Лікувальні кольори: вплив кольоротерапії на психоемоційне здоров’я дитини 

Кольори оточують нас від самого народження. Причому дитина знайомиться з ними раніше, ніж дізнається їхні назви. Кольори безпосередньо впливають на формування характеру малюка, його самооцінку і психологічне здоров’я. Ця їхня особливість сьогодні широко використовується в різноманітних терапевтичних методиках.

Що таке кольоротерапія?

Уже доведено, що кольори впливають на біохімічні реакції в людському організмі. Вони можуть стимулювати секрецію гормонів або, навпаки, пригнічувати їхню дію. Вперше цю властивість кольорів помітив індійський вчений Г. Д. Гхадіалі, чиї праці пізніше лягли в основу кольоротерапії.

Так що ж воно таке? Кольоротерапією називають вплив на життєдіяльність організму за допомогою кольорів. Вона вважається нетрадиційним методом лікування, проте часто використовується для діагностики і покращення психологічного стану дітей. Зокрема цей метод допомагає розслабитися, позбутися проявів тривожності, зняти стрес тощо. Головною перевагою кольоротерапії є ігрова форма, якою можна легко зацікавити малюка, зробивши діагностику і лікування цікавою розвагою.

Кольоротерапія є складовою арт-терапії, що означає «лікування мистецтвом». Насправді арт-терапія спрямована не стільки на лікування, скільки на розвиток особистості та гармонізацію дитини. Існує безліч арт-терапевтичних технік: малювання, розігрування сценок, ліплення, оригамі, створення масок тощо. Проте кольоротерапія супроводжує кожну із цих технік, оскільки дитині потрібно обирати певні кольори для поробок, малюнків чи навіть костюмів, які будуть одягнені персонажі з театральних постановок.

Про що розповість улюблений колір дитини?

Ви, мабуть, помічали, що малюк часто обирає іграшки, одяг і навіть їжу за кольорами, віддаючи перевагу певним із них, а інші просто ігноруючи. При цьому вподобання дитини можуть багато розповісти про її характер і настрій:

 1. Жовтий — колір сонця і гармонії, який запобігає розвитку депресії. Цей колір у дитинстві обирають майбутні лідери, які мають чудові розумові здібності і багату уяву. Зазвичай такі діти слухняні, але занадто мрійливі. Інколи їм важко повернутися зі світу власних фантазій до дійсності.
 2. Помаранчевий — підвищує настрій, стимулює робочу активність, допомагає відновити сили. Його обирають веселі, оптимістичні, товариські діти, які мають багато друзів. Їм легко налагоджувати контакти з людьми, яких часто вражає дитяча безпосередність малюка. В окремих випадках вибір дитиною помаранчевого кольору може свідчити про розвиток нервозності і вразливість.
 3. Червоний — колір активності і підвищеної збудливості, який безпосередньо впливає на клітини кори головного мозку. Діти, які обирають цей колір, дуже емоційні і мають незалежний характер. Вони цілеспрямовані й енергійні, швидко вчаться. Однак темні відтінки червоного можуть свідчити про появу агресії. Якщо дитина різко полюбила бордовий або коричневий відтінки, скоріше за все їй необхідний спокій і відпочинок.
 4. Зелений — колір природної гармонії, який заспокоює, але не пригнічує процеси в організмі. Світлі відтінки зеленого обирають оптимістичні діти, сповнені життєвою енергією. Якщо малюк віддає перевагу темним відтінкам, це може свідчити про замкнутість. Часто такі діти не відчувають себе достатньо захищеними і бояться змін.
 5. Синій — вважається заспокійливим кольором, який знижує активність. Його обирають спокійні, розважливі діти, які часто мають дорослий світогляд. Як правило, малюки, які люблять все блакитне, рідко вередують і захоплюються малорухливими іграми. Дитина, яка тягнеться до темно-синього кольору, часто буває задумлива або сумна.
 6. Фіолетовий — допомагає зняти напругу, але його постійний вплив викликає відчуття втоми. Цей колір часто обирають творчі діти, які мають найрізноманітніші захоплення. Для таких дітей характерна різка зміна настрою. Часто вони бувають пустотливі.
 7. Білий — фактично він означає відсутність кольору і виражає психологічне бажання захиститися або приховати емоції. Діти, які обирають білий, наділені емоційним інтелектом. Вони дуже сором’язливі, духовно розвинені, але більш замкнуті, ніж їхні однолітки.
 8. Чорний — вважається депресивним кольором, який не варто використовувати в оформленні приміщень. Якщо малюк віддає перевагу йому, це ще не означає, що він відчуває дискомфорт або пригнічення. Насправді чорний колір є найбільш контрастним і вважається емоційно сильним. Діти обирають його, щоб звільнитися від деяких негативних емоцій.

