує уважного підходу. Щоб додати цю добавку до свого раціону, важливо враховувати кілька нюансів. І почну я з того, що чаклувати вдома над казаном, намагаючись самостійно приготувати корисне “зілля” з індійського женьшеню, – погане рішення. Безумовно, ідея зробити відвари або самостійно переробити коріння ашваганди звучить привабливо й навіть спокусливо з погляду фінансів… АЛЕ! Це просто небезпечно:

  • концентрація активних речовин у кінцевому продукті буде непередбачуваною.
  • неконтрольоване приймання таких “саморобних” препаратів може призвести до дуже небажаних наслідків.

12-Що-таке-ашваганда-та-як-її-правильно-приймати

Говорячи про стандартні протипоказання, то все як завжди: вагітність, грудне вигодовування, індивідуальна непереносність і прояв алергічної реакції на компоненти складу конкретної біодобавки. Однак є моменти, коли перед додаванням біодобавки потрібна обов’язкова консультація з лікарем:

  1. Аутоімунні захворювання, порушення роботи щитоподібної залози, діабет. Ашваганда може вплинути на рівень цукру в крові, гормональний баланс та імунну систему, тому за подібних діагнозів самостійне приймання категорично не рекомендовано.
  2. Спільне приймання з ліками. Ашваганда може взаємодіяти з певними групами препаратів. Посилювати дію седативних засобів, створювати непередбачуваний ефект при комбінації з антидепресантами та знижувати ефективність імуносупресорів.

Тому якщо ти на регулярній основі приймаєш будь-які препарати (включно з вітамінами та мінералами), краще проконсультуватися з лікарем, перш ніж додавати ашваганду у свій раціон.

Цікаво на тему: Прогестерон: що це за гормон і як він на тебе впливає

Як приймати ашваганду

13-Що-таке-ашваганда-та-як-її-правильно-приймати

Індійський женьшень випускається в різних формах, зокрема й в порошку (буквально на вагу). Однак якщо ми з тобою говоримо про безпечні, високоефективні формули, то це капсули, таблетки та рідкі екстракти.

Рекомендовані товари:

Рекомендації щодо приймання добавок з ашвагандою часом викликають плутанину. Різні дозування, кратність приймання – все це може збити з пантелику. Наприклад, одна капсула може містити 350 мг екстракту кореня, інша – 600 мг, а третя – 450 мг з однаковою рекомендацією приймати двічі на день. Як так виходить? Розповідаю. Для таблетованої або капсульованої форми середнє дозування становить 700 мг на добу. Але концентрація може варіюватися як у більший, так і менший бік. Кілька прикладів:

  • для боротьби з безсонням або нормалізації роботи ЦНС якраз 600-700 мг на день цілком достатньо;
  • у випадку з профілактичним прийманням, можна знизити до 350-450 мг на день;
  • а ось для підвищення тестостерону потрібно підвищити дози до верхніх меж норми (які вказані виробником для кожної окремої харчової добавки).

14-Що-таке-ашваганда-та-як-її-правильно-приймати

Що стосується рідких екстрактів, то тут потрібно чітко дотримуватися рекомендацій виробника без будь-яких “вип’ю побільше”. Ну й звісно, біодобавки з ашвагандою не працюють як пігулка від голови – випила й за 15 хвилин відчула ефект 🙄 Щоб отримати користь від приймання, слід просто дотримуватися одного простого правила. Приймати ашваганду курсами – купила баночку на 90 капсул, ось вважай це твій один курс. Пий щодня без пропусків, а далі зроби перерву 1-2 місяці, після чого за бажання або необхідності продовжуй приймання. А в іншому дотримуйся рекомендацій виробника та все буде відмінно😉

А ти приймаєш якісь харчові добавки на основі рослин? Обов’язково поділися з нами в коментарях про свій досвід приймання та не забудь жмакнути вподобайку, якщо стаття була для тебе корисною.

1 Корисна стаття-1200х200_01_ukr

3 Грудня / 2024 Жіноче здоров'я

Коментарі покищо відсутні

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Рекомендовані статті
Як вибрати бюстгальтер
29 Травня / 2024 Жіноче здоров'я
0-Плюси-та-мінуси-лазерної-корекції-зору
19 Листопада / 2024 Жіноче здоров'я