Психологія дитячого малюнку

Зрозуміти внутрішній світ маленької дитини надзвичайно складно. Адже малята ще не вміють говорити і не можуть розказати про свої переживання та емоції. А чи знаєте Ви, що про все це та трошки більше можна дізнатися з дитячого малюнку? Психологи стверджують, що навіть звичайна «мазня» здатна розповісти чимало про свого автора. Якщо Ви бажаєте краще пізнати власного малюка, пропонуємо разом із нами дізнатись, що таїться у роботі маленького художника.

Що несе в собі дитячий рисунок

Малювання – це гра, забава, творчість, мистецтво, спосіб самовираження… Як різновид діяльності, воно є абсолютно універсальним, адже підходить представникам будь-якої вікової категорії. І якщо дорослі зображують щось цілком осмислено, дітки найчастіше переносять на папір свої емоції, бажання, знання. Найменші і зовсім не замислюються про зміст майбутньої картини, а просто малюють для задоволення – як то кажуть, що забажає душа.

Що дає малювання дітлахам? Перш за все, воно благотворно впливає на розвиток психомоторики та мовлення, тренує пам’ять, увагу, фантазію та зароджує творчі здібності. Навіть найнеестетитніші маляки здатні відобразити рівень розвитку дитини, її емоційний стан і особливості характеру.

 • Малюнок – дзеркало дитячих страхів та фантазій

Коли малюка щось турбує, він не завжди буде розповідати про це батькам. Ця задача значно ускладнюється, якщо дитинка ще не вміє розмовляти. На щастя, олівці, фломастери, фарби та альбоми є у кожному домі, а займатись малюванням полюбляють практично усі підростаючі бешкетники.

Психологи кажуть, що малюнок – це ніби як підпис дитини, це частинка її самої. Він відображує її відношення до життя, показує власний стиль. І навіть будучі дорослими, більшість людей без проблем знайдуть саме свій дитячий малюнок серед десятків схожих.

 • Дитяча картина – це ціла історія

Якщо Ваше маля не майбутній Пікассо, зрозуміти зміст його рисунків часом надзвичайно складно. Проте, це зовсім не означає, ще сенсу в них немає. Навіть навпаки, спитавши дитину, що саме вона намалювала, Ви безперечно дуже здивуєтесь тому, яку цікаву та змістовну історію несе зображення. Інколи дітки малюють те, що їм прийшлось пережити, інколи вони фантазують на тему улюблених героїв. Як би там не було, малюнок маленької дитини – це завжди щось більше, аніж звичайна різнокольорова картинка.

На що звернути увагу, щоб правильно «прочитати» малюнок дитини

Батькам надзвичайно важливо знати та розуміти, що шедеври їх дитини – це розповідь про життя маленької людини, про її відношення до оточуючих, про страхи та бажання. Втім, одного цього розуміння замало, адже необхідно ще усвідомити, як правильно розшифрувати ті чи інші каракулі. Тож, які значущі моменти можна виділити в дитячій картині?

 • Кольорова гама

Традиційно вважається, що колір, який найчастіше використовує малюк в своїх рисунках, є найважливішим показником його емоційного стану. Принаймні, деякі матусі у цьому просто впевнені, тому починають негайно бити тривогу, коли бачать, що чорний або червоний колір переважають у творчості дитини.

Любі матусі, заспокойтесь! Усі ці методи виявлення порушень у розвитку малюка є непрямими та здатні вказувати лише на ознаки. Втім, прислухатись до них все ж таки варто.

 • Червоний колір каже про емоційну напруженість та роздратованість дитини.
 • Чорний може вказувати на наявність прихованої депресії.
 • Синій – ознака спокою та впевненості у собі.
 • Зелений – відчуття надійності й безпеки.
 • Жовтий – свідчить про гарний настрій, позитивні емоції.
 • Рожевий – ніжність, чутливість.
 • Сірий – пригніченість, тривожність, очікування чогось небезпечного.

Аналізуючи малюнок малюка, зверніть увагу не тільки на домінуючі кольори, а й на ті, які використані недоречно. Якщо дитина навмисне малює щось абсолютно іншого кольору, це може вказувати на її відношення конкретно до цього предмету або людини.

Також, не забудьте потурбуватись про те, щоб у малюка був достатній вибір кольорів. Інколи потрібні олівці чи фломастери ламаються або губляться, і у дитини просто немає іншого виходу, як використовувати тільки ті кольори, які залишились.

Зверніть увагу і на те, чи використовує маля усю палітру, або його малюнки обмежуються лише кількома кольорами. Бідність гами може вказувати на астенію, втомленість та байдужість.

 • Сюжет малюнку

Батькам, що бажають краще пізнати своє дитя при допомозі малювання, варто врахувати не тільки кольоровий аспект, а й зміст рисунку. Дітки найчастіше малюють будинки, людей, тварин, дерева, сонечко. Якщо більшість картин – лише пейзажи, на яких немає живих істот, це може вказувати на замкнутість, недостачу спілкування. Велика кількість страшних і неприємних об’єктів каже про сильну внутрішню напругу маленького художника.

 • Розмір малюнку

Нормою вважається, коли найголовніший об’єкт малюнку займає приблизно дві третини листа паперу. Коли ж зображення людини або тварини захоплює усю площу рисунку чи взагалі не влазить, це може навести на думки про те, що малюк в даний час знаходиться у стресовому або тривожному стані. У той же час, такі картини є характерними для гіперактивних та імпульсивних малят. А от занадто маленький малюнок може вказувати на низьку самооцінку.

 • Натиск на олівець

Натиск на інструмент малювання є важливим показником психомоторного тонусу дитини. Так, слабкий тиск каже про боязкість та пасивність. Якщо лінії весь час стираються – це вказує на емоційну нестійкість, відчуття тривоги. Жирні контури, від яких рветься папір, можуть говорити про напруженість, агресивність, конфліктність та збуджений стан.

Психологія дитячого малюнку – це ціла наука, яка цікавить багатьох спеціалістів. Батькам малюків варто розуміти, що робити якісь значущі висновки при допомозі лише цього метода не варто. Проте, аналіз малюнків – це прекрасний спосіб глибше пізнати думки своєї дитини і, можливо, познайомитись з нею ближче як з особистістю. Потурбуйтесь про те, щоб малювання в якості прийому розвитку було обов’язково присутнім в житті Вашого чада.

І нехай Ви не плануєте виростити відомого художника, цей різновид мистецтва не буде ніколи зайвим. Тож бажаємо, аби у Ваших родинах завжди панувало взаєморозуміння, і зовсім не важливо, які методи Ви використовуєте для його досягнення!

30 Травня / 2018 Материнство

Коментарі покищо відсутні

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

КЩМ инстаграм