Непереносність лактози: що це таке та як із цим жити

ЛактОза, лактАза, непереносність, недостатність… Люди дуже часто поєднують ці чотири слова між собою як хочуть і водночас плутають не тільки себе, а й тих, хто їх оточує. EVA Blog підготував для тебе коротку, але максимально інформативну статтю на тему лактози та її непереносності.

Ніякої лактозної недостатності не існує

1-Непереносність-лактози

Розберімося для початку в термінології та поставимо крапку в неймовірно частому питанні “Що робити, якщо у мене лактозна недостатність”. У молоці ссавців є молочний цукор, який називається лактоза. І тут важливо розуміти, що тут ключове слово не цукор, а його походження. Наприклад, фруктоза або сахароза – це теж цукор. Але якщо ми говоримо про сприйняття наших рецепторів солодкої складової, то сахароза (звичайний столовий цукор) у 5-6 разів солодша, ніж лактоза.

Коли лактоза разом із молочними продуктами потрапляє в шлунок, як і будь-який інший продукт, вона піддається розщепленню. Для процесу розщеплення лактози в шлунку має бути достатня кількість одного ферменту – лактази. Без нього молочний цукор просто не засвоюється.

2-Непереносність-лактози

Цікаво на тему: Як кава впливає на шкіру

Лактазна недостатність – це коли представлений фермент відсутній або його концентрація знаходиться в недостатніх кількостях. Внаслідок чого ШКТ людини не в змозі розщеплювати молочний цукор (лактозу) і він не засвоюється. Зафіксуємо:

 • якщо непереносність, то лактОзи;
 • якщо недостатність, то лактАзи.

Головні симптоми непереносності лактози

3-Непереносність-лактози

Що відбувається при дисфункції лактази? У бактерій у шлунку починається справжній бенкет при надходженні молока. Подивімося на шлях лактози за її непереносності: потрапляє до шлунку, не перетравлюється, проходить далі кишківником і потрапляє просто на стіл до бактерій, як до “хороших”, так і до “поганих”. І через невеликий проміжок часу відбувається порушення роботи травної системи:

 • газоутворення;
 • здуття;
 • нудота;
 • спазми та інші неприємні відчуття в ділянці живота.

4-Непереносність-лактози

Оскільки ми дали приголомшливе, високоякісне пальне у вигляді лактози “поганим” бактеріям, вони стають дуже активними. Разом з їхньою активністю починають виділятися токсини, розвивається інтоксикація, запалення кишківника і ці процеси вже тягнуть за собою довгий ланцюжок подій, які нерідко призводять до більш серйозних проблем зі шлунково-кишковим трактом, ніж просто бажання випустити газики.

Цікаво на тему: 9 ознак, що ви п’єте мало… води

Чим можна замінювати молочні продукти за лактазної недостатності

5-Непереносність-лактози

Я думаю, ти розумієш, що заміна коров’ячого молока на козяче або будь-якого кисломолочного продукту тваринного походження іншим молочним продуктом тваринного походження в надії, що шлунок почне розщеплювати лактозу – це утопія.

Потрібно здати аналізи, для того, щоб визначити, чи можна тобі вживати кисломолочку і якщо так, то в яких кількостях, або ж тобі доведеться повністю відмовитися від молока. Жодні форуми, поради друзів і сусідів у цьому питанні тобі не помічники – виключно висновок лікаря. І тут події можуть розвиватися по-різному:

 • незначний ступінь непереносності лактози дозволяє вживати малі кількості молока (100-150 мл на добу 1-2 рази на тиждень) або ж низьколактозні продукти;
 • за повної непереносності лактози, звісно ж, потрібно буде відмовитися від тваринного молока й віддавати перевагу безлактозному. Або тим же рослинним різновидам молока (соєве, мигдальне тощо).

6-Непереносність-лактози

У будь-якому разі все це індивідуально, і на всі запитання з приводу того, що можна, а що не можна, здатен відповісти тільки лікар. До речі, кілька слів з приводу самодіагностики.

Цікаво на тему: 5 щоденних звичок, небезпечних для здоров’я грудей

Яка буває лактазна недостатність

7-Непереносність-лактози

Є дві форми непереносності лактози: спадкова, яка називається первинною, і набута – вторинна. Занадто заглиблюватися в генетику я не буду, тому що передача генів дуже делікатний процес і це великий обсяг інформації для окремої статті. Тобі важливо знати таке: якщо у твоїх батьків були проблеми з непереносністю лактози, то є ймовірність, що вони будуть і в тебе:

 1. Гомозиготна форма передачі гена – це коли обоє батьків передали, так би мовити, “поламаний” ген дитині. Тут, найімовірніше, буде повна непереносність лактози.
 2. Гетерозиготна форма передачі гена – це коли тільки один із батьків передав “поламаний” ген. У цьому разі буде знижене засвоєння або, простіше кажучи, не повна лактазна недостатність.

Щодо вторинної форми, то вироблення лактази порушується внаслідок травми, перенесеної хвороби, операції в тонкій кишці.

8-Непереносність-лактози

Цікаво на тему: Чим відрізняються види головного болю і як його позбутися

А тепер щодо самодіагностики. Ось ти випила молока й в животі почався хаос. Ти думаєш, гаразд, буду пити безлактозне молочко і все у мене буде пучком. Але тут відбувається те ж саме й після склянки безлактозного молока тебе нудить, відбувається здуття живота і проявляються ті ж симптоми, що й при лактазній недостатності. Ти в легкому шоці, але цьому є просте пояснення. Річ у тім, що непереносність лактози та харчова білкова непереносність мають дуже схожу симптоматику. Виключити ймовірність білкової харчової непереносності та визначити, чи в тебе одна із зазначених проблем, чи одразу дві, можуть тільки аналізи.

9-Непереносність-лактози

Безлактозне молоко за лактазної недостатності можна вживати лише в разі, якщо немає непереносності білка. 

Довіряй своє здоров’я тільки профільним фахівцям. Тому що однозначної відповіді на питання “Чи лікується лактазна недостатність?” бути не може. Все залежить від безлічі факторів і до цієї проблеми потрібно підходити в індивідуальному порядку. Не забудь поставити вподобайку, якщо стаття була для тебе цікавою.

Читай також:

13 Червня / 2024 Жіноче здоров'я

Коментарі

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

 1. Ольга

  Корисно. Дякую

Рекомендовані статті