Кольори оточують нас від самого народження. Причому дитина знайомиться з ними раніше, ніж дізнається їхні назви. Кольори безпосередньо впливають на формування характеру малюка, його самооцінку і психологічне здоров’я. Ця їхня особливість сьогодні широко використовується в різноманітних терапевтичних методиках.
Уже доведено, що кольори впливають на біохімічні реакції в людському організмі. Вони можуть стимулювати секрецію гормонів або, навпаки, пригнічувати їхню дію. Вперше цю властивість кольорів помітив індійський вчений Г. Д. Гхадіалі, чиї праці пізніше лягли в основу кольоротерапії.
Так що ж воно таке? Кольоротерапією називають вплив на життєдіяльність організму за допомогою кольорів. Вона вважається нетрадиційним методом лікування, проте часто використовується для діагностики і покращення психологічного стану дітей. Зокрема цей метод допомагає розслабитися, позбутися проявів тривожності, зняти стрес тощо. Головною перевагою кольоротерапії є ігрова форма, якою можна легко зацікавити малюка, зробивши діагностику і лікування цікавою розвагою.
Кольоротерапія є складовою арт-терапії, що означає «лікування мистецтвом». Насправді арт-терапія спрямована не стільки на лікування, скільки на розвиток особистості та гармонізацію дитини. Існує безліч арт-терапевтичних технік: малювання, розігрування сценок, ліплення, оригамі, створення масок тощо. Проте кольоротерапія супроводжує кожну із цих технік, оскільки дитині потрібно обирати певні кольори для поробок, малюнків чи навіть костюмів, які будуть одягнені персонажі з театральних постановок.
Ви, мабуть, помічали, що малюк часто обирає іграшки, одяг і навіть їжу за кольорами, віддаючи перевагу певним із них, а інші просто ігноруючи. При цьому вподобання дитини можуть багато розповісти про її характер і настрій:
Сучасні дитсадки і заклади освіти активно впроваджують у свою роботи принципи кольоротерапії. Колір є одним із елементів інтер’єру, тому вже це можна використовувати з терапевтичною метою, наприклад, пофарбувати стіни в ті кольори, які стимулюють розумову діяльність і допомагають дітям почуватися комфортно.
У дошкільних закладах кольоротерапію використовують для визначення схильностей і творчого потенціалу дитини. Також за допомогою кольорів можна з’ясувати емоційний стан малюка і скоригувати його поведінку. Для цього слід виконати деякі вправи.
Наприклад, можна запропонувати дитині обрати з різнокольорових олівців найкращий, на думку малюка, олівець. Коли дитина зробить вибір, цей олівець треба відкласти і знову запропонувати зробити те саме. Так продовжується, поки не залишиться один олівець. Послідовність вибору малюка допомагає визначити його психоемоційний стан. Перші три олівці відображають кольори емоційного добробуту, наступні три — психологічно нейтральні, а останні кольори символізують емоційну нестабільність.
Однією з переваг кольоротерапії є те, що цей метод можна використовувати вдома. Йдеться не тільки про створення сприятливого клімату та комфортної атмосфери. Існує безліч вправ із використанням кольорів, які можна виконувати вдома.
Запропонуйте дитині намалювати себе зараз і себе в минулому, використовуючи різні кольори. Обговоріть з дитиною деталі малюнка, з’ясуйте різницю між двома зображеннями. Запитайте у малюка, що йому подобається в собі, а що він хотів би змінити.
Ця вправа сприяє усвідомленню дитиною себе як індивідуальності і розширенню її особистої емоційної сфери.
Запропонуйте дитині пригадати своїх друзів і намалювати їх в образі людей чи тварин, використовуючи кольорові олівці та фломастери. Запитайте у малюка, кого він намалював, чому обрав саме цей образ і колір.
Ця вправа спрямована на те, щоб виявити проблеми в міжособистісних стосунках дитини з однолітками.
Для цієї вправи вам знадобиться прозора склянка, кольорові серветки і питна вода. Оберіть разом з дитиною серветку того кольору, який викликає в неї позитивні асоціації. Налийте в прозору склянку питну воду і поставте на серветку, щоб водичка зарядилася енергією кольору (5-10 хвилин). У цей момент можна вигадати з дитиною магічне заклинання або віршик про кольорову водичку, який зробить її чарівною. Потім запропонуйте дитині випити водичку, щоб і самій зарядитися її енергією.
Ця вправа допомагає підбадьорити дитину, підняти настрій та емоційний тонус.
Запропонуйте дитині зручно сісти або лягти, закрити очі та слідувати вашим вказівкам:
Ця вправа допоможе подолати прояви тривожності, позбутися страху і покращити настрій дитини.
Кольоротерапія допомагає діагностувати психоемоційний стан дитини і покращити її самопочуття, сприяє розвитку дитини як індивідуальності. Цей метод часто використовують у дитячих закладах для виявлення схильностей кожної дитини. Деякі вправи можна використовувати і вдома. Вони допоможуть батькам краще зрозуміти дитину, покращити її настрій та позбутися внутрішніх переживань і страхів малюка.
Ім'я користувача: | |
---|---|
Номер картки лояльності: | |
Бонусів на рахунку: | |
Кешбек-бонусів на рахунку: |
Коментарі покищо відсутні