Застосування кольоротерапії в дитячих закладах

Сучасні дитсадки і заклади освіти активно впроваджують у свою роботи принципи кольоротерапії. Колір є одним із елементів інтер’єру, тому вже це можна використовувати з терапевтичною метою, наприклад, пофарбувати стіни в ті кольори, які стимулюють розумову діяльність і допомагають дітям почуватися комфортно.

У дошкільних закладах кольоротерапію використовують для визначення схильностей і творчого потенціалу дитини. Також за допомогою кольорів можна з’ясувати емоційний стан малюка і скоригувати його поведінку. Для цього слід виконати деякі вправи.

Наприклад, можна запропонувати дитині обрати з різнокольорових олівців найкращий, на думку малюка, олівець. Коли дитина зробить вибір, цей олівець треба відкласти і знову запропонувати зробити те саме. Так продовжується, поки не залишиться один олівець. Послідовність вибору малюка допомагає визначити його психоемоційний стан. Перші три олівці відображають кольори емоційного добробуту, наступні три — психологічно нейтральні, а останні кольори символізують емоційну нестабільність.

Кольоротерапія в домашніх умовах

Однією з переваг кольоротерапії є те, що цей метод можна використовувати вдома. Йдеться не тільки про створення сприятливого клімату та комфортної атмосфери. Існує безліч вправ із використанням кольорів, які можна виконувати вдома.

«Малюємо себе»

Запропонуйте дитині намалювати себе зараз і себе в минулому, використовуючи різні кольори. Обговоріть з дитиною деталі малюнка, з’ясуйте різницю між двома зображеннями. Запитайте у малюка, що йому подобається в собі, а що він хотів би змінити.

Ця вправа сприяє усвідомленню дитиною себе як індивідуальності і розширенню її особистої емоційної сфери.

«Мої друзі»

Запропонуйте дитині пригадати своїх друзів і намалювати їх в образі людей чи тварин, використовуючи кольорові олівці та фломастери. Запитайте у малюка, кого він намалював, чому обрав саме цей образ і колір.

Ця вправа спрямована на те, щоб виявити проблеми в міжособистісних стосунках дитини з однолітками.

«Кольорова водичка»

Для цієї вправи вам знадобиться прозора склянка, кольорові серветки і питна вода. Оберіть разом з дитиною серветку того кольору, який викликає в неї позитивні асоціації. Налийте в прозору склянку питну воду і поставте на серветку, щоб водичка зарядилася енергією кольору (5-10 хвилин). У цей момент можна вигадати з дитиною магічне заклинання або віршик про кольорову водичку, який зробить її чарівною. Потім запропонуйте дитині випити водичку, щоб і самій зарядитися її енергією.

Ця вправа допомагає підбадьорити дитину, підняти настрій та емоційний тонус.

«Зоряне небо»

Запропонуйте дитині зручно сісти або лягти, закрити очі та слідувати вашим вказівкам:

 • уявіть нічне небо, всіяне крихітними зірками;
 • оберіть з-поміж зірок одну, яка відтепер належатиме вам;
 • уявіть колір зорі, необхідний для заспокоєння і розслаблення;
 • увімкніть зорю, щоб вона засяяла обраним вами кольором;
 • зірка посилає до вас широкий кольоровий промінь. Глибоко вдихніть його на один-два-три, уявляючи, що промінь проникає в тіло;
 • відчуйте, як кольорове повітря розливається вашим тілом. Затримайте дихання, рахуючи до трьох;
 • повільно видихніть на три рахунки (вправу з диханням треба повторити ще двічі);
 • відкрийте очі.

Ця вправа допоможе подолати прояви тривожності, позбутися страху і покращити настрій дитини.

Кольоротерапія допомагає діагностувати психоемоційний стан дитини і покращити її самопочуття, сприяє розвитку дитини як індивідуальності. Цей метод часто використовують у дитячих закладах для виявлення схильностей кожної дитини. Деякі вправи можна використовувати і вдома. Вони допоможуть батькам краще зрозуміти дитину, покращити її настрій та позбутися внутрішніх переживань і страхів малюка.

 

1 Липня / 2019 Материнство

Коментарі покищо відсутні

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *